Miksi Valtiot elävät velkarahalla ??!!
Esim.
Suomen PKT oli......... 2010...................154-miljardia
Suomen Valtion käyttää rahaa 2011...........54-miljardia
Suomen valtio velkaa nyt........2011........n. 75-miljardia
Suomen valtio ottaa lainaa......2011.....n.8- 10-miljardia
Ketkä lainaa tuon 85-miljardia.......no tietenkin sijoittajat / pankit.
NÄIN ON SAATU AIKAAN MEKANISMI JOLLA RAHOITETAAN
SIJOITTAJIA / PANKKEJA eli näin on saatu aikaan Kalevalasta tuttu
SAMPO jolla maksetaan "KOTIIN" tekemättä mitään.
maksetaan "KOTIIN" tekemättä mitään.
Ei ole outoa että ELIITTI puolustaa järjestelmää koska rahalle
saadaan korko jossa työpanos on lähes olematon.
Verottamalla vois ottaa saman summan kuin mikä lainataan
2011 tullaan maksamaan korkoja sijottajille 2 500 000 000 €
siis Suomessa.
Viesti on selvä suurten SIJOITTAJIEN pitää voittaa aina ja pienet häviää
tarvittaessa.
Miksi Valtiot haluaa olla VELKAA
7
<50
Vastaukset
- kusessa ovat
no jos korko jopa 17 %.
- masseur
Syy ei ole pankkien eikä sijoittajien vaan lainanottajien, jotka ovat kyvyttömiä ja haluttomia panemaan suun säkkiä myöten.
- turhaan vittuilet
Suomessa köyhällä ku ei ole edes sitä säkkiä!
- sentit tiukassa
Tämä on sijoittajien pajatso jossa aina voittaa. Ei pitäis olla velkaa kuin puoli vuotta pudjetista. Jos kreikka on kuluttanut jo 4-5 vuotta etukäteen niin ei mahdollista selvitä kuin velkojen uudelleen järjestelyllä.
-------------------17 % korko ------------------------------------------- masseur
Harvan kuluttajan rahat riittävät pitkään, jos kaupasta ostaa kaiken , mit mieli tekee. Siinä ei auta ptkään edes velkaraha. Pää tulee vetävän käteen ja veksetlit lankeavat.
Valtioiden luottokelpoisuuden määritelevät amerikkalaiset luokituslaitokset. Pankit lainaavat valtioille, niin kauan kuin luottoluokitukst ovat hyväksyttäviä. Maan alamäki alkaa luokitusten pudottua, jolloin korot nousevat kestämättömälle tasolle ja maan lainanhoitokulut tulevat sietämättömiksi.
Olen kuvannut sen kehityksen, mikä Portugalissa on tapantunut viimeisen 15 vuoden aikana. Toki velkakriisin suurin syyllinen on maan hallituksessa viimeiset kuusi vuotta yksin istunut sosiaalidemokraattinen puolue pääministerinsä José Sókrateen johdolla.
Luokituslaitos Fitch on juuri varoittanut Belgiaa, mikä hyvin todennäköisesti merkitsee maan luottolokituksen alenemista lähitulevaisuudessa. Pääasiallisena syynä negatiiviseen ennusteesen ovat suuri valtion velka (96 % bruttokansantuotteesta) ja noin vuoden viivytys poliittisen hallituksen muodostamisesa.
- rahat pois
Verotetaan niiltä joilla on jo ennestään liikaa.???!!!!
Ovat saaneet sutkaamalla. - hahaa tulee ovista j
Kyllä kyseessä on ahneuden markkinat. Rahoittajat eivät anna rahaa jos eivät olisi varmoja takaisin saannista. Kyseessä on koron kiskonta jossa käytetään härskisti hyväksi hädänalaista tilannetta hyväksi.
Kreikka 17 % korko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784