Olen aloittamassa toiminimellä ja kiinnostais tietää laskutuksesta..Onko kellään kokemusta postiennakkomaksuista? siinähän sais heti rahat pois ja asiakkaallekin mahdollisuus tarkastaa tuote ennen maksamista. Yrittäjäkurssilla ainakin pidettiin tätäkin laskutusmuotoa ihan hyvänä alkavalle yrittäjälle. sitten yritystilistä, käykö oma henk.koht. tili, olen kuullut että yritystili kallis varsinkin jos maksuja ei ole pilvin pimein kuukaudessa?
vastauksista kiitollinen..
vastauksista kiitollinen..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet käsittänyt postiennakkomaksun väärin.
Jos ajatellaan maksutapana postiennakkoa, varaudu siihen, että 30% lähettämistäsi lähetyksistä palautuu noutamattomina. Eli unohda koko juttu, jos rahaa haluat tehdä.
Et kerro kenelle myyt. Jos yrityksille, niin voit aina pyytää ennakkomaksun, lähettää laskun tai laittaa vaikka postiennakolla. Postiennakkolähetyksiä ei saa tarkistaa etukäteen, vasta maksun jälkeen, ellei paketissa ole mainintaa että asiakas saa avata sen ennen maksua.
Jos myyt yksityisille, käytä maksuturva.fi -palvelua.
Postiennakko nyt kertakaikkiaan ei toimi!
Sitä käytetään ihan sumeilematta pilailuun. Siis ihmiset joilla ei ole aikomustakaan pakettia lunastaa, tekevät hupiostoksia.
Ja siellä makaa tavarasi 3-4 viikkoa postin hyllyllä matkalla ennen kuin saat sen takaisin itsellesi ja myyntiin. Vähän sama on laskutuksen kanssa. Niissäkin on tosi paljon noutamattomia lähetyksiä plus lähetyksiä, jotka palautetaan kokonaisuudessaan.
Ainakin vaatemyynnissä näin.