Kuivatut

rikkioksidi.pois

hedelmät ja marjat.

Muotiasiana näyttää olevan niin pienemmissä kuin suuremmissakin tavarataloissa mm. Citymarket, karkkikaupat ym. kuivatut hedelmät ja marjat, joiden kilohinta on noin 11 euroa ja enemmänkin. Uudella systeemillä kuivattuja hedelmiä ovat mm. mango, ananas, papaija, ym paljon erilaisia hedelmiä ja marjoista mm. mansikka, karpalo, kirsikka, ym. Näitä myydään niin pakattuina muovipusseihin kuin irtovalmisteina. Mutta ja mutta, niin oletteko huomanneet?????!!!!!Nämä uudella HIENOLLA systeemillä kuivatut tuotteet sisältävät RIKKIOKSIDIA. Googlettamalla rikkidioksidi ja rikkioksidi saatte tietoa kyseisestä aineesta eli kemikaalista, joka on kaikkea muuta kuin terveellistä.

Yleensäkin olen ihmetellyt, miksi näin kovia aineita voidaan käyttää ja sallitaan elintarvikkeissa.?????

Olen itse maistanut näitä rikkioksidia sisältäviä kuivattuja tuotteita ja kaikki maistuvat samanlaiselta karkealta ja epämiellyttävälle.

Vertailun vuoksi mainitsen aivan ohimennen, että Islannin tulivuorenpurkaus tuottaa kaksiarvoista rikkikaasua eli rikkidioksidia, joka siis on rikkiä ja olette lukeneetkin uutisista, niin ilmassa se näkyy keltaisena. Ja siitä on ollut myöskin maininta MYRKYLLISTÄ.

No mikä minä olen asioita paasaamaan, mutta jokainen itse tietää mitä suuhunsa laittaa ja herkkään mahalaukkuunsa ja suolistoonsa suun kautta popsii. Ihmisen saolukko on herkkää eikä ole tarkoitettu koville myrkyille alttiiksi. Siksi (lisäten)ihmettelen tätä rikkioksidin lisäämistä ynnä myöskin muita aineita E-merkkisinä elintarvikkeissa.

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämä on valintoja

      No miten olet, luullut, että ne ennen säilöttiin ja myytiin?
      Herää pahvi, ihan samoilla menetelmillä.
      Lisäksi kai tiedät, että lähes kaikki mausteet säteilytetään.
      Samoin monet tuoretuotteet. Näin saadaan niiden säilyvyysaikaa pidennettyä ja hävikkiä pienennettyä.
      Lisäksi hedelmät ja vihannekset sisältävät aina (luomu osittain poissulkien), säilöntäaineita, hyönteismyrkkyjä, lannoitejäämiä.

      Joten mitään ei oikeastaan kannata syödä, saat aina myrkkyjäämiä elimistöösi. Saat, vaikka kuinka huuhtelet, peset ja kuorit.

      Eli olet syömättä ja ostamatta. Ai joo - nälkäänkin voi kuolla - kuulemma!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe