nyt kun Egyptiinkin saatiin demokratiaa niin Gaazalaiset (1.500.000) ovat vapautuneet Israelin saarrosta eli vuosikymmenien vankeudesta jota voidaan verrata keskitysleiri olosuhteisiin.
tuhannet sairaat,vanhukset,lapset kuolivat Israelin aiheuttaman saarron takia.
milloinkahan israeliin saadaan demokratia.
Gaazalaiset vapauteen.
7
73
Vastaukset
Israel on AINOA lähi-idän monipuolue valtio jossa kansa vapaissa vaaleissa valitsee kansanedustajat!! Egyptiin ei ole tulossa mittään demokratiaa niinkauan kun muslimiveljeskunta saa hallita!!
Gazalaisilla ei ole mitään hätää.. Sinne viedään Israelin kautta joka päivä monta sataa rekkalastillista ruokaa ja kulutustavaroita. Gazassa kauppa käy ja kukoistaa!! Tietenkään sinne ei viedä aseita muuten kuin salakuljetus tunnelien kautta..
Hamasin ja Fatahin pitää tunnustaa että sellainen valtio kuin Israel on olemassa, Silloin voi alkaa aidot rauhan-neuvottelut..- hohhoijaaaaaaaaaaaaa
veisi samalla Gazaan tasa-arvon kun kerran osaa ja pystyy! Ei se ruoka paljoa lohduta!
- joskus se tapahtuu.
Israel tunnustetaan jos kaikki naapurivaltioilta ja Palestiinalaisilta anastetut alueet annetaan takaisin oikeille omistajilleen.
mielenkiintoinen artikkeli Israelilaisessa ydioth-aharonotissa viikonloppuna mm.paljonko tulee Israelin valtiolle maksamaan maiden takaisinluovutukset. joskus se tapahtuu. kirjoitti:
Israel tunnustetaan jos kaikki naapurivaltioilta ja Palestiinalaisilta anastetut alueet annetaan takaisin oikeille omistajilleen.
mielenkiintoinen artikkeli Israelilaisessa ydioth-aharonotissa viikonloppuna mm.paljonko tulee Israelin valtiolle maksamaan maiden takaisinluovutukset.Israel ei ole anastanut nelömetriäkään keneltäkään.. Ainoastaan syyrialta vallattiin Golanin kukkulat joilta he pommittivat päivittäin Israelia..
Pakolais ongelma syntyi siitä kun Egypti, Jordania ja Syyria kehoittivat ennen 1967 sotaa palestiinalaisia poistumaan israelista koska LOPULLINEN Israel ongelma poistetaan sodan jälkeen!!
Arabi maiden yllytyksen jälkeen Israelista poistui satoja tuhansia palestiinalaisia
ympäröiviin arabimaihin.. He lisääntyivät rajusti ja nyt heitä on miljoonia!!
Tietenkään heitä ei Israel voi asuttaa, vain uudenmaan kokoiselle alueelle!!
Israelin pinta-ala on vain vajaa 1% arabien asuttamasta maasta.. Miksi arabit ei halua asuttaa palestiinalaisia??- propale
jalmari47 kirjoitti:
Israel ei ole anastanut nelömetriäkään keneltäkään.. Ainoastaan syyrialta vallattiin Golanin kukkulat joilta he pommittivat päivittäin Israelia..
Pakolais ongelma syntyi siitä kun Egypti, Jordania ja Syyria kehoittivat ennen 1967 sotaa palestiinalaisia poistumaan israelista koska LOPULLINEN Israel ongelma poistetaan sodan jälkeen!!
Arabi maiden yllytyksen jälkeen Israelista poistui satoja tuhansia palestiinalaisia
ympäröiviin arabimaihin.. He lisääntyivät rajusti ja nyt heitä on miljoonia!!
Tietenkään heitä ei Israel voi asuttaa, vain uudenmaan kokoiselle alueelle!!
Israelin pinta-ala on vain vajaa 1% arabien asuttamasta maasta.. Miksi arabit ei halua asuttaa palestiinalaisia??jos eivät ole neliömetriäkään varastaneet, ovat ennen -67 rajoillaan. mikä siis onkaan rauhan este? Eikös juuri Netanjahu ilmoittanut ettei kaikkia palestiinalasilta ryöstettyjä maita voida antaa takasin?!
Itseasiassa israel on vuosi vuodelta rosvonnut lisää toisten maita, muutenhan tätä aluekiistaa ei edes olisi tällä hetkellä.
Hyväksynet siis että israel vetäytyy -67 rajoilleen kun eihän mielestäsi mitään tarvitse tehdä kun ovat siellä jo? propale kirjoitti:
jos eivät ole neliömetriäkään varastaneet, ovat ennen -67 rajoillaan. mikä siis onkaan rauhan este? Eikös juuri Netanjahu ilmoittanut ettei kaikkia palestiinalasilta ryöstettyjä maita voida antaa takasin?!
Itseasiassa israel on vuosi vuodelta rosvonnut lisää toisten maita, muutenhan tätä aluekiistaa ei edes olisi tällä hetkellä.
Hyväksynet siis että israel vetäytyy -67 rajoilleen kun eihän mielestäsi mitään tarvitse tehdä kun ovat siellä jo?Israel ei vaadi mitään muuta kuin puolustettavat rajat!! Vaikka israel ja palestiina ovat pieni alue niin tästä pienästkin alueesta riidellään.. Palestiinalaiset eivät koskaan rakenna mitään vuorille ja heidän aluetavoitteensa ovat järjettömiä!!
Israel rakentaa jokaiselle kelvolliselle neliömetrille asuntoja missä se on vain mahdollista.. Israel ei ole geopoliittesesti haitannut palestalaisten elämää millään tavalla tavalla!!- propale
jalmari47 kirjoitti:
Israel ei vaadi mitään muuta kuin puolustettavat rajat!! Vaikka israel ja palestiina ovat pieni alue niin tästä pienästkin alueesta riidellään.. Palestiinalaiset eivät koskaan rakenna mitään vuorille ja heidän aluetavoitteensa ovat järjettömiä!!
Israel rakentaa jokaiselle kelvolliselle neliömetrille asuntoja missä se on vain mahdollista.. Israel ei ole geopoliittesesti haitannut palestalaisten elämää millään tavalla tavalla!!Aluetavoitteensa järjettömiä??? siis haluavat vain omansa takaisin, sekö on järjetöntä? johan on mielipiteet sulla! Todennäköisesti olet hihhuli.
Israel on rakentanut sirtokuntia palestiinalaisalueille vuosikymmenet. Tämä on miehitetyillä alueilla laitonta touhua, jos et sattunut tietämään. Puskutraktorein ja asein maan ryöstö ei kuules ole laillista puuhaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211250
- 113951
- 42690
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus274683- 15620
- 59597
- 59495
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38495- 36491
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on190476