Ostin noin vuosi sitten hp:n pöytäkoneen jossa oli valmiina käyttöjärjestelmänä win. 7 home premium. Asensin siihen rinnalle linux-ubuntun. Vuoden päässtä windows jo kuitenkin alkoi menemään aina vaikeammaksi niin, ettei windowsia enää voinut käynnistää ollenkaan.
Nyt ostin Windows Professional käyttöjärjestelmän levyn, mutta eihän sitä voinutkaan asentaa siihen pakettikoneeseen. Tulee vain jotain, että järjestelmä ei tue sitä, tai jotain sellaista.
Myyjä kuitenkin sanoo, ettei rahoja voi palautta koska olen yrittänyt ladata sen.
Numerosarjaakaan en olisi saanut yrittää lyödä omaan koneeseeni.
Minä luulin, että jos ostaa kaupasta laillisen levyn ja konekkin on laillisesti hankittu pitäisi kaiken onnistua. Mutta ei.
Onko tuollainen laillista?
Laillistako?
4
135
Vastaukset
Siis sinähän olet ostanut käyttöoikeuden Windows 7 Professionaliin ja kun olet sopimuksen hyväksynyt niin se on sitova. Nyt sinulla on käyttöoikeus siihen.
Ongelmien yhteydessä voit tietysti soitaa Microsoftin asiakaspalveluun, kunhan et mitään OEM-versiota ostanut vaan tavallisen retail version. OEM-versio on tietokoneen kasaajille ja siihen ei kuulu mitään tukea kun tarkoitus on, että sitä sitten itse hoidetaan tukiasia ja otetaan vastuuta toimivuudesta.
Tietokonevalmistajan sivulta saat toki ajureita siihen. Ei se Windows kyllä siitä sen helpommaksi mene vaikka onkin Professional.
Eli ei tässä mitään laitonta nyt ole.- win:n pettynyt
En tiedä mikä on OEM-versio.
Levyn ostin pienestä putiikista, jossa pojat itse kasaavat ja väsäävät koneita.
Sano kuitenkin miksi levy ei kelpaa mun lailliseen hp-tietokeneeseen? win:n pettynyt kirjoitti:
En tiedä mikä on OEM-versio.
Levyn ostin pienestä putiikista, jossa pojat itse kasaavat ja väsäävät koneita.
Sano kuitenkin miksi levy ei kelpaa mun lailliseen hp-tietokeneeseen?OEM versio on sellainen joka on sidottu laitekohtaisesti ja johon ei kuulu teknistä tukea. Varmasti lukee lisenssissä, joka pitää lukea ja hyväksyä ennen kuin voi käyttää.
Microsoftin asiakaspalvelu osaa kertoa paremmin.
Lähdetään yksinkertaisesta asiasta.
Jos ostat kaupasta, kaupalla ei ole mitään lakiin perustuvaa syytä miksi kauppa pitäisi peruuttaa toimivan osan vuoksi! Osa kaupoista myöntää sen 30pv, mutta sekin on täysin kaupan omaa asiakaspalveluun kuuluvaa palvelua, ei mikään velvoita siihen. Eli vaikka se olisi täysin käyttämätön ja avaamaton, kaupan ei ole pakko perua kauppaa!
Netin kautta on se 30pv automaattisesti lain mukaan.
En nyt muista mutta eikös windows levyn poisottaminenkin riko jonkun sinetin, ja tosiaankin viimeistään koodin syöttämällä olet hyväksynyt kaiken mitä Windowsiin tulee.
Ja sitten itse ongelmaan.
Kai nyt sentään olet ensiksi poistanut sen vanhan windowsin!
Taitaa herjata ihan sen vuoksi kun ei voi päivittää ko. levyltä suoraan professional versioksi :-D
Aloita vaikka formatoimalla kovalevy, ehkä kuitenkin helpoin lähtökohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1703149Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii631965Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K331925- 1981870
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a261830Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,781293Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja911235Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2421169Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1841133- 221100