kumpi parempi?

Heklakatla

Jos maksaisi yksiöstä vuokraa 425/kk (sis. sähköt ja veden)


tai


249€ omasta asunnosta pankkilainaa korkoa ja 176€ /kk hoitovastike vesi sähkö, yht. 425€

niin kumpi pitäis valita? Pienillä tuloilla jompaa kumpaa pitäis ruveta maksamaan. 425€ on molemmissa tapauksissa yhtä paljon. Mutta kumpi on viisaampi ratkaisu?

Kertokaa ystävällisesti molemmista hyvät ja huonot puolet sekä se, kumpi on mielestäsi viisaampi asumistapa muistaen myös, ettei käärinliinoissa ole taskuja ja että maksuaikaa on korkeitaan 20 vuotta

5

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heklakatla

      Lisäys edelliseen vielä. Omistusasunnossa on 56m2 ja vuokratussa 38m2.

    • 13

      Tuolla kuukausilyhennyksellä ja 20 vuoden laina-ajalla saa n. 40 000 euron lainan. Omaa rahoitusta pitäisi olla 10 000 euroa, joten asunto saisi maksaa noin 50 000 euroa.

      Jos sattuu asumaan sellaisessa kaupungissa tai maalaiskunnassa jossa 56 m2 asunnon saa 50 000 eurolla niin ilman muuta kannattaa ostaa oma eikä asua vuokralla. Pitää kuitenkin tutkia tarkasti taloyhtiön tilanne ja tulevat remontit. 20 vuoden aikana on melko varmasti tiedossa kalliitakin remontteja. Esim. jos tuohon taloyhtiöön tehdään perusteellinen putkiremontti niin sen hinnaksi tulee helposti 500 euroa per neliö, eli omistajalle pätkähtää 25 000 euron lasku. Sitähän ei tietysti tarvitse kaikkea kerralla maksaa, vaan voi maksaa vuosien kuluessa kohonneena rahoitusvastikkeena.

      Mutta kun tämän esimerkin henkilö on niin pienituloinen että pystyy maksamaan lainaa korkoa ainoastaan 249 euroa kuussa (joka on TODELLA pieni summa takaisinmaksuksi) niin hänellä ei varmasti ole yhtään pesämunaa säästössä, ja tuollainen isompi remppa tuhoaa hänen taloutensa.

    • Heklakatla

      Vielä lisätieto: kyllä hänellä on n.20 000 pesämunaa

    • obobiooi

      Onhan se oman maksaminen periaattteessa säästämistä eli yleensä oma on parempi. Muutama pointti kuitenkin:
      -Jos paikkakunnanvaihto on näköpiirissä niin vuokratusta on helpompi lähteä
      -Jos on todella pienituloinen niin asumistuen takia vuokrattu on parempi
      -Jos menee vuokralle niin saako sille pesämunalle jostakin niin hyvän tuoton että lopputulos on kuitenkin rahallisesti parempi

    • tottakai omaaa

      Noista valkkaisin ehdottomasti oman asunto.

      - Ensi asunnonlainalle saisin verohelpotusta ensiasennon koroista 30% ja se tekee heti sen että se tulee halvemmaksi noissa vaihtoehdoissa

      - oma asuntoa maksamalla se voi joskus tulla omaksi /vuokran maksu on hukkaan heitettyä rahaa

      - Lainaa kun maksaa esim 5vuotta niin on jo pieni pesämuna säästössä, jos myy asunnon ja voi saada voittoa kun myy sitä (ite saanu jo kahessa asunnossa selvää voittoa, myyny aina 5 vuoden välein)

      - vuokralla jos remppaat kämppää mieleiseksi, niin onko e yhtään kannattavaa....omassa asunnossa se ainakin on!

      - Valitsisin oman asunnon maksun vaikka siihen menisi 100euroo/kk enempi rahaa, kuin vuokralla asuessa.

      - Omistusasunnoissa on kivemmat naapurit (yleensä), eikä naapuriin muuuta aina niitä huonoimpia vaihtoehtoja =)

      - Vuokralla asumisesta en keksi muuta hyvää, kuin että siitä pääsee ehkäpä nopeammin pois tai ei ainakaan jää raisitteeksi, jos esim omaa ei saisi myytyä. Ja ett helpompi lähtee jos naapuriin muuttaa huonoa väkeä.

      lopputulos on että tottakai omaa, kun kummastakin on kokemusta !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4454
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      202
      3579
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      137
      3405
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2693
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2321
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2308
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      73
      2154
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      48
      2083
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1973
    Aihe