Nyt tyhmä kysymys kummilahjojen kaiverruksista lusikoihin,kehyksiin yms sellaisiin.. yleisestihän niihin tulee pituus,paino,synt.aika ja nimi?? Miten sitten tuon nimen kanssa? Eli saako sitä udella etukäteen vai viedäänkö lahja kaiverrettavaksi vasta myöhemmin? Onko se kummin vai vanhempien homma hoitaa kaiverrukset?
Vastaukset 1
- kysy kultasepältä
Nämähän ovat aina järjestelykysymyksiä, koska mitään virallista sääntöä ei ole olemassa, eihän kummiuskaan ole mitään virallista, vain kirkon käytäntö.
Jos myyjä ja kummilapsen perhe ovat samalta paikkakunnalta, onnistuu homma niin, että sovit myyjän kanssa, että ostamasi esine kaiverrutetaan jälkikäteen. Joskus kaiverrus kuuluu hintaan, joskus se maksaa erikseen, ota siis selvää, miten siellä, mistä lahjasi ostat. Ja pyydä myyjää kirjaamaan sopimanne asia kuittiin tai muuhun paperiin, että asia on selvää myös silloin, kun lapsen vanhemmat vievät esineen kaiverrutettavaksi.
Jos ostat esineen eri paikkakunnalta ja mahdollisesti pitkänkin matkan päästä siitä, missä lapsen perhe asuu, silloin asia on ongelmallisempi, koska he tuskin lähtevät kaiverruttamaan esinettä toiselle puolelle maata. Silloin sinun täytyy miettiä, mikä on lapsen perheen kannalta lähinnä joustava tapa hoitaa asia. Ei kannata hankkia sellaista lahjaa, josta saajalle aiheutuu ylimääräistä vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS561784Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41688Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke41656- 42611
- 80596
- 47584
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29526- 42489