Octavia ei ruostu?

Ostin hiljattain melkein uuden, 9/2010 käyttöönotetun Octavian. Loistopeli onkin ollut. Automyyjä kertoi kaupan yhteydessä että auton kori on täyssinkitty eikä erillistä ruosteenestokäsittelyä välttämättä tarvita.

Onko muilla kokemusta uudehkojen Octavioiden ruosteenkestosta? Onko näissä todellakin sinkitty kori (kuten esim. Audissa) vai onko vain myyntipuheita?
4221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On se täyssinkitty mutta jos aiot pitää sen hankkimasi uudehkon autosi esim. kymmenen vuotta silloin jo saat rahallesi vastinetta kun käytät ruosteenesto käsittelyssä,itsellä on uutena ostettu Octavia Combi 2010 ja uutena Finikor käsittelyn heti teetin kun aion ajaa pitkään jos Luoja suo.
Kun ajat autosi hallinosturille voit todeta miten valtava osa alustasta ei ole suojattu kuin mustalla pohjamaalilla siis vain kori on täyssinkitty.
Finikor Täyskäsittely maksoi alle 600€

Äänestä
  • Siellä alustassa on mustat muovit, älä niitä erehdy luulemaan mustaksi pohjamaaliksi :)
    Ei näissä nykyisissä autoissa ole paljoa hyötyä edes pitkäaikaisessa käytössä noista lisäsuojauksista. Ongelma siis se, ettei suojaukset suojaa maalipinnan vaurioilta tms. jotka ruostuttavat auton joka tapauksessa jossain vaiheessa ulkoapäin. Kotelot harvemmin lähtevät ruostumaan tehtaankaan suojauksien jäljiltä ellei sitten kyse ole kohdasta johon tulee erityinen kuluttava ulkoinen ärsytys. Nuo muovit vain käytännössä melkein estävät nuo ulkoiset ärsytykset eli mm. hiekkakylvyt.
    Eipä tuo toisaalta paljoa maksa auton suojauttaminen suhteessa auton hintaan.

    Mutta itse olen sen kokenut niin turhaksi etten jaksa autoa viedä pariksi päivää suojautettavaksi ja hajuakin mömmöissä riittää pariksi seuraavaksi kuukaudeksi.

    Äänestä

niinkuin venäläinen peltiämpäri.

Äänestä

kotimaisessa autolehdessä on jokunen aika sitten tutkimus uusien autojen suojauksesta ja siinä todettiin Octavian suojauksen olevan asiallisella tasolla.
Jos ajat auton paaliin asti niin suojauta, mutta jos ajat 5-6 vuotta niin ei kannata jos peset autoasi säännöllisesti.
Vaihdossa suojauksesta ei kuitenkaan hyvitetä mitään ja etu jää seuraaville omistajille sinun kustannuksellasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tectyliä? kirjoitti:

Ostin hiljattain melkein uuden, 9/2010 käyttöönotetun Octavian. Loistopeli onkin ollut. Automyyjä kertoi kaupan yhteydessä että auton kori on täyssinkitty eikä erillistä ruosteenestokäsittelyä välttämättä tarvita.

Onko muilla kokemusta uudehkojen Octavioiden ruosteenkestosta? Onko näissä todellakin sinkitty kori (kuten esim. Audissa) vai onko vain myyntipuheita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu