Juntus-Viljo on ollut

Politbyroon jäsenet

vasta päälle 20 vuotta SRK:n johtokunnan jäsen!!!!
Miksi ihmeessä pitäisi jäädä pois ?

11

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no kun

      johtokunnan jäsenen muistokirjoitus on kirjoitettu: "kuolemaansa saakka", niin ei tarvi kuin nimi muuttaa siihen keskinäiseen kehuntaan - säästyy jumalanvaltakunnan työtä

      • jo vain se on!

        On heleppo antaa täysi luottamus kaverille kun valitsemme aina toinen toisemme uuvestaan.


    • Vaalitapaan muutos

      Tärkeää ei ole henkilöt vaan vaalitavan muutaminen. Ilman sitä mikään ei muutu. SRK:n Vuosikokouksessa ei demokratia toteudu. Siellä valitaan ennakolta päätetty porukka. Eriäviä mielipiteitä esittäneita nuhdellaan ja hoidetaan jälkikäteen ja paikallisyhdistys huolehtii, ettei heitä edustajiksi enää seuravaksi vuodeksi valita. Tämä mahdollistaa tuon vallantunteen, joka sokaiseen johdossa olevat. Kausia pitäisi ehdottomasta rajoittaa ja vaalitapaa uudistaa kristillisyyden edun takia. Johdon etu se ei ole, joten tällainen toki sieltä tuomittaisiin heti. Tavan kristittyjen pitäisi nyt kuitenkin herätä ja vaatia tätä ihan käytännöllistä ja järkeää uudistusta. Pikku hiljaa se voisi mennä läpi. Jos olet kokousedustaja, ota tämä esille - tai jos tunnet jonkun, pyydä häntä ottamaan se esille.

      • Kaksi eri linjaa

        On ensin ratkaistava kysymys siitä, mitä varten meillä on SRK.

        Mitä varten?

        On kaksi vaihtoehtoa. Asialinjalla se olisi niin että SRK:n johtokunta olisi kuten muidenkin yhdistysten johtokunnat, yhdistyslain mukaan panee toimeksi jäsenten hyväksymät toimet ja pyörittää käytännön asioita siten että kaikki menee maan lakien mukaan.

        Mutta on se toinen kuvio johon Voittonen on olut viemässä, että johtokunta onkin jokin hengellinen instanssi, "Paavi ja kardinaalit", eli hierarkiassa tavallisten uskovaisten yläpuolella päättäen hengellisistä kysymyksistä.


    • Valta ei turmele ???

      Viljolla on vielä siihen matkaa mitä Veljemme puheenjohtaja on johtokunnassa saanut vastuuta kantaa. Hän on ollut voitokkaasti pian 30 vuotta johtokunnassa!

      Onko siellä joku joka voittaa voittoisankin?

      • Aina samat vaan!

        Yleensä yhdistyksissä on rajattu johtokunnan / hallituksen jäsenyys kahteen kauteen.

        Kyllä täytyy ihmetellä SRK:n käytäntöä!!!


    • Calling Elvis
    • valta turmelee......

      omassa yhdistyksessämme pyritään siihen, että erovuoroiset eroaisivat pääsääntöisesti aina. Hyvin on toiminut tähän asti. Tosin yksi puh.joht. katsottiin ry:n rakentamisen aikana niin tärkeäksi, että jatkoi toisen kauden.

      • Valta mädättää

        kaksi kautta on ehdoton maksimi.


      • Kaikkien lahjat
        Valta mädättää kirjoitti:

        kaksi kautta on ehdoton maksimi.

        Nyt on aika valita naisia SRK:n johtokuntaan. Naiset vois ehkä estää pahemmat mokailut esim. lastensuojeluasioissa.


      • Joo, vit-
        Kaikkien lahjat kirjoitti:

        Nyt on aika valita naisia SRK:n johtokuntaan. Naiset vois ehkä estää pahemmat mokailut esim. lastensuojeluasioissa.

        tuja herrojen sekaan niin on mukavampaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      134
      5452
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3902
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2490
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2067
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      28
      1862
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1853
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1670
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      52
      1641
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      30
      1584
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      40
      1576
    Aihe