Kaksospoikien nimet???

nimiapua

Odotan kaksospoikia ja pitäisi ruveta nimiä miettimään.

En pidä tavallisista matti ja maija nimistä, olisi myös kiva että etunimet olisivat nelikirjaimisia, mutta eivät liian samanlaisia (Tino ja Toni). Jotain samankaltaisuutta saisi kuitenkin olla.

Pidän nimistä Emil ja Milo, eivät kuitenkaan sovi mielestäni yhtään yhteen, mutta en keksi niille mitään muita sopivia nimipareja.

Ehdotuksia!!!

Myös muita nimiä saa heitellä ja niihin sopivia toisia nimiä myös.

Älkää ehdottako nimeä Alex, se on esikoisemme nimi.

Kiitos jo etukäteen!

7

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuplamama08

      Moi,

      Mietimme pian 3-vuotiaiden kaksospoikiemme nimiä melkein sakastiin saakka. Pohdimme kovasti, että pitäisikö nimien rimmata toisiinsa. Lopuksi tulimme siihen tulokseen, että ei tarvitse ja laitoimme nimiksi Eemil ja Viljami. Pidimme noista nimistä kovasti ja halusimme antaa sellaiset nimet, joista pidämme ja uskoimme lastemmekin pitävän. Jos olisimme laittaneet nimet rimmaamaan niin toiselle olisi tullut nimi, joka ei olisi ollut niin mieleinen. Pojat ovat lisäksi ihan eri näköisiä ja luonteisia, joten nimi valinta osui sinänsäkin nappiin.

      Olen ollut tyytyväinen siihen, että alkavat eri kirjaimilla. Helpottaa kovasti, kun voi merkitä pelkän etukirjaimen ja tunnistavat näin omat tavaransa. Meillä esim. poikien kengät ovat usein samanlaisia. Syy on yksinkertaisesti se, että esim. marketista vaatteita ostaessa löytyy vain yksi vaihtoehto pojille ja toinen tytöille eli jos ei halua ostaa toiselle pojalle vaaleanpunaisia kenkiä, pitää ostaa molemmille samanlaiset. Toinen pojistamme linttaa jalkaansa, joten on hyvä, että tunnistavat omat kenkänsä.

      Emil ja Milo ovat mielestäni hyviä nimiä. Nelikirjaimisuus yhdistää lapsienne nimiä. Jos nimet ovat liian samanlaisia, joutuvat kaksoset miettimään esim. ketä vanhemmat kutsuivat luokseen. Mainitsemasi nimet ovat myös mielestäni juuri sopivasti erityisiä (kansainvälisiä), kuten esikoisennekin nimi.

      Onnea odotukseen :)

    • kaksospoikien äiti

      Meidän poikien nimet on Nikolai Jori Mikael ja Aleksei Lari Matias :)
      Halusimme heille samantapaiset ja ei niin suositut nimet. Lempiniminä käytämme Niki ja Ale.
      Saimme ja saamme edelleen tosi paljon noottia noista venäjään viittaavista etunimistä, että poikia kiusattaisiin myöhemmin paljon. Itse tykkäämmee juuri noista nimistä, enkä usko että kun pojat kasvavat niin heitä ruvetaan sen enempää kiusaamaan kuin muitakaan.

    • Ylppee äittee

      Keke ja Yrjö

    • auuuuuuuuuuuu

      Emil ja Asla

    • 5 pojan isi

      daniel ja alex

    • Näin on

      Mortti ja Vertti, Ville ja Kalle, Jukka ja Pekka, Ari ja Kari. Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä!

    • empästiedä ....

      Samuel ja Emil

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5285
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1790
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      136
      1707
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1355
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1240
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      26
      1219
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe