Hei, olen ollut yhdenjaksoisessa työsuhteessa 11 vuotta ja ollut samalla ajalla äitiyslomalla 2 vuotta. Täyttyykö 10 vuoden työhistoria minun kohdalla?
Vuorotteluvapaa
2
166
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Vuorotteluvapaan edellytys on kymmenen vuoden työhistoria. Työssäoloaika todistetaan työrekisteriotteella. Työhistoriaan luetaan palkkatyö, pakollinen yrittäjävakuutettu työ yrittäjänä ja lähetettynä työntekijänä tehty työ.
Lisäksi työhistoria-ajasta enintään neljännes voi olla ns. työntekoon rinnastettavaa aikaa ja näitä aikoja ovat äitiys-, erityisäitiys-, isyys- ja vanhempainrahakaudet.
Lisätietoja vuorotteluvapaasta ja työhistoriasta löytyy TYJ:n sivuilta linkistä:
http://www.tyj.fi/default.asp?id=85
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta - kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi Kelankin puolesta. Myös Kela selvittää työhistorian työrekisteriotteesta. Voit pyytää työrekisteriotettu Eläketurvakeskuksesta, Valtionkonttorista tai Kuntien eläkevakuutuksesta. Lisätietoja Kelan maksamasta vuorottelukorvauksesta löydät linkistä:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/010302124313EH?OpenDocument
Ystävällisin terveisin
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427155
- 323998
- 523473
- 412988
- 172766
- 372248
- 162216
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472187- 412183
- 442143