hei, olen ensimmäistä kertaa työttömänä. Opiskeluni loppuivat kuukausi sitten, mutta en ole vielä ilmoitttautunut työkkäriin. Sivuilla lukee että viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänä tulee ilmoittautua, mutta en ole. enkö siis enää voi ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi kun on kulunut jo kuukausi opintojeni loppumisesta?
enkö voi saada tukea?
ihmettelee--
1
257
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi. Vastaan sinulle Kelan osalta.
Onnittelut opintojen päättymisestä!
Työttömyysetuutta voidaan maksaa aikaisintaan siitä päivästä, kun olet ilmoittautunut työnhakijaksi, eli sinun kannattaa olla mahdollisimman pian yhteydessä työ- ja elinkeinotoimistoon.
Saat tärkeää lisätietoa työttömyysetuuden hakemisesta seuraavalta sivustolta:
www.kela.fi/valmistunut
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917395- 373927
- 453490
- 2332703
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402632- 402423
- 1292359
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292249Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202158- 451942