Saimpas kirjeen eilen, että minut on hyväksytty opiskelemaan nanotieteitä(kemian puolelle) Jyväskylään. Nyt alkoikin mietityttämään, että minkälaista nanoteknologian opiskelu on? Eniten mietityttää tuo tuleva työllistyminen... Onko töitä? Mihin tällä tutkinnolla pääsee töihin? Toisena vaihtoehtona tälle olisi kemian (taikka farmasian) opiskelu helsingissä. Miettimisaikaa onneksi on riittämiin, sillä armeija saada pois alta ennen opiskeluja.
Nanotieteitä Jykylään!? Vaiko ei sittenkään.
3
1308
Vastaukset
- dhgdsgdfgfd
Viiden vuoden päästä nanotieteilijä ei saa töitä yhtään mistään. Kannattaisi hakeutua alalle jolla työpaikkojen määrä kasvaa.
- qwertyytrewq
Mihinkäs nämä työpaikat oikee häviää..? Eikös nanotekniikka ole tulevaisuutta?
- Nanolla
Nanoteknologian opiskelu varsinkin alkuvaiheessa on kemian, fysiikan ja biologian opiskelua – näin tiivistetysti. Nanotouhu tuo sitten siihen lisäksi oman mausteensa, mm. nanolabrat, joissa kuvannetaan nanorakenteita (pääsee tutustumaan käytännössä mm. elektronimikroskooppeihin, atomivoimamikroskooppeihin). Ryhmät ovat nanoaiheissa melko pieniä ja opiskelu monimuotoista ja mielenkiintoista, ehkä juuri poikkitieteellisyytensä vuoksi. Professoreihin on helppo ottaa yhteyttä. Kemian opinnot sisältävät lisäksi paljon laboratoriotöitä, joten kokonaisuus tuntuu yliopisto-opinnoiksi melko käytännönläheiseltä.
Opiskelupaikkaa valitessa kannattaa miettiä työtilannetta pitkällä tähtäimellä. Jyväskylässä nanoteknologiaa kemian puolella opiskelevana tulet työllistymään vähintään yhtä hyvin kuin muutkin kemistit – mikä ei tietysti ole mikään varma merkki työllistymisestä, ainakaan Suomessa. Todennäköisesti työnäkymät ovat kuitenkin paremmat ja mahdollisuudet todella monipuolisia tulevaisuudessa, luultavasti niin hyvät kuin luonnontieteitä opiskelevalla nyt vain voi olla.
Oman kokemukseni mukaan nanotieteissä on tärkeää olla kiinnostunut nanokokoluokan (1 – 100 nm) ilmiöistä sekä luonnontieteistä kokonaisvaltaisesti. Ei niinkään olla mikään pelkällä vasemmalla aivolohkolla ajatteleva matikkanero.
Olin muutama vuosi sitten vastaavassa tilanteessa kuin sinä nyt. Valitsin nanon Jyväskylässä, kävin intin, aloitin opiskelut – enkä ole katunut. Opiskelu on sopivan haastavaa ja ihan mukavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152856
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1292780En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791796Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371352Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va671351- 471108
- 991011
- 109876
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6843- 46833