Kokoomus on katsonut aiheelliseksi toistaa tavan takaa suorastaan jankuttamalla joustoja niin työelämässä kuin monella muullakin elämisen ja päätöksenteon alueella. Juuri nyt Kokoomuksella olisi ainutlaatuinen sauma näyttää oivallisen erinomaista esimerkkiä joustavuuden teorian toteuttamisesta käytännössä. Otetaanpa muutama seikka osviitaksi:
- Verotuksen saralla Kokoomus voisi joustaa ja luopua arvonlisäveron korotuksesta.
- Euroalueen kuratalousmaitten avustamisen suhteen Kokoomus voisi joustaa ja todeta, että Kreikan, Irlannin ja Portugalin sekä muitten mahdollisten kura- ja kuplatalouksen pitää itse hoitaa asiansa kuntoon ilman suomalaisten veronmaksajien antamaa köyhäinapua.
- Kokoomus voisi joustaa Nato-jäsenyyden ajamisesta ja todeta, että annetaan sen asian olla, sillä mitäpä tuosta risaamaan ja sillä juonittelemaan, kun kerran enemmistö on eri mieltä ja enemmistöhän on oikeassa.
- Kokoomus voisi joustaa pakkoruotsin ylläpitämisen tukemisesta ja todeta suomenruotsinkielisille likeisystävilleen (Stefan W., ym.), että ruotsinkielisyyden eskaloimisen aika Suomessa on ohi ja nyt on perusteltua syytä ryhtyä noudattamaan vapaan kielivalinnan periaatetta.
- Perustuslakihan ei tunne sääntöä, jonka mukaan eduskuntavaaleissa suurimman puolueen asemaan vaikka kutistumalla päässeen puolueen puheenjohtaja saisi ilman muuta pääministerin palkan ja virka-auton ja siinäkin asiassa Kokoomus voisi osoittaa mallikelpoista joustavuutta.
Olisihan noita joustamisen mahdollisuuksia monissa teemoissa lisääkin, mutta jos nyt ensi alkuun aloitettaisiin esim. tästä mainitsemastani listasta, niin ehkäpä uusi hallituskin saataisiin tähän tasavaltaan aikaiseksi.
Joustoja Kokoomus, joustoja!
3
110
Vastaukset
- homo homo homo
Zyskovitsin kimppuun hyökätty, vittu kun hyökkäjä ei saanut vedellä kunnolla zysseä turpaan.
- Kristillissosialisti
Kyllä. Kokoomus joutuu joustamaan nyt sekä persujen että demareitten suuntaan. Muuten homma ei tule pelittämään.
Saatamme todellakin nyt päästä havainnoimaan merkittäviä suhtautumisten linjeerauksia. Mahtaako Kokoomus tajuta, että ei parinkymmenen prosentin eli yhden viidenneksen määrällä synny kaikkien muitten kyykyttämismahtia. Ja vaikka mukaan lisättäisiin vielä RKP:n kannatus eli yhdessä Kokoomuksen kanssa suunnilleen neljännes kokonaisuudesta, niin ei sekään ole niin iso voima, että 75 prosentin olisi alettava hyppäämään Kataisen-Wallinin tahtipillin soitannon tahtiin.
Joustava yhteistyökyky on olennainen asia, kun nyt ollaan luomassa maahamme enemmistöhallitusta. Ellei Kokoomus halua eikä ehkä ymmärrä, kenties ei osaakaan toimia rakentavasti ja yhteistyöhakuisesti, niin eiköhän tun 75 prosentin nemmistön keskuudesta löytyne useitakin vaihtoehtoisia mahdollisuuksia hyvän hallituksen aikaansaamiseksi tasavaltaamme. Onhan Kokoomuksella sentään jo ennestään runsaasti kokemusta oppositiostatuksesta, joten sehän on vain yksi ja aivan tavanomainen asema politiikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on586693- 595967
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1205224En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163903Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443833Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53430Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252789
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris552630
