Mitä tämä käytännössä tarkoittaa ja mitä oireita siitä seuraa??? Mikä on hoito?? Aiheuttaako lapsettomuutta???
Prolaktiinin liikaeritys??
apua
31513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Prolaktiini on käsittääkseni hüpofüüsin etusakarasta erittyvä hormooni, joka stimuloi maitorauhasten kasvua ja kehitystä. Aktivoi myös maidon erityksen alkamisen. Joten ei liikaeritys varmaankaan kuolemaan johda.
TÄRKEÄ HUOMIOIDA ETTÄ SYYNÄ VOI OLLA KYSEESSÄ VOISI OLLA MYÖS HYPOFYYSITUUMORI --> KOHONNUT SEERUMIN PROLAKTIINI ON AINA INDIKAATIO MAGNEETTIKUVAUKSELLE
Terve!
jos prolaktiini arvosi on koholla siis todella paljon se vaikuttaa esim. siihen et karvat alkavat kasvamaan yli sallitun alueen mitä nyt naisella voi kasvaa. Todellakin korkea siis korkea prolaktiini arvo kertoo myös siitä ettei välttämättä voi tulla raskaaksi. Tällöin on kuukautiset yleensä jääneet pois. Kannattaa jutella lekurin kanssa ja miettiä vaihtoehtoja arvon laskemisen vuoksi. Itselläni on ollut prolaktiini koholla eikä kuukautisia tullut, mutta sain keltarauhashoitoa jolloin menkat alkoi ja sen jälkeen ei ole otettu ks. koetta joka on kallis. Olen raskaana elikkä ei vaikuta lasten saantiin jos arvo ei ole liian koholla!:) juttele lekurin kanssa!