mittaristo sulake palaa!

volvo 960

eli mittariston valot sammuivat pari viikkoa sitten, vaihdoin sulakkeen joka oli palanut, paloi viikon päästä uudestaan, vaihdoin ja paloi samana päivänä taas. mistähän voisi vika löytyä?

10

4955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Moro kuten tiedätte kun tulee liian iso kuorma sinne sähköjohtoihin on tehty niin että sulake palaa ennen kuin ne johdot alkavat käryämään.Siellä jossain on oikosulku tai mittariston johto on nirhautunut rikki ja antaa virtaa runkoon suoraan.Onko muita virtajuttuja sen sulakeen kauttaa kuin ne mittarivalot?
      En muuta voi neuvoja että tarkista mittariston sähköjohdot(mittaristo) ettei niiissä sanomista ole missään.

    • volvo 960

      samassa sulakkeessa on ainoastaan mittariston valot (mukaanlukien keskikonsolin valot) jep näin ajattelinkin että täytyy tehdä, ajattelin että onko mitään helpompaa hommaa ensin minkä voi tarkistaa, mutta ilmeisesti pitää mittaristo ottaa irti kun on aikaa. onko siinä muita kuin ne kaksi ruuvia siinä mittariston yläosassa mitkä pitää irrottaa?

    • volvo_puranen

      Tarkista samalla mittarivalojen säätönamiska ettei siellä häikkää.Niiden sähköjohtojen tarkistus onko joku johto jäänyt johonkin väliin ja pinta rikki usein auttaa ainoastaa sen mittarin irrotus samallaa katso ne mittariston juotokset takaa ja sähköliittimet.Mittariston irrotus on aika helppo hommaa kun katsoo ne kiinnityspisteet ja koskaan ei voimaa käytää irrotuksessa.Tässä on 740 mittariston irrotus http://koti.welho.com/samkarka/ohje/

    • volvo 960

      jeps pitääpä tehdä se heti kun aikaa! kiitos

    • volvo 960

      jaaha uusi vika tuli peliin, tällä kertaa nopeusmittari heittelee nopeutta ihan miten sattuu, kaupunkiajossa näyttää 100 kilometriä ym. kyseessä on ilmeisesti nopeusanturi? paljon sen korjaus maksaa

    • kannattaa kysyä

      Mittariston korjauksessa suosittelen soittamaan Tampereen Hervannassa olevaan mittarikorjaamoon. En muista nimeä, mutta kun kysyt googlelta: mittarikorjaamo, niin sieltä se tulee muiden mukana.
      Kokemuksesta voin sanoa, että merkkikorjaamo vaihtaisi koko mittariston, autosähkökorjaamo irroittaa mittariston ja lähettää johonkin mittarikorjaamoon.
      Nämä ovat kalliita vaihtoehtoja. Kysy suoraan tekijältä.

    • volvo_puranen

      Tarkista se nopeusanturin liitos sielttä perästä jos huono liitos ja kuranpeitossa eihän se silloin toimi kunnolla.Jos mittaristo on varmasti kunnossa varmaakin olet lukennut tuon linkin jonka laitoit ja korjannut ne juotokset kuntoon .Siitä nopeusanturin hinnasta en tiedä kun minullaa ei ole tuota vara-osakauppaa joten tartu luuriin ja kysy hinta .Sen vaihtamisen itse voi tehdä..

    • volleilijalainen

      Missä se nopeusanturin liitos siellä perässä on? Mullakin kilahti nopeusmittari, ei elä enää yhtään, mutta muut mittarit toimivat normaalisti.

    • volvo_puranen

      Putsaa se taka-akseli painepesurilla ja hoplaa siellä se löytyy.Kun ei tietoa automallista??

    • volleilijalainen

      Nopeusmittarikaan ei näköjään toimi.. kilometrit jämähtäneet paikoilleen:) -87, 740 bensa, ruisku ( älä kysy naisihmiseltä tarkempaa hehe ).

      Mutta on autossa jotain muutakin, mittari ei tunnu nyt just niin tärkeältä. On ruvennut kone jotain köhimään.
      Käynnistyy ok. Tyhjäkäynti on epätasaista ja vajaa 1000kierrosta ( ennen vikaa oli tasasesti 1000 ). Kun lähtee liikkeelle, nykii kuin koittaisi imeä bensaa puolen millin pillillä ( öh, kielikuva), ei kuitenkaan ole yrittänyt sammua. Kierroksia joutuu painamaan paljon enemmän kuin ennen. Samoin kun ykköseltä vaihtaa kakkoselle, niin taas pitää kaasuttaa kovemmin tai auto taas nytkyttää ennenkuin saa kierroksia enemmän. Kovemmissa vauhdeissa ei oikein oireile, jos ollenkaan kun on hyvät kierrokset jo ennestään ja kulkee kyllä tasaisesti kun kierrokset on nousseet. Mutta jos vaikka hiljentää 80 vauhdista risteykseen jonka ennen selvitti hyvin kolmosvaihteella, saattaa nykiä ja pätkiä vaikka miten painaa kaasua.

      Koneen lämmettyä toimii vähän paremmin. Tuo köhiminen alkoi vaan yhtenä päivänä lievänä, mutta on kyllä pahentunut. Ei ole kuitenkaan edelleenkään sammunut esim risteyksissä. Kotipihaan ajettaessa olen käyttänyt hetken tyhjäkäynnillä ja kierrokset ovat usein silloin kyllä olleet melkein sen 1000 ja kone on käynyt paljon tasaisemmin mitä lähtiessä. Jotenkin muuten ajoon lähtiessä tuntuu myös ettei ryyppy pelaa niinkuin pitäisi ( talvella varmaan huomaisin selkeämmin sen jos tässä kunnossa ees käynnistyisi silloin).

      Faija tuumasi että olen varmaan ajanut koneen tukkoon ja käski käyttää kaasua enemmän myös siirtymisissä ja tosihan se on että olen ajanut niin. Kunnon pitkää ajoakaan en ole päässyt tässä kevään jälkeen ajamaan kuin vissiin kerran ja sekin vain 50km suuntaansa ja myöhemmin takaisin. Oireilu itse asiassa alkoi sitä reissua ennen eikä kyllä poistunut tästä matkasta. Ja alkaako tollanen karstottuminen oireilla noin yhtäkkiä?

      Mielipiteitä? Paikallista kaveri-volvo-purasta olen kyllä vähän jo häiriköinyt niin kuin monesti aikaisemminkin, saati että faija saisi osansa mutta ei se haittaa jos joku toinenkin jotain sanoo. Kaveri sanoi bensapuolen säädöissä varmaankin olevan jotain ja itseäni tietty kiinnostaa olenko ajanut koneen puolipiloille ;) Faija sääti tyhjäkäyntiä, mutta jätti alle 1000 ja käski ajaa kovaa ajoa.

      Ja mä herään öisin nyyhkimään että mikä mun leegoautoa riivaa ja olenko pilannut sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe