Kiista ulkoministeristä

SDP haluaa siirtää ulkoministerin salkun Stubilta Tuomiojalle koska demareiden
mielestä Stub on liian länsimyönteinen ja neuvostovastainen. Tuomioja voisi
edistää parhaiten Suomen ja Venäjän poliittista ja taloudellista integraatiota.
Viisumivapaudenkin Tuomioja pystyisi saamaan aikaan nopeasti.
896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ulkoministerin salkku perinteisesti kuulukkaan pääministeripuolueelle.
Stub on koheltaja, joka ei syvenny liikoja ulkopolitiikkaan vaan omaan showhunsa.
Stubista maatalousministeri!

Äänestä
  • Työministeri. Voi välkytellä hampaitaan!

    Äänestä

Tuomioja voisi myös myydä rantatontteja ja miksei myös vaikka lentokenttiäkin venäläisille. Saataisiin tännekin oligarkkeja ja mafiosoja. Sitähän viisumivapautta sdp on ajanutkin.

Ajatelkaas, eteläsuomen teille 10 miljoonaa venäläistä autoilijaa, joilla ei ole hajuakaan liikennesäännöistä, koska venäjällä ei ole pakollista autokoulua. Ja puhumattakaan rikollisista, jotka tulisivat tänne ammattiaan harjoittamaan.

Wau.

Äänestä

Tuomioja ja sdp ovat ainoita jotka pystyvät pitämään neuvostovastaisuuden
kurissa ja ihmisoikeusongelmat pelkästään länsimaissa.

Äänestä

Terrorismi myönteinen Tuomioja on ihmiskunnan vitsaus.

EU maat eivät ole halunneet Venäjän mafialle vapaata pääsyä Eurooppaan.

Demareille venäläismassojen pääsy rajojen yli on toki aina ollut mieluinen ratkaisu. 1918 Demarit halusivat tappion tultua selväksi päästää 2-300 000 tuhatta venäläistä ryöstelemään maata.

1939 Otto Ville Kuusinen halusi Puna-armeijan suomeen kahdessa viikossa, tuhoamaan ja tappamaan suomalaisia, kuten myöhemmin Baltiassa ja Itä-Euroopassa.

Tuomiojan mielestä oli virhe, kun 1944 pysäytettiin Puna-armeija: olisi pitänyt sallia miehitys, sivistyneistön teurastus ja satojen tuhansien naisten joukkoraiskaus.

Joten ika idiootti täytyy olla jos haluaa Tuomiojan takaisn vahingoittamaan Suomea valheillaan.

NINEL

Äänestä
  • Eikös se ollut ulkoministeri Tuomioja joka ajoi suhteet Usaan pahasti karille
    Halosen myötävaikutuksella.

    Mieluimmin vaikka Kanerva jos kahdesta pahasta on valittava pienempi.

    Äänestä

Ulkoministerin virkaan ei missään tapauksessa Tuomiojalle.Edellisen kerran kun oli ulkoministeri niin meni vuosia kun suhteet tulivat kuntoon Usa:han päin.Tätä riskiä ei pidä ottaa,maksoi mitä maksoi.Tehkööt ulkoministerin vaikka Räsäsestä,hän ei ainakaan ole mikään kiihkoilia.Walliinkaa ei olisi huonompi vaihtoehto mikäli ministeriä pitää nyt vaihtaa.Tuomiojasta voisi tehdä vaikka kulttuuriministerin,niin boheemin oloinen hän on.

Äänestä

Stubb ja Tuomioja ovat kumpikin huonoja vaihtoehtoja ulkomininsteriksi.
Väyrys Paavokin hoitaisi tämän tontin paremmin kuin nämä sähläri veljekset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suunta itään! kirjoitti:

SDP haluaa siirtää ulkoministerin salkun Stubilta Tuomiojalle koska demareiden
mielestä Stub on liian länsimyönteinen ja neuvostovastainen. Tuomioja voisi
edistää parhaiten Suomen ja Venäjän poliittista ja taloudellista integraatiota.
Viisumivapaudenkin Tuomioja pystyisi saamaan aikaan nopeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu