Olen 26-vuotias mies ja olen viimeisen 3,5 vuoden ajan elänyt ilman valtion tukia ja edellinen työpaikkani oli määräaikainen ja loppui syksyllä -07. En täytä tuosta syystä työssäoloehto? Minkälaiseen työttömyysturvaan minulla olisi oikeus ja onko neljän vuoden "vapaa-ajeluni" este/hidaste näiden saamiselle. Minulla on ammatillinen koulutus.
Työttömyysturva
1
216
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Kun ilmoittaudut työ- ja elinkeinotoimistoon työnhakijaksi, työ- ja elinkeinotoimisto tutkii työttömyysetuuden saamisen edellytykset. Mikäli olet ollut työmarkkinoilla ilman hyväksyttävää syytä viimeisen kuuden kuukauden aikana vähemmän kuin kuusi viikkoa, on mahdollista että työ- ja elinkeinotoimisto määrittelee sinulle kolme kuukautta kestävän karenssin.
Mikäli sinulla on aiemmin täyttynyt työssäoloehto, olet voinut menettää hankkimasi työssäoloehdon, jos olet ollut poissa työmarkkinoilta ilman hyväksyttävää syytä yli kuusi kuukautta. Näin ollen sinun voisi olla mahdollista saada työmarkkinatukea siitä alkaen, kun työ- ja elinkeinotoimisto on todennut, ettei estettä maksamiselle ole.
Alla olevasta linkistä voit lukea lisää työssäoloehdosta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608114148ML
Ja tästä voit lukea enemmän työmarkkinatuesta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/200701124346EH?OpenDocument
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741