Terve,
Kysyisin nyt enemmän rotuun perehtyneiltä sekä kaukkareitten omistajilta tätä asiaa.
Olemme pitkän harkinnan jälkeen päätyneet kaukasianpaimenkoiraan kun olemme etsineet meille sopivaa koirarotua.
Ennestään kotoa löytyy 3vuotias JackRusselinterrieri niin kysymys kuuluisikin miten kaukasianpaimenkoirat yleensä suhtautuvat toisiin koiriin? Tietenkin paljon riippuu koulutuksesta, mutta haluan olla varma että rotu on tosiaan meidän tilanteeseemme sopiva. Koiran sukupuolella ei sinänsä ole mitään merkitystä.
Tarkoituksena olisi, että koira saisi päivät vartioida pihaa ja halutessaan yöt olla sisällä. Meillä on iso piha kaukana naapureista ja todellakin maalla. Olen ennestään lukenut rotumääritelmiä sekä keskusteluja kyseisestä rodusta ja mielestäni meillä olisi puitteet tälle rodulle.
Tosiaan suurin huolenaihe enää on tämä että tulisiko uusi tulokas nykyisen koiran kanssa toimeen?
Pienemmällä koiralla on äärettömän suuri ego, mutta tullut aina loistavasti juttuun isompiensa kanssa. Ei ole koskaan rähissyt muille koirille,mutta joskus tuo terrierin perus määräävä luonne tulee esiin. Kuitenkin osaa kunnioittaa vanhempia koiria ja jos olemme toisen koiran reviirillä, niin ei turhia isottele.
En haluaisi ottaa pentua ja tuudittautua siihen uskoon, että kun koirat ovat koko ajan yhdessä pennusta alkaen, niin he tottuvat toisiinsa.
Onko kokemuksia kyseisestä asiasta? En ole mistään löytänyt tietoa siitä ovatko koirat vahtivietistään huolimatta "oman talon" muille eläimille sopuisia.
Sen olen lukenut,että kaukkarit ovat omastaan hyvin määrätietoisia.
Eli siis jos jollain on kaukkari ja joku toinen, ehkä pienempi, koira niin voitteko kertoa kokemuksianne?
Kaukkarin kanssa olisi tarkoitus harrastaa jotain, ei vielä ole varmaa että mitä mutta jotain mikä olisi kyseiselle rodulle sopivaa ja virikkeellistä.
Meillä kuitenkin koira pääsisi toteuttamaan alkuperäistä tarkoitustaan.
Kaukkari ja toinen pienempi koira?
Joepalen
1
138
Vastaukset
- ronkelisko
Ei haittaa,pentuna kun tulee perheeseen. 8kk viimestään ottaa vallan Russelilta,mut rähäyksellä menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840