Suomenruotsalaisuus ei kuulu suomenkielisten

Suomen suomalainen..

identiteettiin Suomessa, suomenruotsalaisuus kuuluu Suomen identitteettiin, kuten myös saamelaisuus, suomenromanit, suomenvenäläiset, suomenvirolaiset, suomenjuutalaiset, suomentataarit jne. jne.
Suomenruotsalaisuus on rikkautta Suomessa, mutta pakkoruotsi ja Rkp ei ole rikkautta suomenkielisille (eikä edes enää suomenruotsinkielisille) vaan riesa.
Sekä pakkoruotsi ja Rkp ja sen alaosastot Folktinget, Magma, Kulturfondet, Svenska.nu, jne., nämä kaikki järjestöt saisivat luvan loppua, sillä niiden tarkoitus on vain ylläpitää ylimitoituja etuoikeuksia suomenruotsinkielisille ja erityisesti vielä sen eliitille.
Suomessa suomenruotsinkielisten osuus on n. 4% koko Suomen väestöstä ja muun kielisten osuus on jo samanverran eli n. 4%, ja heidän osuutensa kasvaa koko ajan ja vuonna 2020 on arvioitu, että muunkielisten osuus tulee olemaan jo n. 8% eli kaksi kertaa suurempi kuin suomenruotsinkielisten.
Siispä te suomenruotsinkieliset, lopettakaa kaikkinainen pakkoruotsitus, sillä me suomenkieliset ja muunkieliset ei enää tulla taipumaan teidän käskytykseen, katsokaa vaikka PerusSuomalaisia, Keskustapuoluetta, Kokoomusnuoria, Keskustanuoria, puoltaosaa Kokoomuksesta ja Vihreistä, jne.jne. Pakkoruotsitus on tullut tiensä päähän, milloin siellä Rkp:ssä tämä asia ymmärrretään?

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasemmistonuoret!

      Vasemmiston nuoret loistavat poissaolollaan pakkoruotsituksen vastaisessa rintamassa. Se on aika outoa, koska työväestö inhoaa eniten pakkoruotsitustaan.

      Vasemmiston kenttään ja äänestäjiin pitää vaikuttaa, jotta ne painostaisivat johtajiaan kielivapauden kannalle.

      • Mitäs autoa siinä on

        Ainahan vasureissa on ollut paljon svekkoja. Esimerkiksi svekkoylpeyden Torvaldsin vanhemmat olivat taistolaisia kommunisteja.

        Kuten sanoin. Mikä yhdistää ruotsinkielistä sosialistia, aatelista ja porvaria sekä papistoa ja maanviljelijää? Halu hävittää suomalaiset sukupuuttoon.


      • Niinpä!
        Mitäs autoa siinä on kirjoitti:

        Ainahan vasureissa on ollut paljon svekkoja. Esimerkiksi svekkoylpeyden Torvaldsin vanhemmat olivat taistolaisia kommunisteja.

        Kuten sanoin. Mikä yhdistää ruotsinkielistä sosialistia, aatelista ja porvaria sekä papistoa ja maanviljelijää? Halu hävittää suomalaiset sukupuuttoon.

        Vasemmiston johtajat ovat toki svekoja, mutta ei itse äänestäjät. Koulutetut kamarisosialistit ovat svekoja, mutta eivät duunarit.

        Outoa on se, etttä kentän ja äänestäjien kantaa ei oteta huomioon. Tosin ei niin tehdä muissakaan vanhoissa puolueissa.

        Oudointa on se, että nuoret alistuvat tuohon menoon juuri vasemmistossa.


    • ghsgfhstrhsfgh

      On hieman tökeröä puhua Suomen identiteetistä, sillä ko. sana liittyy henkilöön.

      Se mitä tarkoitat on se, että suomenruotsalaiset, saamelaiset, romanit etc. kuuluvat Suomeen.

      Näinhän se on, ja jokainen sitten päättäköön omasta identiteetistään. Sitä ei voi ulkoa määrätä. Vrt. suomenruotsalaisen kielipoliitikon lausunto: "ruotsin kieli kuuluu suomalaisten identiteettiin". (ehei kuulu lähellekään kaikkien)

    • Nalle Puh

      Aloittajan listasta puuttui vapaamuurarit, nuo pikkutuhmat small talkin taitajat.

      • 100jahre

        Onko mikään yllätys että niistäkin suurin osa on svekkoja. Miten joku svekkuli edes voi kuulua johonkin kirkon tai vapaamuurarien kaltaiseen järjestöön joiden jäsenten pitäisi pyrkiä parantamaan itseään ihmisinä.

        Ainiin jooh hyvä veli-kerhoja ne on aika moraali seuroja.


    • huusianna

      Ruotsinkieliseen identiteettiin kuuluu suomen kieli koska ruotsinkieliset ovat kaksikielisiä, eikä suomenkieliseen identiteettiin ei kuulu ruotsin kieli vaan se on vieras kieli suomalaiselle.

      Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia. Pakkoruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.

      Kaksikielisyys ei ole suomalaista identiteettiä. Suomalainen identiteetti on yksikielinen. Hurrien identiteetti on kaksikielinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9552
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      33
      7534
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      83
      6362
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      185
      6024
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5031
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4666
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4416
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      91
      2122
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1409
    Aihe