Kokoomus dominoi hallitusta mielin määrin. NATO:on ollaan menossa Vasemmistoliiton vastustuksesta huolimatta. Vaaliuudistus torpataan Vihreitten kiukuttelusta huolimatta.
Syy on demareitten. Se teki sopimuksen Kokoomuksen kanssa pelaten perussuomalaiset oppositioon. Kolmen suuressa hallituksessa SDP olisi ollut PS:n tuella hallitseva puolue, mutta nyt Kokoomuksen apupuolue.
Kokoomus käskyttää!
7
122
Vastaukset
- Vaaliuudistus?
Nykyinen vaalisysteemi sortaa Vihreitä ja muitakin tasaisesti kannatusta saavia puolueita kuten Perussuomalaisia. Nykysysteemi suosii eniten RKP:tä , joka on Kokoomuksen apupuolue.
Siksi Kokoomus on kääntynyt vaaliuudistusta vastaan hyödyttääkseen apupuolueensa kautta omaa valtaansa.
Tällaista on poliittinen peli Suomessa. Pidetään kiinni epäoikeudenmukaisesta vaalijärjestelmästä valtataktikoinnin takia. Takana on myös Hyvä Sveko-piiri, joka tekee kaikkensa RKP:n säilymisen puolesta.- 19+19
Kiitä onneasi ettet ole Ruotsissa. Siellähän puolueet päättävät hallituspohjan ennen vaaleja ja vaalit voittanut puolue voidaan jättää oppositioon. Ja miten vaalijärjestelmä voi muka sortaa sekä vihreitä ja rkp:tä? Niillähän on samansuuruinen kannatus. Ja miten niin persujen kannatus on tasaista, jos se kerran kasvoi neljässä vuodessa 15 prosenttia??
- Siis?
19+19 kirjoitti:
Kiitä onneasi ettet ole Ruotsissa. Siellähän puolueet päättävät hallituspohjan ennen vaaleja ja vaalit voittanut puolue voidaan jättää oppositioon. Ja miten vaalijärjestelmä voi muka sortaa sekä vihreitä ja rkp:tä? Niillähän on samansuuruinen kannatus. Ja miten niin persujen kannatus on tasaista, jos se kerran kasvoi neljässä vuodessa 15 prosenttia??
Luepa tarkemmin teksti ennen kommentointia. Kirjoitiin, että nykyinen vaalisysteemi suosii eniten RKP:tä ja sortaa Vihreitä.
Myös SDP hyötyy nykyisestä systeemistä ja siksi pikkusieluisesti ei halua muutosta kohti oikeudenmukaisempaa systeemiä. Demarian kannatus on myös suhteellisen keskittynyttä.
Perussuomalaiset taas Vihreitten tavoin kärsivät nykysysteemistä, kuten vaalituloskin osoitti. - Haloo!
19+19 kirjoitti:
Kiitä onneasi ettet ole Ruotsissa. Siellähän puolueet päättävät hallituspohjan ennen vaaleja ja vaalit voittanut puolue voidaan jättää oppositioon. Ja miten vaalijärjestelmä voi muka sortaa sekä vihreitä ja rkp:tä? Niillähän on samansuuruinen kannatus. Ja miten niin persujen kannatus on tasaista, jos se kerran kasvoi neljässä vuodessa 15 prosenttia??
Tasaisella kannatuksella tarkoitetaan sitä, että kannatus kerääntyy tasaisesti koko maasta. Kyse ei ole mistään kannatuksen määrästä saatikka lisääntymisestä.
Esim. juuri RKP kerää lähes kaikki äänensä neljästä vaalipiiristä ja tuollaista keskittymistä nykyinen vaalisysteemi suosii.
- Jutan tuella?
Jykä voi sikailla Suomen tuhoon?
- Samassa juonessa
Suurta teatterihan tämäon,mutta puitteetkin on samaa tasoa.Säätytalo on eräs tapa näyttää millä tasolla tässä mennään ja mikä porukka sitä valtaa seuraavat vuodet ylläpitää.Tällä myös viestitetään sitä eroa mikä tavallisen kansalaisen ja ylemmän politiikkotason päättäjän väliltä on.Lehdistö odottaa kieli pitkällä mitä suvaitaan kertoa tyhjänpäiväisistä neuvotteluista,mitkä on pitkälle jo päätetty edellisen hallituksen toimesta.Meille uskotellaan asioiden olevan niin vaikeita päättää,ettei siihen tahdo tunnit vuorokaudessa riittää.Käytännössä muut tekevät valmistelut ja politikot ovat vain höpöttelemässä omiaan.Muutama vuoto voisi saada vähän vipinää muutoin onnettomiin keskusteluihin.
- Spy Spy Spy
Minäpä saan tiedot kun asensin neuvottelutiloihin microkameran ja mikrofonin.
Tähän asti ne on lörpötelleet pelkkää paskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on365601- 535403
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1024424En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163833Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443703Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1313452Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53210Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682916- 252649
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris422521