mustasilmäsusanna, tätä laitoin kahteen ruukkuun. Ensimmäinen, aikaisemmin laitettu siis, lähti oitis hyvään kasvuun, taimet kasvoivat niin, että silmin näki. Toinen ruukku, no, siinä kävi niin, että pisin taimi jäi liian pitkäksi aikaa ilman tukea, eli viimeisenä iltana, kun vielä kurkotteli lähti ihan vinhasti pyörimään ja tukea hakemaan kun irrotin sen tuolinselästä, johon oli pyrkimässä, sitten se lerpsahti eikä enää vironnut, eli katkaisin sitten kokonaan. No, nyt kumpikin ruukku on ihan pysähdyksissä. Jälkimmäisessä taimet eivät ole alkua pidemmällä, vaikka kuukauden siinä suurin piirtein ovat olleet, ja se, jonka katkaisin, no, se nyt on näköjään alkamassa tekemään uutta versoa, vaikka pelkäsinkin toki, että katkaisin liian alhaalta kun ihan ensimmäiset lehdet vain jätin. Mistähän tämä nyt johtuu, että ihan pysähdyksissä ovat. Tämä jälkimmäinen ruukku on hieman tiheämmässä taimitiiviydessä kuin se ensimmäinen, että olisikohan kisa juuriston puolella nyt. Ensimmäisessä ruukussa ei ole kuin neljä taimea ja yksi myöhemmin pistetty lisäsiemen - eli viisi yhteensä, tämä lisäsiemenestä lähtenyt sekin ihan alussa vasta - pistin harvaan kun en tiennyt miten kasvaa, jälkeenpäin jostain luin, että kasvettuaan riittävästi saattavat tehdä sivuversoja... No. Jännitystä tietysti siinäkin löytyykö parvekkeelta riittävän hyvää paikkaa, tuppaa olemaan aika paahteinen paikka - eli koko kasvi voi kuolla tietystikin paahteeseen... Mutta tuleepa kokeiltua.
kesäkukkaköynnös
ghfghfgh
1250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minäkin laitoin Mustasilmäsusannaa kasvamaan sisällä tänä vuonna aiemmin, viime vuonna olin turhan myöhässä.
Laitoin useampaan astiaan, muovisiin ja saviruukkuun. Hyvin lähtivät sisällä kasvuun, mutta kun liian innokkaana vein ulso päiväksi ensimmäiset kokeilumielessä, nepä ottivat tietty ja paleltuivat :(.
Nyt on pari isoa ruukkua vielä sisällä. Toisen olen antanut olla sisätiloissa, sen taimet ovta hentoja mutta terveitä ja trhakoita, kiipeilevät jo tuessaan korkealle. Toista olen koulinut ulkona päivisin. On tanakampi. Yhden istutuin ulos pavekelaatikkoon, se ei kasva vielä, muttei oikein ole menehtynytkään.
Jospa noista ainakin joku menestyy yli kesän. Pikkuruukkujakin on kiva antaa sitten kavereille kesän juhlissa. Rakkaudella, yrityksellä ja erehdyksellä kasvatettuja :).