millasta on olla yliopistossa?
(pidätkö luennoista ja kuinka pitkiä ne ovat? monta kertaa viikos on saman aineen luento ja kuinka pitkiä päiviä? onko paljon luettavaa? millaisia tentit ovat? kadutko kun hait yliopistoon? yms... )
Kiitti! :)
(pidätkö luennoista ja kuinka pitkiä ne ovat? monta kertaa viikos on saman aineen luento ja kuinka pitkiä päiviä? onko paljon luettavaa? millaisia tentit ovat? kadutko kun hait yliopistoon? yms... )
Kiitti! :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
1. luentoja 0-40h viikossa
2. max. 4 kertaa viikossa ollut samaa ainetta, tyypillisesti 1-2x
3. itselläni meni keskimäärin noin 40-50h viikossa kouluhommiin
4. luettavaa on enemmän kuin ehtii lukea
5. tenteissä aikaa 4h, yleensä menee väh. 2h tehdä. Vaihto-opinnoissa Saksassa aikaa oli tosin vain 1h
6. en kadu, valmistun muutaman viikon päästä diplomi-insinööriksi ja aion jatkaa samaan syssyyn väitöskirjan kanssa (tekniikan tohtoriksi)
Luentoja on yleensä 2 kertaa viikossa ja luentojen pituus vaihtelee 2 tunnin ja 3 tunnin välillä.
Päivien pituus vaihtelee, minulla ne koostuvat yleensä luennoista ja harjoituksista. Useimmissa kursseissa on luennot 2 kertaa viikossa ja harjoitukset kerran viikossa. Yritän suunnitella omat opintoni aina siten, että päivien pituus olisi tasainen, ettei joku päivä ole 2 tunnin pituinen ja joku toinen päivä 10 tunnin pituinen. Todella pitkiä päiviä yritän välttää henkeen ja vereen, joten sen vuoksi yritän aina suunnitella opintoja tasaisesti eri päiville.
Tentteihin en ole koskaan lukenut tenttikirjoja, luen vain luentokalvot ja luentomateriaalit. Niitäkin on yleensä melko paljon. Tentit ovat välillä helpompia ja välillä vaikeampia.
En kadu, että hain yliopistoon. Itselläni kaksi vuotta nyt takana, kandiinkin on itselläni vielä pitkä matka, mutta kyllä se siitä. :)
Luin viime vuonna suomen perusopintoja. Luentoja oli n. neljänä päivänä viikossa, yhdestä luennosta kahteen luentoon. "Vapaa" aika kului lukemiseen ja itsenäiseen työskentelyyn. Ainoastaan yksi luentokurssi oli sellainen, jonka luennolla käytiin kuuntelemassa pelkästään luennoitsijan juttuja eikä tenttiin tullut muuta. Loput kurssit sisälsivät luentojen lisäksi tehtäviä ja kirjoitelmia, joita tekemättä ei voinut haaveilla pääsevänsä läpi kursseista. (Kirjoitelmat olivat tentin lisäksi pakollisia kurssisuorituksia.) Tehtävät usein eivät olleet mitään läpihuutojuttuja vaan saatoin vaikeimpia tehtäviä tehdä kahtena päivänä: ensimmäisenä käydä tehtävän läpi ja yrittää tehdä sen ja toisena päivänä vielä selkiyttää ajatuksiani siitä ja korjata tehtävää. Viikottaisiksi tehtäviksi tuli siis luennoilla käymisen lisäksi melko työläiden läksyjen teko sekä kirjoitelmien työstäminen. (Muita esiintyneitä työtapoja vuoden aikana ovat olleet myös ryhmätyö ja luentopäiväkirja.) Kurssien työt ovat paikoin kasautuneet siten, että joinakin viikkoina on ollut hommaa lähes aamusta iltaan. Opiskelu on kuitenkin itsenäistä ja kannattaa suunnitella aikataulut siten, että itse jaksaa.
Kaikki tentit ovat olleet parin tunnin tenttejä, myös laajemmissa aiheissa.
Pidän kovasti tämänhetkisistä opinnoistani. Mielestäni ei riitä, että lukee pakolliset artikkelit/kirjat vaan on välttämätöntä, että tutustuu myös luennoilla väläytettyyn lisälukemistoon jos oma aine kiinnostaa. Opiskelusta saakin näin kehitettyä varsinaista 24h hommaa.
"Pidän kovasti tämänhetkisistä opinnoistani. Mielestäni ei riitä, että lukee pakolliset artikkelit/kirjat vaan on välttämätöntä, että tutustuu myös luennoilla väläytettyyn lisälukemistoon jos oma aine kiinnostaa. Opiskelusta saakin näin kehitettyä varsinaista 24h hommaa."
Olen samaa mieltä. Juuri tuolla tavalla vietin oman opiskeluaikani englannin kielen opintojen parissa.