Lähes kaikki meni sun tahdon mukaan

Moni sun tekeminen loukkas ja satutti paljon. Siksi mä en aikasemmin mitään sanonutkaan. Mä en ollu varma koskaan haluutko olla oikeesti missään tekemisissäkään. Mä en oo koskaan ymmärtäny mitä sä milläkin tarkotat. En ymmärrä vieläkään.
Et koskaan sano suoraan mitään. Et avaa itseäsi.
Mitä sun sisälläs on? Haluisin tietää...ehkä sit voisin ymmärtää sua.
11244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ehkä hän ei ole sitten sinun ihmisesi... Et ymmärrä häntä, hän ei halua avata itseään juuri sinulle. Siihenkin on oikeus!

Äänestä

Samaa mieltä. Ymmärrys on jotain mikä tulee joidenkin ihmisten välillä luonnostaan ja toisten kanssa taas puhutaan eri kieltä.

Äänestä
  • Kukaan ei jaksa vääntää rautalankaa ja jäädä useimmiten silloinkin ymmärtämättä. Tulee 'melko' turhautunut olo. Puhumattakaan, että jonkun sanoja aletaan toistella irrallaan yhteydestä ja tarkoitetusta, kun ei ole kerran minkäänlaista kykyä toista ymmärtää. Hyvissä ihmissuhteissa ymmärrys on välitöntä eikä perusasioista tarvitse vääntää lainkaan.

    Äänestä

  • 15:38 kirjoitti:

    Kukaan ei jaksa vääntää rautalankaa ja jäädä useimmiten silloinkin ymmärtämättä. Tulee 'melko' turhautunut olo. Puhumattakaan, että jonkun sanoja aletaan toistella irrallaan yhteydestä ja tarkoitetusta, kun ei ole kerran minkäänlaista kykyä toista ymmärtää. Hyvissä ihmissuhteissa ymmärrys on välitöntä eikä perusasioista tarvitse vääntää lainkaan.

    Toisinaan ymmärsin puhuimme samaa kieltä, toisinaan silkaa väärinymmärrystä. Ne pienet hetket avautumisineen olivat hienoja. Muistan ne aina.

    Äänestä

Ehkä siihen on ollut syynsä? Ymmärrys ei kyllä ainakaan täältä löydy. Omalla kohdalla täysin päivänselväkin syy, vaikka toisen asemaan ei välttämättä ole helppo asettua ellei sitä todella halua. Mutta kun olisi ollut aika puhua kaikki selväksi, ei se enää tunnu onnistuvan, vaikkei tarvitsisi kuunnella kuin viisi minuuttia.

Äänestä
  • No, kerroin vain omia ajatuksiani mitä tuli mieleen kun näitä lueskelin. En ymmärrä ap:aloitusta, miksi ylipäätään tehdä kaikki toisen mieliksi. Eihän se ole silloin koko ystävyys/suhde mistä onkaan kyse oikeilla raiteilla.

    Äänestä

  • Kuuntelen mielelläni sen viisin minuuttisen! Kerro!

    Äänestä

  • voipi onnistua kirjoitti:

    Kuuntelen mielelläni sen viisin minuuttisen! Kerro!

    täällä sentään kukaan mitään kerro !! Vähän aivoja mukaan.

    Äänestä

on sinun tahtosi, tajuaisit sen viimeinkin! :D

Äänestä
  • ei ole koskaan tuntemattoman nettikirjoittajan tahto. Ehkä sinun pitää tajuta se
    että pitää puhua oikealle ihmiselle, ei tuntemattomille.
    Tällä tavalla te juuri tärväätte asianne ja välinne.

    Äänestä

  • Sinäkö ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedä häntä kirjoitti:

Moni sun tekeminen loukkas ja satutti paljon. Siksi mä en aikasemmin mitään sanonutkaan. Mä en ollu varma koskaan haluutko olla oikeesti missään tekemisissäkään. Mä en oo koskaan ymmärtäny mitä sä milläkin tarkotat. En ymmärrä vieläkään.
Et koskaan sano suoraan mitään. Et avaa itseäsi.
Mitä sun sisälläs on? Haluisin tietää...ehkä sit voisin ymmärtää sua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu