Kaksospoikien nimet???

nimiapua

Odotan kaksospoikia ja pitäisi ruveta nimiä miettimään.

En pidä tavallisista matti ja maija nimistä, olisi myös kiva että etunimet olisivat nelikirjaimisia, mutta eivät liian samanlaisia (Tino ja Toni). Jotain samankaltaisuutta saisi kuitenkin olla.

Pidän nimistä Emil ja Milo, eivät kuitenkaan sovi mielestäni yhtään yhteen, mutta en keksi niille mitään muita sopivia nimipareja.

Ehdotuksia!!!

Myös muita nimiä saa heitellä ja niihin sopivia toisia nimiä myös.

Älkää ehdottako nimeä Alex, se on esikoisemme nimi.

Kiitos jo etukäteen!

7

616

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuplamama08

      Moi,

      Mietimme pian 3-vuotiaiden kaksospoikiemme nimiä melkein sakastiin saakka. Pohdimme kovasti, että pitäisikö nimien rimmata toisiinsa. Lopuksi tulimme siihen tulokseen, että ei tarvitse ja laitoimme nimiksi Eemil ja Viljami. Pidimme noista nimistä kovasti ja halusimme antaa sellaiset nimet, joista pidämme ja uskoimme lastemmekin pitävän. Jos olisimme laittaneet nimet rimmaamaan niin toiselle olisi tullut nimi, joka ei olisi ollut niin mieleinen. Pojat ovat lisäksi ihan eri näköisiä ja luonteisia, joten nimi valinta osui sinänsäkin nappiin.

      Olen ollut tyytyväinen siihen, että alkavat eri kirjaimilla. Helpottaa kovasti, kun voi merkitä pelkän etukirjaimen ja tunnistavat näin omat tavaransa. Meillä esim. poikien kengät ovat usein samanlaisia. Syy on yksinkertaisesti se, että esim. marketista vaatteita ostaessa löytyy vain yksi vaihtoehto pojille ja toinen tytöille eli jos ei halua ostaa toiselle pojalle vaaleanpunaisia kenkiä, pitää ostaa molemmille samanlaiset. Toinen pojistamme linttaa jalkaansa, joten on hyvä, että tunnistavat omat kenkänsä.

      Emil ja Milo ovat mielestäni hyviä nimiä. Nelikirjaimisuus yhdistää lapsienne nimiä. Jos nimet ovat liian samanlaisia, joutuvat kaksoset miettimään esim. ketä vanhemmat kutsuivat luokseen. Mainitsemasi nimet ovat myös mielestäni juuri sopivasti erityisiä (kansainvälisiä), kuten esikoisennekin nimi.

      Onnea odotukseen :)

    • kaksospoikien äiti

      Meidän poikien nimet on Nikolai Jori Mikael ja Aleksei Lari Matias :)
      Halusimme heille samantapaiset ja ei niin suositut nimet. Lempiniminä käytämme Niki ja Ale.
      Saimme ja saamme edelleen tosi paljon noottia noista venäjään viittaavista etunimistä, että poikia kiusattaisiin myöhemmin paljon. Itse tykkäämmee juuri noista nimistä, enkä usko että kun pojat kasvavat niin heitä ruvetaan sen enempää kiusaamaan kuin muitakaan.

    • Ylppee äittee

      Keke ja Yrjö

    • auuuuuuuuuuuu

      Emil ja Asla

    • 5 pojan isi

      daniel ja alex

    • Näin on

      Mortti ja Vertti, Ville ja Kalle, Jukka ja Pekka, Ari ja Kari. Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä!

    • empästiedä ....

      Samuel ja Emil

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      152
      1002
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      639
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      562
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      545
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      540
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      534
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe