Kaksospoikien nimet???

nimiapua

Odotan kaksospoikia ja pitäisi ruveta nimiä miettimään.

En pidä tavallisista matti ja maija nimistä, olisi myös kiva että etunimet olisivat nelikirjaimisia, mutta eivät liian samanlaisia (Tino ja Toni). Jotain samankaltaisuutta saisi kuitenkin olla.

Pidän nimistä Emil ja Milo, eivät kuitenkaan sovi mielestäni yhtään yhteen, mutta en keksi niille mitään muita sopivia nimipareja.

Ehdotuksia!!!

Myös muita nimiä saa heitellä ja niihin sopivia toisia nimiä myös.

Älkää ehdottako nimeä Alex, se on esikoisemme nimi.

Kiitos jo etukäteen!

7

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuplamama08

      Moi,

      Mietimme pian 3-vuotiaiden kaksospoikiemme nimiä melkein sakastiin saakka. Pohdimme kovasti, että pitäisikö nimien rimmata toisiinsa. Lopuksi tulimme siihen tulokseen, että ei tarvitse ja laitoimme nimiksi Eemil ja Viljami. Pidimme noista nimistä kovasti ja halusimme antaa sellaiset nimet, joista pidämme ja uskoimme lastemmekin pitävän. Jos olisimme laittaneet nimet rimmaamaan niin toiselle olisi tullut nimi, joka ei olisi ollut niin mieleinen. Pojat ovat lisäksi ihan eri näköisiä ja luonteisia, joten nimi valinta osui sinänsäkin nappiin.

      Olen ollut tyytyväinen siihen, että alkavat eri kirjaimilla. Helpottaa kovasti, kun voi merkitä pelkän etukirjaimen ja tunnistavat näin omat tavaransa. Meillä esim. poikien kengät ovat usein samanlaisia. Syy on yksinkertaisesti se, että esim. marketista vaatteita ostaessa löytyy vain yksi vaihtoehto pojille ja toinen tytöille eli jos ei halua ostaa toiselle pojalle vaaleanpunaisia kenkiä, pitää ostaa molemmille samanlaiset. Toinen pojistamme linttaa jalkaansa, joten on hyvä, että tunnistavat omat kenkänsä.

      Emil ja Milo ovat mielestäni hyviä nimiä. Nelikirjaimisuus yhdistää lapsienne nimiä. Jos nimet ovat liian samanlaisia, joutuvat kaksoset miettimään esim. ketä vanhemmat kutsuivat luokseen. Mainitsemasi nimet ovat myös mielestäni juuri sopivasti erityisiä (kansainvälisiä), kuten esikoisennekin nimi.

      Onnea odotukseen :)

    • kaksospoikien äiti

      Meidän poikien nimet on Nikolai Jori Mikael ja Aleksei Lari Matias :)
      Halusimme heille samantapaiset ja ei niin suositut nimet. Lempiniminä käytämme Niki ja Ale.
      Saimme ja saamme edelleen tosi paljon noottia noista venäjään viittaavista etunimistä, että poikia kiusattaisiin myöhemmin paljon. Itse tykkäämmee juuri noista nimistä, enkä usko että kun pojat kasvavat niin heitä ruvetaan sen enempää kiusaamaan kuin muitakaan.

    • Ylppee äittee

      Keke ja Yrjö

    • auuuuuuuuuuuu

      Emil ja Asla

    • 5 pojan isi

      daniel ja alex

    • Näin on

      Mortti ja Vertti, Ville ja Kalle, Jukka ja Pekka, Ari ja Kari. Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä!

    • empästiedä ....

      Samuel ja Emil

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      179
      2688
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2509
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      225
      1163
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe