mistä halvat lennot balille??

balibalibali

Elikkäs oon lähdössä vuoden vaihteessa Balille. Mistä saisi halvimmat lennot sinne? Mitä kautta ja mikä lentoyhtiö?

7

2684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MsBerg
    • Patasari

      Itse löysyn kaksi vuotta sitten halvimman yksinkertaisesti vertaa.fi:stä, yllätyin itsekin, 732 € Taipein kautta Jakartaan! Jakartassa marssin paikallisen AsiaAir -luukulle ja ostin yhdensuuntaisen Denpasariin Balille n. 800.000 IDR eli 65 €! Yhdensuuntaisia kannattaa suosia siellä koska siellä on aina ns "promootioita" eli lippuja saa joskun huomattavan edullisesti, eihän tuo 65 € neljän tunnin lennosta ole paljoakaan muutenkaan, mutta saman lennon olisi promosta voinut saada 30-40 €.lla jos olisi tuuri käynyt.

      Bali on tosi ihana paikka, olin siellä vajaan vuoden, Jakartaa kannattaa välttää, ei se ole vaarallinen mutta varmasti maailman tylsin (virallisesti n. 12 milj asukasta, epävirallisesti varmaan 20 milj). Denpasar taas on huippu, se on 95 % hindulainen, hienot rannat, ystävälliset ihmiset, edullinen turistillekin ja vielä edullisempi jos menee tavallisten ihmisten pariin, mikä tosiaan kannattaa. Olutta saa 24/7 edullisesti, alle euron 650 ml pullo! Liikaa ei kannata ryypätä kuitenkaan, menettää näkemästä kauniit paikat ja ystävälliset ihmiset. Humalaisia en itsekään nähnyt kuin eräillä Aussien suosimilla hotellialueilla, siis ainakaan silmin nähden humalassa olevia. Eli lapsiperheet voivat hyvin mennä sinne, kunhan tietävät välttää erästä tietyä katua.

      Jos joku haluaa vinkkejä edulliseen elämiseen Denpasarissa Balilla voin muutaman kympin kirjoittelu- ajanhukka korvauksella antaa rahanarvoisia vinkkejä ja neuvoja, ja sään kysyjien ei tarvitse kysellä, siellä oli silloin suurimmaksi osaksi aina aurinkoista, varmaan yli 95 %, yksi viikko oli epävakainen ja pilvinen (vuodesta) mutta muutoin oli päivällä n. 35 astetta ja yöllä 30.

      Jos sadetta tuli niin se tuli yhtäkkiä rajuina trooppisina ukkoskuuroina, 5-10 minuuttia tuli vettä niinkuin tiedätte kyllä mistä. Mutta heti sateen jälkeen alkoi aurinko taas porottaa niin että voimakkaat rasvat mukaan, tosin nekin kannattaa ostaa Carrefourista, Denpasarin halvempi tavaratalo, hinnat varmaan 15-20 % Suomesta.

      Tosiaan ottakaan yhteyttä ja kyselkää, pikkukorvauksesta rahanarvoisia neuvoja, voin toki tehdä suurempiakin selvityksiä ja varauksia, mutta niistä neuvotellaan erikseen. Neuvot ovat tarpeen paitsi säästämiseen myös elämiseen siellä, miten ja minne kannattaa mennä jne. Ei tarvitse aikailla mitä kysyy.

      Minut saa kiinni sähköpostista [email protected], jos tulee kysymysruuhkaa tai itse olen sattumalta bilettämässä, lupaan vastauksen varmasti kuitenkin 2 päivän kuluessa.

      • JW

        Olen asunut Balilla vuodesta 1977 lähtien, mutta eipä koskaan ole tullut mieleeni kyniä ihmisiltä rahaa pienistä matkakohde vinkeistä. Miksi jonkun pitäisi maksaa sinun kokemuksistasi, kun niillä tiedoilla ei varsinaisesti tee yhtään mitään. Ja jos vinkkejä haluaa, niin ilmaisia matkailusivustoja( esim unelmamatkat.net... kohta Indonesia on minun kirjoittama) on netti täynnä. Sieltä saa kaikki vinkit ihan ilmaiseksi!


      • J.W2
        JW kirjoitti:

        Olen asunut Balilla vuodesta 1977 lähtien, mutta eipä koskaan ole tullut mieleeni kyniä ihmisiltä rahaa pienistä matkakohde vinkeistä. Miksi jonkun pitäisi maksaa sinun kokemuksistasi, kun niillä tiedoilla ei varsinaisesti tee yhtään mitään. Ja jos vinkkejä haluaa, niin ilmaisia matkailusivustoja( esim unelmamatkat.net... kohta Indonesia on minun kirjoittama) on netti täynnä. Sieltä saa kaikki vinkit ihan ilmaiseksi!

        Niin, unohdian sanoa että minulta saa vinkkejä Balin matkailuun ihan ilmaiseksi!
        jake_walberg (at) yahoo.com


      • balille

    • Balinese

      Nyt taas Lufthansalla tarjous Singaporeen 499 e (menopaluu), siitä vaikka AirAsialla Dempasariin muutamalla kympillä...

    • ilmaisia vinkkejä

      Nimimerkki patasari on huvittava, kuvittelee tietävänsä rahanarvoisia vinkkejä Balilta ja yrittää rahastaa niillä. HAH!

      Ensinnäkin hölmö maksaa liikaa lennoista Balille! Itse olen käynyt Balilla 13 kertaa vuodesta 1995 ja aina oleskellut useamman kuukauden ja viimeisin reissu oli toukokuussa, jolloin maksoin lennoista Wienin ja Taipein kautta 739,-

      Mutta ainahan sitä voi yrittää..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      299
      3597
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      88
      1208
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1002
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      211
      846
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe