Olen vakituisessa työsuhteessa oleva nainen. olin lomautettuna 2010 joulukuussa -2011 tammikuussa .
en kuulu mihinkään liittoon enkä työttömyyskassaan . kun olisi pitänyt hakea kelalta tukea ... olin pahassa autokolarissa sekä sen että vaikean elämäntilanteen takia jäi hakematta .. onko vielä mahdollista hakea tuki vaikka lomautuksesta kuitenkin jo aikaa useampi kuukausi ?
lomautus
3
203
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Mikäli kyseessä ei ole ryhmälomautus, tulisi lomautuksen alkaessa ilmoittautua työnhakijaksi työ- ja elinkeinotoimistoon.
Työttömyysetuudessa on kolmen kuukauden takautuva hakuaika. Näin ollen saattaa olla, että työttömyysetuutta ei voitaisi enää myöntää. Kehoittaisin kuitenkin jättämään hakemuksen ja perustelemaan, miksi hakemus tulee myöhässä. Hakemuksen saavuttua tutkimme sitten, onko hakemuksen myöhästymiselle perusteltu syy. Voit jättää hakemuksen oheisen linkin kautta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160104104919IL?OpenDocument
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta- bonnie78
koko meidän osaston työntekijät oli lomautettuna samaan aikaan . osastomme suljettiin lomautuksen ajaksi tuotannollisista ja taloudellisista syistä . vaikuttaako tämä jotenkin asiaan .
kiitos jo etukäteen vastauksesta
ja ihanaa kesän alkua :)
- kela
Hei,
kiitos tarkentavasta kysymyksestä! Ryhmälomautuksella tarkoitetaan tilannetta, jossa vähintään 10 työntekijää on lomautettu määräaikaisesti joko kokonaan tai päivittäistä tai viikoittaista työaikaa lyhentämällä. Mikäli teitä lomautettuja oli vähintään 10 ja lomautuksesta ei ole kulunut yli kolmea kuukautta, voisi sinulla olla mahdollisuus työttömyyskorvaukseen.
Sinun kannattaa jättää työttömyysetuushakemus Kelaan mahdollisimman pian työttömyyskorvausoikeuden selvittämiseksi. Hakemuksen voit täyttää Kelan asiointipalvelussa www.kela.fi/asiointi.
Aurinkoista kesää!
Ystävällisin terveisin
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961649
- 741444
- 501377
- 561280
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041258SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60771
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735