Suomenruotsalaisuus ei kuulu suomenkielisten

Suomen suomalainen..

identiteettiin Suomessa, suomenruotsalaisuus kuuluu Suomen identitteettiin, kuten myös saamelaisuus, suomenromanit, suomenvenäläiset, suomenvirolaiset, suomenjuutalaiset, suomentataarit jne. jne.
Suomenruotsalaisuus on rikkautta Suomessa, mutta pakkoruotsi ja Rkp ei ole rikkautta suomenkielisille (eikä edes enää suomenruotsinkielisille) vaan riesa.
Sekä pakkoruotsi ja Rkp ja sen alaosastot Folktinget, Magma, Kulturfondet, Svenska.nu, jne., nämä kaikki järjestöt saisivat luvan loppua, sillä niiden tarkoitus on vain ylläpitää ylimitoituja etuoikeuksia suomenruotsinkielisille ja erityisesti vielä sen eliitille.
Suomessa suomenruotsinkielisten osuus on n. 4% koko Suomen väestöstä ja muun kielisten osuus on jo samanverran eli n. 4%, ja heidän osuutensa kasvaa koko ajan ja vuonna 2020 on arvioitu, että muunkielisten osuus tulee olemaan jo n. 8% eli kaksi kertaa suurempi kuin suomenruotsinkielisten.
Siispä te suomenruotsinkieliset, lopettakaa kaikkinainen pakkoruotsitus, sillä me suomenkieliset ja muunkieliset ei enää tulla taipumaan teidän käskytykseen, katsokaa vaikka PerusSuomalaisia, Keskustapuoluetta, Kokoomusnuoria, Keskustanuoria, puoltaosaa Kokoomuksesta ja Vihreistä, jne.jne. Pakkoruotsitus on tullut tiensä päähän, milloin siellä Rkp:ssä tämä asia ymmärrretään?

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasemmistonuoret!

      Vasemmiston nuoret loistavat poissaolollaan pakkoruotsituksen vastaisessa rintamassa. Se on aika outoa, koska työväestö inhoaa eniten pakkoruotsitustaan.

      Vasemmiston kenttään ja äänestäjiin pitää vaikuttaa, jotta ne painostaisivat johtajiaan kielivapauden kannalle.

      • Mitäs autoa siinä on

        Ainahan vasureissa on ollut paljon svekkoja. Esimerkiksi svekkoylpeyden Torvaldsin vanhemmat olivat taistolaisia kommunisteja.

        Kuten sanoin. Mikä yhdistää ruotsinkielistä sosialistia, aatelista ja porvaria sekä papistoa ja maanviljelijää? Halu hävittää suomalaiset sukupuuttoon.


      • Niinpä!
        Mitäs autoa siinä on kirjoitti:

        Ainahan vasureissa on ollut paljon svekkoja. Esimerkiksi svekkoylpeyden Torvaldsin vanhemmat olivat taistolaisia kommunisteja.

        Kuten sanoin. Mikä yhdistää ruotsinkielistä sosialistia, aatelista ja porvaria sekä papistoa ja maanviljelijää? Halu hävittää suomalaiset sukupuuttoon.

        Vasemmiston johtajat ovat toki svekoja, mutta ei itse äänestäjät. Koulutetut kamarisosialistit ovat svekoja, mutta eivät duunarit.

        Outoa on se, etttä kentän ja äänestäjien kantaa ei oteta huomioon. Tosin ei niin tehdä muissakaan vanhoissa puolueissa.

        Oudointa on se, että nuoret alistuvat tuohon menoon juuri vasemmistossa.


    • ghsgfhstrhsfgh

      On hieman tökeröä puhua Suomen identiteetistä, sillä ko. sana liittyy henkilöön.

      Se mitä tarkoitat on se, että suomenruotsalaiset, saamelaiset, romanit etc. kuuluvat Suomeen.

      Näinhän se on, ja jokainen sitten päättäköön omasta identiteetistään. Sitä ei voi ulkoa määrätä. Vrt. suomenruotsalaisen kielipoliitikon lausunto: "ruotsin kieli kuuluu suomalaisten identiteettiin". (ehei kuulu lähellekään kaikkien)

    • Nalle Puh

      Aloittajan listasta puuttui vapaamuurarit, nuo pikkutuhmat small talkin taitajat.

      • 100jahre

        Onko mikään yllätys että niistäkin suurin osa on svekkoja. Miten joku svekkuli edes voi kuulua johonkin kirkon tai vapaamuurarien kaltaiseen järjestöön joiden jäsenten pitäisi pyrkiä parantamaan itseään ihmisinä.

        Ainiin jooh hyvä veli-kerhoja ne on aika moraali seuroja.


    • huusianna

      Ruotsinkieliseen identiteettiin kuuluu suomen kieli koska ruotsinkieliset ovat kaksikielisiä, eikä suomenkieliseen identiteettiin ei kuulu ruotsin kieli vaan se on vieras kieli suomalaiselle.

      Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia. Pakkoruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.

      Kaksikielisyys ei ole suomalaista identiteettiä. Suomalainen identiteetti on yksikielinen. Hurrien identiteetti on kaksikielinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      32
      1575
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      999
    Aihe