Mies on palkkatyössä ja kolmasosa palkasta menee ulosottoon vanhojen yritysvelkojen vuoksi. Mitä olen seurannut perimiskuitteja, niin juuri koskaan velkapääomaa ei lyhennetä ainoastaan viivästyskorkoja, koko velka ei lyhene tätä menoa koskaan, paitsi jos velka vanhenee. Miksi ulosottomiehet eivät aja velallisen asiaa, ainoastaan velkojan asiaa. Velallisesta tehdään tulolähde, jota voi pumpata loputtomiin...Miten tästä noidankehästä ulos?
Mitä virkaa on ulosotolla?
Vapaus milloin?
15571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Koska tilanteenne on tuonkaltainen,on mahdollisuutta hakea velkajärjestelyä ja saada tuo loputon oravanpyörä katkeamaan.
Velkajärjestely myönnetään helpommin juuri silloin, kun selvästi velkoja seuratessa näkyy, että vaikka lainoja lyhennetään ja velallinen tekee työtä ja yritttää, ei velka siten häviä koskaan.
Joten teidän tapauksessanne kannatta lähteä pikimitten hakemaan velkkistä. Keskimääriin koko maassa maksetaan velkkiksessä 1/10 koko velasta ja loput annetaan anteeksi. Itse esim. maksoin omaa takauksesta syntynyttä jättivelkaani tasan1/10 ja nyt se on ohi.
Tiedän kyllä tapauksen joissa yksi velkoja periaatteesta vastustaa velkajärjestelyä, joten sittä ei eräälle hakijalle ikinä myönnetä Mutta hänen täytyy sitten sen kanssa elää eikä muu auta.
Pistäppä homma pyörimään ja haku käyntiin niin muutaman vuoden kuluttua on homma ohi ja voitte alkaa elää normaalisti.
Kiitos paljon vastauksesta, täytyy yrittää päästä tuohon velkajärjestelyyn. Jotenkin vain toivoisi, että ulosotossakin ne velat lyhenisi, mutta kun siellä velallisen etua ei tunnuta juuri ajateltavan. Jos pääomia lyhennettäisiin, korotkin pienenisivät.
Jos lyhennys ei riitä kuin korkoihin, niin miten sitä pääomaa voisi lyhentää? Ulosoton korko on tietääkseni kuitenkin ihan kohtuullinen, ei mikään pikavippiyritysten korko. Meinaatko, että velan pitäisi olla ulosotossa nollakorolla ja kaikki maksettava menisi lyhennyksiin? Tämä taas ei olisi reilua velkojille, sillä heillä on kyllä oikeus saada korkoa summasta jonka mies on jättänyt maksamatta ja on heille velkaa...
Voihan mies maksaa ylimääräisiä maksueriä, ne menevät kokonaan sitten lyhennykseen.
Ulosottomies on nimenomaan velkojan palveluksessa. Hänen tehtävänsä on yrittää saada velalliselta rahaa, jonka tämä on luvannut maksaa mutta jättänyt maksamatta. Viivästyskorko on korvausta tästä pakollisesta ja sopimuksenvastaisesta odottamisesta. Et kai tarkoita, että velallinen saisi pitää rahat loputtomiin maksamatta edes korkoa?
Se summa minkä ulosotto käyttää joka kuukausi on n. 600 euroa, siitä sitten tipoittain lyhennellään eri velkojen korkoja, pääomiin ei kosketa. Kyllä sillä summalla saisi jo ihan kivasti lyhennettyä niitä velkojakin. Ylimääräisiä maksueriä on vähän paha maksaa, koska ne jäljelle jäävät rahat tarvitaan elämiseen, olemme viisihenkinen lapsiperhe ja rahaa on muutenkin niukalti, varsinkin kun emme edes saa mitään tukia.
Joo epäilemättä ulosotto on velkojan asialla, näin saadaan velallisesta kiva tulolähde. Ja ne korotkin ovat aika huikeita niistä velkasummista.
Ensimmäiseksi selvitä pieneneekö se korkorästi kuitenkin! Lähes aina ulosottoon menneessä velassa on maksamattomia korkoja pitkältäkin ajalta jotka maksetaan ensin pois ja pääoma lähtee lyhenemään myöhemmin. Korkoa tietysti maksetaan sittenkin sitä mukaa kun sitä kertyy. Usein tosin velkasumma on niin suuri ettei edes korkoja kyetä maksamaan ja silloinhan velka jää maksamatta ja vanhenee aikanaan tai poistuu velkajärjestelyssä.
Tähänkin ketjuun tuli noita ajattelemattomia purkauksia mukamas korkojen anteeksiannosta. Mikäli ulosotossa maksettaisiin pääoma ennen korkoja ei se tarkoittaisi että korot jäisivät maksamatta, ne vain maksettaisiin viimeisinä. Näin velallisen osa helpottuisi, se on totta. Se kuitenkin tarkoittaisi myös sitä että monet velat jotka nykyään jäävät maksamatta sataisiin maksettua. Asiaa kannattaa miettiä myös velkojan näkökulmasta. Nyt kun se raha jonka velkoja saa on korkoa on se myös verotettavaa tuloa. Ääriesimerkkinä siis firma A on myynyt Villelle kymppitonnilla jotain. Kymppitonni on A:n tuloa josta se maksaa verot mutta ei saa rahaa Villeltä. Ville maksaa ulosoton kautta muutaman satasen vuodessa korkoja ja A maksaa myös näistä veroa, reilua eiks vaan?
Tosin tämä veroaspekti saattaa olla suurin syy nykykäytäntöön ettei valtion verotulot vaan kärsi.
Aloittajalle vielä senverran että varmista nyt että vouti käyttää jokaisen yksittäisen maksusuorituksen vain yhden velan korkoihin ettei rahaa mene turhaan taulukkomaksuihin.
"Mikäli ulosotossa maksettaisiin pääoma ennen korkoja ei se tarkoittaisi että korot jäisivät maksamatta, ne vain maksettaisiin viimeisinä. Näin velallisen osa helpottuisi, se on totta"
Et siis ymmärrä ollenkaan koron käsitettä. Jos "korot maksettaisiin viimeisenä", niin ne kasvaisivat itsekin korkoa ja loppujen lopuksi maksettava summa olisi ihan täsmälleen sama. Kerratkaapa siis hyvät ihmiset mitä se korko yleensä tarkoittaa.
Kiinnostaisi tietää paljonko joudun maksamaan ulosottomiehelle kun nettotulo on 1800 euroa?
Haluan siis maksaa itse ettei vaan mentäisi palkalleni. Ja on pakko maksaa hiukan enemmän kuin laki määrää että todellakaan ei tieto menisi palkanlaskijalle.
Riippuu uo-miehestä tai naisesta.Jotkut suostuu siihen että kuukausittain maksat sovitun summan uo:n tilille josta he sitten tilittävät niitä eteenpäin.Kaikki eivät vain kuuleman mukaan suostu vaan ottavat suoraan palkasta.aika vittumaista eikö vaan?Mutta yhtään erää ei kannata jättää maksamatta,silloin ovat heti kimpussa kuin hyeenat!
En ymmärrä miksi uo-mies ei voisi sopia suunnitelmaa heti koska kyllähän se sitten voi tulla tilille heti jos ei sitä maksusuunnitelmaa noudata, Ja jos kerran olen maksamassa ainakin saman minkä saisi palkasta ottaa.
Ehkä heillä on sitten vaan jotain patoutumia jos ei sitä sopimusta voida tehdä.
Kammoksuttaa jo koko asia ja tiedän että hermo menee jos palkalle tullaan.
Pyydä ulosotosta tilinumero mihin voi maksaa.Jos täysin säännöllinen palkka,siitä voi laskea tasaisen könttäsumman esim 1800 palkasta se voisi olla jotain 500-600 euroa.Riippuu tietysti perhetilanteesta onko lapsia jne.Tällöin suojaosuudet tulee mukaan peliin.Jos vuoro-ja erilaisia haittalisiä,niin sitten tarvitaankin näitä laskureita määrittämään oikea summa.Paras tapa olisi kuin joillakin yksityisillä se toimii että palkkaa maksetaan näkyvästi vain suojarajaan asti ja loput pimeästi niin vouti jää nuolemaan näppejään.Hahahahaha!!!
Itse olen järjestänyt asian niin, etten suostu enää maksamaan lanttiakaan. 1993-1995 välisenä aikana yritykseni joutui vaikeuksiin ja siitä asti maksoin korkoja ja perimiskuluja vuoteen 2003 saakka. Sitten loppui kärsivällisyys - vuosien maksamisen jälkeen tuntui, että velat ovat vain lisääntyneet! Samat velat myytiin yhä uudestaan uusille perintätoimistoille, jotka toinen toistaan maireammin lähestyivät asiakastaan.
Haistakoon paska koko järjestelmä! Ihmistä käytetään bisneksentekovälineenä siinä ahdingossa, jonka 90-luvun raju lama tuotti. EI ole todellakaan niin, että kyseessä ovat "holtittomasti eläneet" ihmiset vaan pelkästään jo Ahon ja Viinasen hallituksen käsittämättömät virheet aiheuttivat suuria tragedioita.
En aio maksaa enää koskaan killinkiään kenellekään velkojalle. Olen omat kiirastuleni jo läpikäynyt ja maksanut velkani moneen kertaan. On täysin yhdentekevää minulle, mitä kirjeitä joku perintätoimisto lähettelee. Ne kirjeet menevät avaamattomana takkaan, jossa lämmittävät edes hieman.
Säännöllinen tulo on ja varmaan se 600 e joutuu maksamaan. Siinä sitä sitten kitkutellaan hamaan tulevaisuuteen ja maksellaan.
No, kaikkihan on maksettava eikös juu, mitä tässä maailmassa velkaantuu.
Tuohon ulosottoon vielä kommentoisin että on aika käsittämätöntä ne ovat julkisia tietoja ja kaikkien saatavilla. Tuntuu että velallisella ei ole mitään yksilönsuojaa.
Rikosrekisterikin on paremmin suojattu kuin ulosottorekisteri. Ja kyllä minusta velkarikos on pienempi rikos kuin vaikkapa tappo tms.
Kait tästä ulosotosta vielä merkintä rikosrekisteriinkin tulee, on sitä sen verran rikolleinen kun on velkaa tehnyt :-).
Onhan ne verotiedotkin julkisia. Eli kyllä rikkaidenkin raha-asioita pääsee halutessaan tutkimaan (ja näinhän ne tabloidit tekevätkin joka vuosi).
Kyllä näitä viestejä tutkimalla näkee, että hyvin suuri osa velallisista miettii kaiken maailman kepulikonsteja välttääkseen velanmaksut. Talousrikollisia täällä siis on pilvin pimein.
Muista että saat kaksi vapaakuukautta vuodessa ulosotosta.Kannattaa tarkoin pohtia milloin ne ottaa.Silloin esim.kun lomarahat ja palkka maksussa.Jää käteen enemmän.