Olemme muuttaneet Ruotsiin ja olemme asuneet siellä n 20 v.Minulla on vakinainen työ ja olen työttämyyskassan jäsen.Suunnitelman mukaan olen tulossa työhin Suomeen suomalaiselle työnantajalle.Työ on kokoaikainen ja kestää 1,5 kk.Ruotsista olen palkattomalla vapaalla,tästä olen sopinut työnantajan kanssa.Mihin työttömyyskassaan maksan ay-jäsenmaksut Suomessa työskentelyn ajalta?Siirretäänkö työttömyyskassan jäsenyys Suomeen ettei kassan jäsenyys katkea missään vaiheessa?Jos päätän jäädä työn päätyttyä Suomeen asumaan pysyvästi ja sanon Ruotsista työsopimuksen irti niin tuleeko karenssi ja mitkä seikat vaikuttavat päivärahan määräytymiseen,mistä palkasta se lasketaan.
Jos asioita ei saa järjestettyä vaan palaan Ruotsiin puoleksi vuodeksi entiseen työhön ja sanon työsopimukseni irti. Tämän jälkeen muutan perheeni kanssa Suomeen. Tuleeko karenssi?Mitkä seikat vaikuttavat päivärahan määräytymiseen ja mistä palkasta se lasketaan. Lasketaanko se 1,5 kk Suomen työstä saamastani palkasta vai Ruotsissa päättyneestä työstä.
Paluumuuttaja
1
120
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei ja kiitos kysymyksestäsi!
Ulkomailta paluun pääsääntönä on, että sopimusmaassa (EU-/ETA-maat ja Sveitsi) hankitut vakuutus- ja työskentelykaudet voidaan lukea E301- tai U1-lomakkeella Suomessa työssäoloehtoon, jos olet työskennellyt Suomessa välittömästi ennen työttömyyttä vähintään 4 työssäoloehdon täyttävää kalenteriviikkoa ja kuulunut sen ajan työttömyyskassaan Suomessa.
Ansiosidonnaisen päivärahan perusteena oleva palkka määritellään silloin tästä Suomessa tehdystä vähintään neljän viikon työstä. Lisäksi edellytyksenä työskentelykausien huomioon ottamiselle on, että olet liittynyt Suomessa työttömyyskassaan kuukauden kuluessa siitä, kun lakkasit olemasta sopimusmaan työttömyysvakuutuksen piirissä. Lisäksi sinun tulee kuulua Suomen sosiaaliturvan piiriin, jotta työttömyysetuutta voidaan maksaa.
Asian monimuotoisuuden vuoksi voisi olla hyvä ottaa yhteyttä johonkin työttömyyskassaan Suomessa ja tiedustella jäsenyysasioista tarkemmin. Lisäksi tietoa voi olla hyvä tiedustella myös Ruotsin työttömyyskassasta. TE-toimistosta voi kysyä mahdollisista karenssiasioista.
Ohessa linkki Suomen työttömyyskassoista:
http://www.tyj.fi/default.asp?id=0&docid=1836
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512