JYTKY!!

kansa_lainen

Tulee iso jytky. Kreikan lainojen korko jo 17%, Espanjan ja Italian markkinat sekaisin. Kreikan luvattiin vuosi sitten toipuvan kunhan annettaisiin tukipaketti. Eipä toipunut. Seuraavaksi tulivat Irlanti ja Portugal. Pian seuraavat Espanja ja Italia, kumpi ensin, on vielä avoin kysymys.
Mitä tekee Suomen johto? Syytää epätoivon vimmalla rahaa molokin kitaan!
"Senttiäkään ei ole mennyt," sanotaan. No ei vielä, mutta nimet on paperissa, allekirjoitukset vekseleissä. Takuu merkitsee AINA sitä, että jos velallinen ei maksa, takaaja maksaa. Simple?
Jos luottamus em. maiden selviytymiseen on niin kova kuin eräät poliitikot suu vaahdossa vakuuttavat, miksi tarvitaan takauksia? Eihän vakavarainen takuita tarvitse, vaan saa vippiä omalla nimellään ja omilla vakuuksillaan.
Entäpä vakuuksien takuut, joita Urpilainen kuuluttaa? Silmän lumetta, poliittinen temppu päästä hallitukseen, takin kääntö. Ei sellaista ole olemassa kuin vakuus vaikkapa Kreikalta. Ei ne saariaan anna tai muutakaan omaisuuttaan takauksiksi. Korkeintaan jotain paperilla ja sillä saa tosipaikan tullen pyyhkäistä ahteria.
Ei Soinikaan olisi tilannetta muuttanut. Ainoastaan sen verran, että aikaisemmin olisimme voineet alkaa todellisen vakauttamisen kotimaan osalta.
Puheet suomalaisten työpaikkojen pelastamisesta ulkomaihin suuntautuvilla tukipaketeilla ovat p-puhetta, vaalitemppu, jolla hyväuskoiset saatiin äänestämään kokoomusta ja demaria.
Kansa saa sellaiset johtajat kuin se ansaitsee ja ansaitsee juuri sen, mitä sinisilmäisesti uskoo.
Nyt on turha itkeä kun vaalit menivät. Valmistaudutaan vyön kiristykseen, mikä ei koske ylempää yhteiskuntaluokkaa.
Tulee kotitalouksien, eläkeläisten ja pienipalkkaisten maksettavaksi ISO JYTKY!

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoo Jykis

      Se on satavarmaa. Kaqikki mjuut sen jo n'äkevät muttei Kataine. Hän ajaa paketteja kuin se entinen Kusti polkupyörän tarakalla. "Onnkesi katastrofi ei Suomea koske!"

    • MAKSUN AIKA

      PIAN TULEE SE.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe