Millä periaatteella itsevetävien ruohonleikkurien kytkin toimii?
Itselläni on juuri ostettu Jonsered LM 2147 CMD ja kun kierroksia nostaa niin nopeuskin nousee ja silloin saa juosta perässä. Kun kierroksia ei ole nostettu (rikastin nolla asennossa) niin silloin on hyvä vauhti tosin silloinkin saisi olla hiljaisempi vauhti vanhoille jaloilleni. Eli voiko vauhtia hidastaa millään kenolla?
Ruohonleikkurin kytkin
Siivet selässä
1
1572
Vastaukset
- jouko8657
Ainut konsti tietääkseni on moottorin kierrosluvun lasku. Tosi silloin jos ruoho on pitkää niin sen kerääminen voi tuottaa tuskaa koska kone ei jaksa oikein hyvin paksussa ruohossa leikata ja samalla heittää sitä sinne keräyslaatikon perille. Ja samalla pitäisi sen myös jaksaa pyörittää niitä renkaita. Minusta se kyllä pitäisi riittää se hitain nopeus ja jos siitä mennään vielä alemmas niin silloin se moottorin pyörimisnopeus menee kyllä liian alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472