Hakkaraisella onkin näin paljon rikoksia ja niistä saatuja tuomioita taustallaan. Miten hän voi olla perussuomalaisten kansanedustaja? Onko kaikki rikosasiat pimitetty tahallaan ja hyväksyykö myös Soini kirkkohopeiden varastamisen kirkosta? Pikkujuttuja vain?
Perussuomalainen kansanedustaja Teuvo Hakkarainen on tuomittu ehtoollishopeiden varastamisesta, Seiska kertoo.
Hakkarainen murtautui vuonna 1986 kavereidensa kanssa Suomussalmen kirkkoon ja anasti kirkon holvista 125 hopeista ehtoollispikaria ja 24 pulloa ehtoollisviiniä. Porukka otti mukaansa myös kolehdista kertyneet rahat.
Lehden mukaan anastetun omaisuuden arvo oli 92 800 markkaa eli noin 15 500 euroa.
Lähes koko saalis saatiin takaisin helsinkiläiseltä tavaranvälittäjältä. Hakkarainen tuomittiin törkeästä varkaudesta yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeuteen.
Näiden lisäksi on vielä muita tuomioita ja sahakin on palanut viisi kertaa, vaikka siihen on saatu satojatuhansia euroja EU:n tukirahoitusta.
Onko tämä mies rehellinen?
Perussuomalainen kansanedustaja Teuvo Hakkarainen on tuomittu ehtoollishopeiden varastamisesta, Seiska kertoo.
Hakkarainen murtautui vuonna 1986 kavereidensa kanssa Suomussalmen kirkkoon ja anasti kirkon holvista 125 hopeista ehtoollispikaria ja 24 pulloa ehtoollisviiniä. Porukka otti mukaansa myös kolehdista kertyneet rahat.
Lehden mukaan anastetun omaisuuden arvo oli 92 800 markkaa eli noin 15 500 euroa.
Lähes koko saalis saatiin takaisin helsinkiläiseltä tavaranvälittäjältä. Hakkarainen tuomittiin törkeästä varkaudesta yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeuteen.
Näiden lisäksi on vielä muita tuomioita ja sahakin on palanut viisi kertaa, vaikka siihen on saatu satojatuhansia euroja EU:n tukirahoitusta.
Onko tämä mies rehellinen?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Hän on perussuomalainen!
Kylläpä on taustat. Miten ihmeessä hänet on äänestetty kansanedustajaksi? Tällaista me emme todellakaan tarvitse.
Voisikohan Hakkarainen selittää tekojaan nyt jossakin vaiheessa vaikka Helsingin Sanomien haastattelussa? Vai onko tämä persujen mielestä niin vähäpätöinen asia, ettei sillä ole mitään vaikutusta puolueen maineeseen?
... Kyllä kai ihan kaikki jossakin vaiheessa elämäänsä menee varastamaan kirkosta ehtoollishopeat ja myy ne itse hyötyäkseen... Näinkö nyt persujen puolueessa ajatellaan?
Aivan pakosta tulee mieleen, että miten rehellistä Hakkaraisen yritystoiminta on todellisuudessa ollut?
N.25v vuotta sitten, onpa kauheaa. Eikö hän ole jo sovittanut rikoksen saatuaan siitä tuomion. Tarviiko tuota sen kummemmin enää selitellä. Koko puoluetta ei ole edes vielä silloin ollut. Älkää nyt ihan perttejä olko. On tuolla pahempiakin rötösherroja lehtoreilla istumassa, jopa tappajiakin niin ei siinä enää tuommoiset asiat paina. Suomessa ei rehellisiä yrittäjiä ole ollenkaan, ei edes nämä suuret firmatkaan, huijaavat ja kiertävät veroja vain enemmän holding yhtiöiden kautta. Joten kannattaisi etsiä jotain todellista, eikä näitä vanhoja naurettavia juttuja. Vaikka siltä ajalta kun herra on kansanedustaja tai kun rupesi ehdokkaaksi.
Täällähän on kehuttu häntä rehdiksi ja rehelliseksi kansan mieheksi, mutta vähän päästä, tuntuu jäävän kiinni milloin mistäkin valeesta, sen tollo-rasismin lisäksi. Hänhän ei ymmärrä koko rasismikäsitettä, joten sitä voi kutsua tollo-rasismiksi.
Kertakaikkiaan ilmestys, jonka olisi kuulunut pysyä siellä mistä lähtikin.
Hauskoja juttuja nuo ovat olleet, jotkut vain ottavat liian vakavasti. Minua ainakin nauratti tupla-homo juttu.
Eikö ne juomat ole maksettu jo kirkollisverona moneen kertaan.
Todella löyhä saa olla moraaliltaan, jos varastaa vielä kolehdista saadut rahatkin. Epätodellista!
.
kävi hakemassa vähän veronpalautusta kirkollisverosta??????
.
tuplajuoppo velihopea
.
"24 pulloa ehtoollisviiniä"
ei ehtinyt ajoissa alkoon????????
.
Edustaa Suomen kansaa. Onko Suomen kansa rehellistä? Vastaus: ei oo eikä tuu.
Miten on mahdollista että mies oli niin suosittu pienellä paikkakunnalla että sai niin suuren kannatuksen. Varmasti tiesivät hänen menneisyydestään?
Miksi me perussuomalaiset saamme mukaan Toni Halmeen ja Hakkaraisen kaltaisia ihmisiä?
Käveseppä Viitasaarella, niin asia selviää kyllä.
Ilmeisesti Viitasaaren raitella ollaan kovin ylpeitä pitäjän suuresta pojasta.
on se , että Soini sanoi niin topakasti, ettei ilman taustojen tarkistuksia listoille pääse. No miten timo il suuri lienee noita taustoja sitten trkastellut, vai jäikö tarkistaminen ns. omantunnon varaan jokaiselta ehdolle pyrkijältä.
.
Oliko taas ostopalvelumiehet asialla?????
.
Ehkä Hakkarainenkin on itse antanut itsestään kirjallisen vakuutuksen omasta nuhteettomuudestaan.
Kun rahaa on luvassa valehtelullakin, kaikki seteliselkärankaiset ovat jonossa ja haluamassa kansanedustajaksi. Tämä on totuus!
Voisiko Halla-aho rustata jonkun kirjallisen julistuksen, jossa Herra Hakkaraiselle myönnetään diplomaattinen koskemattomuus?
Sitten häntä ei saisi enää arvostella eikä taustoja penkoa?
Isä-Timokin voisi huokaista helpotuksesta. Onhan Hakkarainen nimenomaan Soinin tarkan seulan läpikäynyt kunnon 100% perussuomalainen ehdokas.
http://www.iltalehti.fi/etusivu/
Maria Guzenina-Richardson SDP , 2000€ sakkoa törkeästä ylinopeudesta
Mikko Alatalo KESK, tuomio huumeiden käytöstä
Silvia Modig VAS, 80 päiväsakkoa rattijuopumuksesta ja ajo-oikeudetta ajosta etc.
Sirkka-Liisa Anttila KESK, 1/2vuotta ehdollista perättömästä lausumasta
Jan Vapaavuori KOK, 1 1/2kk ehdollista pahoinpitelystä
Harri Jaskari KOK, 55 päiväsakkoa laittomasta uhkauksesta
Kimmo Sasi KOK, 70 päiväsakkoa, liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kuolemantuottamus
Kike Elomaa PS, tuomio kahdesta rekisterimerkinnästä
Eeva-Johanna Eloranta SDP, sakkoja näpistyksestä
Hakkarainen on siis hyvässä seurassa?
Taitaa Hakkaraisen rötöksistä ulostuleva jatkokertomus riittää Seiskalehden palstoille koko neljän vuoden ajaksi? pSS kannatus on taattu!
Niin,seiskahan se onkin ollut se suomen "asiallisin"lehti? Onks se tilattu teille kokkareille ihan puolueen toimesta?
Eduskunnan rötöskunkkukin on persu, tosin ei Hakkarainen!
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194677434237/artikkeli/yllatys perussuomalaisten kansanedustajilla on nippu rikoksia taustalla.html
Ei nyt ihan kunkku mutta entäs tämä? http://www.ts.fi/online/kotimaa/120812.html Kyllä tämä taitaa voittaa?
Hakkarainen on nyt puhdas pulmunen. Kävi Isä-Timon rippituolissa ja sai kaiken anteeksi.
Emen!
Viikos Seiskassa TAAS hurja juttu! Kauheaa!!!
Ihan hirveetä, mitä siellä nyt kerrotaan. On se niin karseeta, vai onko?