Netti ei toimi ja operaattori sano et uus boxi tai vaiha vpi/vci arvot.. Kuinka nämä arvot voisi vaihtaa windows 7:ssa. kiitos vastauksista.
Vastaukset 3
- 0/33
Arvoja ei vaihdeta windowsissa vaan modeemin hallintasivuilla. Tavallisesti suomessa myytävät adsl-modeemit tunnistaa automaattisesti operaattoreiden yhteyden ja säätää arvot sen mukaan.
Eli, kaiva esiin modeemin käyttöohjeet ja operaattorilta saadut linja-asetukset.
Soneran normiliitymässä nuo on 0/33, muilla operaattoreilla saattaa olla erit.- 0/33
niin, modeeemin täys-resetointi saattaa myös auttaa.
- oikeat arvot
Muilla operaattoreilla on 100/0 tai ainakin Welho ADSL:ssä, Dnalla, Elisalla jne.
Sonera onkin erikoinen poikkeus kun tuollaisia arvoja pitää.
Niin ja ne arvot muutetaan modeemiin modeemin hallintaohjelmassa, yleensä www-selaimella surffaillaan esim. osoitteeseen 10.0.0.2 tai 10.0.0.3 tai 192.168.0.1, oikean osoitteen löydät modeemin käyttöohjeesta. Usein myös käyttikseen pitää asettaa koneelle kiinteä eli staattinen ip-osoite jotta selain saa yhteyden modeemin hallintaohjelman sivuille.
Esim. A-linkin modeemeissa on hallintasivuna ollut 10.0.0.2, ja koneen staattinen ip-osoite pitää olla 10.0.0.3, aliverkon peite 255.255.255.0 ja oletusyhdyskäytävä 10.0.0.2
Noista ainoastaan toi aliverkon peite on useimmissa modeemeissa sama, mutta oletusyhdyskäytävä ja staattinen ip-osoite vaihtelee ja ne tosiaan löytyy modeemin käyttöohjeista.
Sen tarkempia ohjeita en anna kun ei voi tuntea kaikkia mahdollisia modeemeja eikä aloittaja edes kertonut modeeminsa merkkiä ja mallia.
Mut sitten kun ne asetukset on tehty eli VCI/VPI arvot muutettu, niin käyttiksen asetuksiin laitetaan takaisin asetus jossa ip-osoite ym. haetaan automaattisesti operaattorin palvelimelta (eli DHCP:lta siis haetaan).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502