Miksi Valtiot haluaa olla VELKAA

olisko pajatso

Miksi Valtiot elävät velkarahalla ??!!

Esim.
Suomen PKT oli......... 2010...................154-miljardia
Suomen Valtion käyttää rahaa 2011...........54-miljardia
Suomen valtio velkaa nyt........2011........n. 75-miljardia
Suomen valtio ottaa lainaa......2011.....n.8- 10-miljardia

Ketkä lainaa tuon 85-miljardia.......no tietenkin sijoittajat / pankit.

NÄIN ON SAATU AIKAAN MEKANISMI JOLLA RAHOITETAAN
SIJOITTAJIA / PANKKEJA eli näin on saatu aikaan Kalevalasta tuttu
SAMPO jolla maksetaan "KOTIIN" tekemättä mitään.

maksetaan "KOTIIN" tekemättä mitään.

Ei ole outoa että ELIITTI puolustaa järjestelmää koska rahalle
saadaan korko jossa työpanos on lähes olematon.

Verottamalla vois ottaa saman summan kuin mikä lainataan

2011 tullaan maksamaan korkoja sijottajille 2 500 000 000 €
siis Suomessa.

Viesti on selvä suurten SIJOITTAJIEN pitää voittaa aina ja pienet häviää
tarvittaessa.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kusessa ovat

      no jos korko jopa 17 %.

    • masseur

      Syy ei ole pankkien eikä sijoittajien vaan lainanottajien, jotka ovat kyvyttömiä ja haluttomia panemaan suun säkkiä myöten.

    • turhaan vittuilet

      Suomessa köyhällä ku ei ole edes sitä säkkiä!

    • sentit tiukassa

      Tämä on sijoittajien pajatso jossa aina voittaa. Ei pitäis olla velkaa kuin puoli vuotta pudjetista. Jos kreikka on kuluttanut jo 4-5 vuotta etukäteen niin ei mahdollista selvitä kuin velkojen uudelleen järjestelyllä.

      -------------------17 % korko ------------------------------------------

      • masseur

        Harvan kuluttajan rahat riittävät pitkään, jos kaupasta ostaa kaiken , mit mieli tekee. Siinä ei auta ptkään edes velkaraha. Pää tulee vetävän käteen ja veksetlit lankeavat.

        Valtioiden luottokelpoisuuden määritelevät amerikkalaiset luokituslaitokset. Pankit lainaavat valtioille, niin kauan kuin luottoluokitukst ovat hyväksyttäviä. Maan alamäki alkaa luokitusten pudottua, jolloin korot nousevat kestämättömälle tasolle ja maan lainanhoitokulut tulevat sietämättömiksi.

        Olen kuvannut sen kehityksen, mikä Portugalissa on tapantunut viimeisen 15 vuoden aikana. Toki velkakriisin suurin syyllinen on maan hallituksessa viimeiset kuusi vuotta yksin istunut sosiaalidemokraattinen puolue pääministerinsä José Sókrateen johdolla.

        Luokituslaitos Fitch on juuri varoittanut Belgiaa, mikä hyvin todennäköisesti merkitsee maan luottolokituksen alenemista lähitulevaisuudessa. Pääasiallisena syynä negatiiviseen ennusteesen ovat suuri valtion velka (96 % bruttokansantuotteesta) ja noin vuoden viivytys poliittisen hallituksen muodostamisesa.


    • rahat pois

      Verotetaan niiltä joilla on jo ennestään liikaa.???!!!!

      Ovat saaneet sutkaamalla.

    • hahaa tulee ovista j

      Kyllä kyseessä on ahneuden markkinat. Rahoittajat eivät anna rahaa jos eivät olisi varmoja takaisin saannista. Kyseessä on koron kiskonta jossa käytetään härskisti hyväksi hädänalaista tilannetta hyväksi.

      Kreikka 17 % korko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe