Eli mulla on kaksi A-linkin modeemia, toinen tyyppiä RR44B (4 x RJ45 portteja), toinen on RR40A ja siinä vain yksi RJ45-portti.
Mä ole kokeillut molempiin saada päälle laitteen oman NATin, ainakin spekseissä niin sanotaan että sellainen löytyy. Lisäksi koitin laittaa laitteen oman DHCP-serverin päälle mutta ei jumaliste vaan onnistu. Aina kun tsekkaan minkä ip-osoitteen olen saanut niin aina se on se julkinen osoite, eli en onnistu saamaan noita laitteen omaa DHCP:tä ja NATia päälle. Ja laitan kyllä tasan oikeasta paikasta, elikkä NAT-asetuksista laitoin NATin päälle, ja lisäksi laitoin sen DHCP server:n päälle LAN-asetuksista ja DHCP address pool selectionia kokeilin sekä System allocated että User defined-asetuksilla ja jälkimmäisellä osoiteavaruus on 10.0.0.3-10.0.0.99, DHCP gateway selection on arvossa Automatic.
Mut ei vaan toimi (tai siis modeemi toimii mutta en saa koneelleni modeemin DHCP:n määrittelemää sisäverkon osoitetta enkä näin ollen ole NATin takana). :(
Osaisiko joku neuvoa miten helvetissä tuon saa toimimaan alkeellisena NAT-palomuurina?
Itse yhteys operaattorin laitteille on sillattu ja sen pitääkin olla sillattu.
On noita laitteita säädelty onnistuneesti, mut näiden kyseisten A-linkin vehkeiden kanssa nousee kädet pystyyn.
A-link RR44B ja NAT?
4
232
Vastaukset
- 20
Jos modeemi on sillatussa muodossa, julkinen osoite tulee tietokoneen verkkokortille.
Yleensä modeemeissa on paketista otettaessa NAT ja dhcp päällä, eli resetointi voisi auttaa tässä, varsinkin kun modeemin hallinta on sinulla muuten hyvin hallussa. - Jeje.
Olet kai muistanut sanoa komentorivissä ipconfig /renew Windows koneet, muissa käyttöjärjestelmissä hieman eritavalla?
Toi siis hakee IP-osoitteen jne... tiedot uusiksi, ilman sitä näät vanhan IP-osoitteen, joten sulla voi olla ihan toimiva juttu.
Ainakin TeleWellissä on erikseen asetus joka laittaa NATin jne.... toimimaan, se kun edellyttää hieman muutakin kuin pelkän NAT päälle kytkemistä.
Siltaava yhteys ei voi olla NATin takana, tossa laite muodostaa sillan sinun ja internetin väliin. Toki jos sinulla on kaksi laitetta perätysten niin silloin ensinmäinen voi olla siltaava, ja toinen hoitaa NATauksen jne...
"Itse yhteys operaattorin laitteille on sillattu ja sen pitääkin olla sillattu."
Miksi tarvitset sillattua yhteyttä?
Porttiohjauksilla jne... pystyy tekemään samat NATatussakin.- olen neuvoton
"Olet kai muistanut sanoa komentorivissä ipconfig /renew Windows koneet, muissa käyttöjärjestelmissä hieman eritavalla?
Toi siis hakee IP-osoitteen jne... tiedot uusiksi, "
Tuttua kauraa. En muuten käytä Windowsia vaan linuxia, linuxissa vastaava komento on ifconfig eth0 down (vastaa ipconfig /releasea) ja sen jälkeen ifconfig eth0 up (vastaa tota renew-komentoa). Tosin mulla on graafinen systeemi eikä tarvitse naputella komentoja.
""Itse yhteys operaattorin laitteille on sillattu ja sen pitääkin olla sillattu."
Miksi tarvitset sillattua yhteyttä?
Porttiohjauksilla jne... pystyy tekemään samat NATatussakin. "
Siis operaattorin asetukset on että modeemi on siltaavassa tilassa, en minä muuten tarvitsis. Sitäpaitsi tää ei edes toimi jos on NATatussa tilassa, kokeilin sitä.
http://www.welho.fi/tekniset-tiedot
"ADSL-modeemin oikeat asetukset ovat: Bridged (sillattu) mode, Encapsulation = LLC, VPI = 0 ja VCI = 100."
Luulin että NATia voisi sisäverkossa käyttää vaikka laite olisi WANiin sillatussa tilassa mutta näköjään se on joko tai. Pitää sitten ostaa uus modeemi jossa on kunnon palomuurireititin. - Jeje.
olen neuvoton kirjoitti:
"Olet kai muistanut sanoa komentorivissä ipconfig /renew Windows koneet, muissa käyttöjärjestelmissä hieman eritavalla?
Toi siis hakee IP-osoitteen jne... tiedot uusiksi, "
Tuttua kauraa. En muuten käytä Windowsia vaan linuxia, linuxissa vastaava komento on ifconfig eth0 down (vastaa ipconfig /releasea) ja sen jälkeen ifconfig eth0 up (vastaa tota renew-komentoa). Tosin mulla on graafinen systeemi eikä tarvitse naputella komentoja.
""Itse yhteys operaattorin laitteille on sillattu ja sen pitääkin olla sillattu."
Miksi tarvitset sillattua yhteyttä?
Porttiohjauksilla jne... pystyy tekemään samat NATatussakin. "
Siis operaattorin asetukset on että modeemi on siltaavassa tilassa, en minä muuten tarvitsis. Sitäpaitsi tää ei edes toimi jos on NATatussa tilassa, kokeilin sitä.
http://www.welho.fi/tekniset-tiedot
"ADSL-modeemin oikeat asetukset ovat: Bridged (sillattu) mode, Encapsulation = LLC, VPI = 0 ja VCI = 100."
Luulin että NATia voisi sisäverkossa käyttää vaikka laite olisi WANiin sillatussa tilassa mutta näköjään se on joko tai. Pitää sitten ostaa uus modeemi jossa on kunnon palomuurireititin."Luulin että NATia voisi sisäverkossa käyttää vaikka laite olisi WANiin sillatussa tilassa mutta näköjään se on joko tai. "
Käsitin hieman väärin aloituksen. Kyllä sen noin pitäisi toimia. Itsellänikin on TeleWellissä samankaltaiset asetukset, tosin Elisa operaattorina.
Varmaankin olet lukenut jo http://murobbs.plaza.fi/internet-ja-muu-tietoliikenne/432899-laitetaan-nat-toimimaan-jookosta-joo.html siinä on samanlainen ongelma. Mitään en tiedä, mutta oliskos niin että PVC 0 on jokin virhe niin laite käyttää PVC 1, jolle et ole määritellyt mitään asetuksia? Tämä sitten ihan arvailua. Sekä kun tallennat ja käynistät modeemin uudestaan, niin kannattaa tarkistaa onko asetukset todellakin oikein.
ftp://ftp.a-link.com/old/rr44ap/RR44APTELNET.pdf
"Pitää sitten ostaa uus modeemi jossa on kunnon palomuurireititin."
Ilmeisesti noi A-linkit ovat aika vanhoja laitteita?
Joten voipi olla, että suorituskyky ei riitä varsinkin jos laitetta rasittaa usealla latauksella samanaikasesti, NATaus kun vaatii hieman enemmän, suorituskyvyn puute näkyy monenlaisena virheilynä DNS-kyselyt ei mene läpi, netti pätkii, jne... näin omassa TeleWell laitteessa joka on ostettu 07.08.2007. Ilman NAT toimintoa toimii ongelmitta. Joten kannattanee harkita kunnon reitittimen ostoa. Jos ostaa hieman kalliimman niin sillä sitten pärjääkin monta vuotta, vaikka netti nopeutuisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t645700Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1073585Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset73381Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti542861Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932672SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k142446Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861967Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3411917