Yksi RKP:n pakkoruotsittajadinosauruksista Ulla-Maj Wideroos muistaakseni ihmetteli joitakin vuosia sitten, miksi pakkoruotsikeskustelu ja ruotsinkielisen eliitin vastustus käy yhtäkkiä niin kuumana. 80-luvulla hän ei kuulemma vastaavaa havainnut. Samalla hän ihmetteli, missä ovat Johannes Virolaisen ja Paavo Lipposen kaltaiset aivopestyt ja lahjotut suomenkieliset, jotka puolustaisivat omilleen ruotsinkielisten satavuotista ja suorastaan pyhää eliiittiasemaa ja sen ylläpitämisestä koituvaa sivistyksellistä rikkautta ja yhteispohjoismaalaisen identiteetin vahvistumista.
Yksi iso syy on varmasti Internet. Internet on huomattavasti vaikeammin sensuroitavissa kuin muu media. Opettaja voi oppitunneilla saarnata pakkoruotsin ihanuudesta, tv-väittelyihin voidaan ottaa enemmistöksi pakkoruotsin puolustajia ja vaalipuheissa voidaan nuoleskella ruotsinkielistä eliittiä, mutta internet ei ole ruotsinkielisen eliitin yksinoikeudellisessa hallinnassa. Tämä näkyy pakkoruotsin ja ruotsinkielisten eliittiaseman alati kiihtyvänä arvosteluna.
RKP toki yrittää saada aikaiseksi erilaisia rasismilakeja- ja suorituksia tarkoituksenaan ulottaa parempi sensuuri ruotsinkielisten eliittiasemaa kritisoiviin aineistoihin. Internetin räjähdysmäinen yleistyminen kuitenkin avasi ruotsinkielisen eliitin kannalta peruuttamattomasti Pandoran lippaan ja paluuta menneeseen ei ole.
Viimeaikaisten arabivaltioiden kansannousujen yhtenä merkittävänä moottorina oli juuri internet, mikä ensin kokosi eliittiä arvostelevat kansalaiset kokoon ja auttoi myöhemmin mobilisoimaan vastatoimet. Samaa on tiedossa täälläkin, kaikista sensuuriyrityksistä huolimatta.
Internet koituu kohtaloksi
5
140
Vastaukset
- No comments
10 pistettä. SEN-SUURI. Et varmaan unohda että moderaattorit eli mielipidevaikuttajat ovat svekoilla töissä. Hyvin monet asialliset kommentit poistetaan - jäjelle jää joku homohyppelöinti tai muuten aivoton viesti (ehkä omiani).
Tämä on estänyt sen että oikea asia olisi mennyt eteenpäin vauhdilla. Tilalle on tullut "miksi ette pidä meistä".... "meitä vainotaan" ... finni on tullut heidän alueilleen" jne... mutta nettikeskustelijoiden sitkeys on tehnyt sen, että asia etenee, vai vaanko se etenee PS:n julkilausuman takia. Ihan sama. Nyt näyttää valoisammalle.- Sensuurisvensson
Unohdin muuten pohtia, että mitähän mieltä perinteisesti sananvapauden puolesta saarnanneet vasurit ja vihreät ovat tästä uudesta mahdollisesta sensuurilaista?
Kiristyvä verkko kun voi suodattaa pois silmistä niin kettutarhakuvat kuin lahtarisikakirjoituksetkin.
Toinen seikka on se, että mikäli vihreät ja vasurit ovat myötävaikuttamassa minkäänlaisiin uusiin sensuurilakeihin, kilahtavat näiden puolueiden kannattajien äänet seuraavissa vaaleissa piraattipuolueelle. Ainakaan nuorempi kannattajakunta ei hyvällä katso vihreiden ja vasureiden salonkikelpoistumista jonkinlaisiksi viherdemareiksi. Monille vasureille kun Arhinmäki on yhä se kova jätkä, joka oli järjestämässä kuokkavierasjuhlia.
- kirj purts bates
Olipa hyvä että tajusimme palkita Burns-Leen Millenium palkinnolla. Svekot olisivat halunneet toki palkinnon menevän Torvaldsille ja muille hyödyttömille LUUSEREILLE!
- No comments
Sananvapaus, vapaus ilmaista itseään.
Suomi oli maailman tasa-arvoisin maa.
Brax, Biaudee ja Thors ovat käsittäneet tilanteen Suomessa täysin väärin (ymmärrys ei riitä) ja ovat kieltämässä kaiken sen mikä Suomessa vielä oli viatonta ja kivaa.
Niinkuin Roman S. sanoi, Ryssissäkin voi puhua vapaammin kuin Suomessa. Oikeastaan nuo hirveät akat pitäisi pistää vankilaan. Tekevät suuren rikoksen vahtimalla SANOJA ja siirtämällä Afrikan sarven ja muut lukutaidottomat Suomeen.
Jos ei akkoja saa leivättömän pöydän ääreen, niin ehdottaisin pakkoasumista Kirstinmäessä 4 kuukaudeksi.
Sen jälkeen voisi kysyä Thorsilta, että oliko joku sanonut "poikkeavasti".- No comments
Ja vielä. Jokuhan ehdotti vihreille kynnyskysymykseksi turkistarhauksen lopettamista. No vihreät päättivät olla kieltämässä uusia ydinvoimalaitoksia....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758