hänelle jää näinollen enemmän aikaa oman puolueensa edustajien kurissa ja nuhteessa pitoon.
Syy miksi Soini jäi oppositioon
18
88
Vastaukset
- ketkukepu
Keskity tappiosi nielemiseen. jätä analisointi niille joilla kykyä!
- onnettomat yhdessä
Heh Hesarissa oli hieno kuva persujen oppositio politiikasta.
Siinä istui tyhjässä eduskuntasalissa eilen persujen ryhmä, pitämässä puheita.
He todistelivat lähinnä toisilleen, miksi Portugalipakettia ei pitäisi hyväksyä.
Muut puolueet olivat jo aikaa sitten lähteneet Säätytalolle hallitusneuvotteluihin, kepulaiset tietysti jo kotiinsa.
Otsikkokin oli "Perussuomalaiset jäivät muiden jalkoihin"
Aivan turhaa porukkaa koko persujen ryhmä. Heidän ajama politiikka on vain, muiden syyttelyä, yleisestihän se pitäisi olla asioiden kritisoimista, mutta siihen näistä ei ole.- Se..
"Muut puolueet olivat jo aikaa sitten lähteneet Säätytalolle hallitusneuvotteluihin"
Se mainitsemasi muu porukka ei ymmärrä tätä, minkä perussuomalaiset jo ymmärtävät.
http://www.youtube.com/watch?v=XWfUSa7_TMQ
Ne muut puolueet haluavat jatkaa tätä samaa videolla kuvattua politiikkaa tuhoisaan loppuun asti.
- Ei yhtään mitään
Niin siinäpä nähtii kaikki mitä kyseisellä puolueella on annettavaa.
- pSS pellehermannit
Timo hoitaa räky-räkyn ja Hakkarinen kysyy kyselytunnilla:
-Neekeriukko tulee, oletko valmis?"
Siinä kaikki mitä soinisteilta saamme.
Hinta vuodessa noin 10 miljoonaa euroa.
Huh huh! - tukiaispelle?
pSS pellehermannit kirjoitti:
Timo hoitaa räky-räkyn ja Hakkarinen kysyy kyselytunnilla:
-Neekeriukko tulee, oletko valmis?"
Siinä kaikki mitä soinisteilta saamme.
Hinta vuodessa noin 10 miljoonaa euroa.
Huh huh!Nyt hörpit kunnolla tukiaisviinaa? Tyhmä pääsi menee siitä aivan sekasin!
Hienoa, että vaalitappio pitää teidät nuijat edelleen vereslihalla!
Kärsikää, kitukaa kunolla....
- hdsgjs
Politikan olennaisesta syystä tuntuu persuilla oleva epäselvyytt. Kovin monelle ei tulisi mieleen mennä jytkyvoitolla suosiolla oppositioon ja pitää sitä suoraselkäisenä äänestäjien asioiden ajamisena. Ja tuo kieltäytyminen vastuusta tekee myös persujen kritiikin merkityksettömäksi.
- Suoraselkäistä
"Kovin monelle ei tulisi mieleen mennä jytkyvoitolla suosiolla oppositioon ja pitää sitä suoraselkäisenä äänestäjien asioiden ajamisena. "
Tässä tapauksessa kyseessä on kokonaisuus, jos jatketaan entisellä linjalla ja hyväksytään tuet viallisen talouspolitiikan jatkeena ja pelastuksena, mitään muutosta nykyiseen politiikkaan ei voi saada aikaiseksi, ei edes hallituksessa, sen tulevat näkemään hallitukseen menevät puolueet, jotka huomaavat, että tuo samainen viallinen talouspolitiikka valmiiksi määrittelee hallituksen ja täten eduskunnan enemmistön toimet ja politiikan, he tulevat jatkamaan tätä epäsuosittua ja protesteja ympäri Eurooppaa aiheuttanutta politiikkaa, heiltä on kädet sidottu, he eivät voi tehdä mitään muuta kuin jakaa kasvavaa köyhyyttä, eivät ajaa äänestäjiensä (paitsi rahaeliitin) asiaa.
Jo aiemmin alkanut epäsuositun politiikan jatkaminen näkyy sitten lopulta niin keskusteluissa täällä netissä ja muuallakin kuin myös tulevissa vaaleissa ja aivan varmasti köyhyystilastojen ja leipäjonojen kasvuna. Se köyhyys valitettavasti passivoi myös äänestäjiä, nytkin lähes kolmasosa äänioikeutetuista nukkui ja tämä älytön politiikka saa jatkua vielä tästä eteenpäin toistaiseksi. - rautaako?
Suoraselkäistä kirjoitti:
"Kovin monelle ei tulisi mieleen mennä jytkyvoitolla suosiolla oppositioon ja pitää sitä suoraselkäisenä äänestäjien asioiden ajamisena. "
Tässä tapauksessa kyseessä on kokonaisuus, jos jatketaan entisellä linjalla ja hyväksytään tuet viallisen talouspolitiikan jatkeena ja pelastuksena, mitään muutosta nykyiseen politiikkaan ei voi saada aikaiseksi, ei edes hallituksessa, sen tulevat näkemään hallitukseen menevät puolueet, jotka huomaavat, että tuo samainen viallinen talouspolitiikka valmiiksi määrittelee hallituksen ja täten eduskunnan enemmistön toimet ja politiikan, he tulevat jatkamaan tätä epäsuosittua ja protesteja ympäri Eurooppaa aiheuttanutta politiikkaa, heiltä on kädet sidottu, he eivät voi tehdä mitään muuta kuin jakaa kasvavaa köyhyyttä, eivät ajaa äänestäjiensä (paitsi rahaeliitin) asiaa.
Jo aiemmin alkanut epäsuositun politiikan jatkaminen näkyy sitten lopulta niin keskusteluissa täällä netissä ja muuallakin kuin myös tulevissa vaaleissa ja aivan varmasti köyhyystilastojen ja leipäjonojen kasvuna. Se köyhyys valitettavasti passivoi myös äänestäjiä, nytkin lähes kolmasosa äänioikeutetuista nukkui ja tämä älytön politiikka saa jatkua vielä tästä eteenpäin toistaiseksi."Tässä tapauksessa kyseessä on kokonaisuus, jos jatketaan entisellä linjalla ja hyväksytään tuet viallisen talouspolitiikan jatkeena ja pelastuksena, mitään muutosta nykyiseen politiikkaan ei voi saada aikaiseksi"
Politiikka on aina sitä että jos kovasta yrittämisestä huolimatta jää vähemmistöön niin siihen on tyydyttävä. Ja se riittää äänestäjille. Portugali oli hävitty taistelu jo ennen vaaleja, joten siihen hirttäytyminen tarkoitta vaan ettei PS saa mitään omia kantoja esille. Persujen jäätäytyminen oppositioon jytkyvoiton jälkeen on monumentaalinen oksennus äänestäjille päin naamaa!
Mutta totta kai Soini yrittää eopätoivon vimmalla kehitellä panettelevia fraaseja kääntääkseen katseet pouis tästä täydellisestä munauksesta.
Ja sitten muut puolueet joutuvat siivoomaan tuonkin sotkun jumppaamalla kassaan ihan mahdoyttoman hankalan hallituspaletin.
Tuollaisesta joutaisi jo tulla erotetuksi puoluerekisteristä. Kyllä me neljä vuotta pärjätää eduskunnalla jossa on vain 161 edustajaa. Silloin KD ja Vihreät tai vasurit voisi jykevöittää oppositiota.
"ja tämä älytön politiikka saa jatkua vielä tästä eteenpäin toistaiseksi. "
Kullostaa ihan siltä kuin sinulla olsi joki vaihtoehtoinen malli politiikkaan. Kerro ny t ihmeessä. Mutta sovitaanko että et takerru Eurooppa-kysymyjkseen joka kuitenkaan ei ole Suomen ratkaistavissa. Sen ratkaisevat muut ja Suomi noudattaa sitä. Poikketloin heittäytyminen olis kansallinen itsemurha.
- Ai häviökö?????
Vaalitappio? Ei sellaista ainakaan eduskunnassa näy, koska ne "häviäjät" istuvat vallassa, Portugalipakettikin meni läpi 149 äänesti puolesta.
Taisi tulla turha vaalivoitto, kerran ei ollut taitoa sitä käyttää. Rahkeet riittää juuri ja juuri takarivin huuteluun, mitään rakentavaa ehdotusta ei koskaan ole persuilta, mihinkään asiaan vielä tullut. - Timon sirkuspuolue
Persut pistivät vapaaehtoisesti hampaat naulaan heti kättelyssä. Soinikin räkyttää nyt hampaattomalla suulla oppositiossa. Ei tunnu missään!
- penaalin tylsin
Mieti roskapuolueesi tappiota? Mksi täällä pallinaama auot tyhmää kitaasi?
- hjfdh
Maan linjat vedetään hallituksessa ja sinne ei persuilla ollut kykyä mennä, vaikka vaalitulos olisi velvoittanut. Oppositiossa on nyt turha huudella, kun ei itse hyypätty ohjaimiin.
- Ne..
mainitsemasi maan linjat vedetään nyt EU:ssa, ei hallituksessa, varsinkin talouspoliittiset linjat, niihin hallituksella ei ole enään mitään sanomista, ainoastaan palkansaajien aseman heikennykset ovat EU:ssa hyväksyttävissä, siitä toki kärsii sitten myös pienyrittäjät, kun asiakkailla alkaa raha hiipumaan, mutta ei se EU:ta paina, EU on isojen yritysten asialla ja sen lait sekä direktiivit ovat isojen yritysten lobbaamia. Demokratiasta EU:ssa ei ole tietoakaan.
"Corporate Europe Observatory (CEO):
OY EUROOPPA AB -
EU:n ja teollisuuden vaaralliset kytkennät
Kirja on ensimmäinen laaja selvitys suuryhtiöiden vaikutuskanavista Euroopan unionissa. Se on kylmää luettavaa niille, jotka pitävät EU:ta demokraattisena, eurooppalaisten enemmistöä edustavana järjestönä..."
http://www.rauhanpuolustajat.fi/pystykorvakirjat/kirjat/1997_1998/oyeurooppa.html
- hdsgj
Kyllä niitä linjoja vedellään vielä hallituksessa, mutta toki tapahtumat maailmalla vaikuttavat. Ja kotimaan asiathan ovat kai persujen mielestä kunnossa, kun ei niitäkään viitsitty lähteä hallitukseen ajamaan. Viis vanhuksista ja vähäosaisista. Oppositiossa voi keskittyä Vermon raveihin ja kilpailuun lehtien lööppinäkyvyydestä.
- armoton Wätyksille!
Soinistinen käytös on levinnyt kulovalkean tavoin myös kansan keskuuteen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011052513780337_uu.shtml - Hienoa!
Kun Soini sanoi että Portugali-tukipaketista voidaan neuvotella hallitusneuvotteluissa häntä haukuttiin takinkääntäjäksi. Nyt kun hän pysyy linjassaan hän on vastuunpakoilija. Merkitystä ei näytä olevan sillä mitä sanoo vaan kuka sanoo.
- Timo hyrrätakki
Kuka nyt pysyisikään Soinin hyrrätakin vauhdissa? Kaikki kierroslukumittarit jo hajonneet?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746