Elikkä ihan mielenkiinnosta kysyn, että ne jotka saavat rahaa seksistä, miten te "pesette" rahanne kun eikai niitä noin vain voi pankkiin kiikuttaa? Rupeaa varmaan verottaja tms ihmettelemään kun tuloton opiskelija laittaa tilille rahaa jatkuvasti suuriakin summia.. Vai miten se kohdallanne menee? Mietin vaan laskujen maksua, ei niissä taida olla mahdollisuutta maksaa käteisellä. Ruuan, vaatteet ym. tavaran oston ymmärrän kun ne voi maksaa käteisellä, mutta mites tosiaan ihan normi laskut mitä tulee postissa?
Raha
Ihmettelijä?
466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HÖH! Ja vielä kerran HÖH!
Kävelee lähimpään pankkiin, ojentaa virkailijalle laskun ja asettaa setelit pöydälle.
Mutta eikös se mene tuossa tapauksessa niin että virkailija laittaa tuomasi rahat ensin omalle tilillesi ja sitten vasta lasku maksuun? Ei kai se niitä voi suoraan laittaa laskuttajan tilille, eihän siinä silloin näy maksajaa vaan pelkkä maksusuoritus..?
Vähän sinäkin tunnut tietävän.
Jokaisessa laskussa on viitekoodi, jonka virkailija naputtelee koneelle ja vastaanottaja tietää, kuka on laskun maksaja.
Harvoinpa sitä rahaa tarvitsee pestä. Työstä saadulla rahalla ostaa ruokaa,vaatteita,maksaa laskut, ja itse jopa ostin uuden auton tuossa jonkin aikaa sitten. Käteinen on jopa parempaa valuuttaa kuin muoviraha, esim jossain autokaupoissa.
Niin se vaan männöö.