Kokoomus on katsonut aiheelliseksi toistaa tavan takaa suorastaan jankuttamalla joustoja niin työelämässä kuin monella muullakin elämisen ja päätöksenteon alueella. Juuri nyt Kokoomuksella olisi ainutlaatuinen sauma näyttää oivallisen erinomaista esimerkkiä joustavuuden teorian toteuttamisesta käytännössä. Otetaanpa muutama seikka osviitaksi:
- Verotuksen saralla Kokoomus voisi joustaa ja luopua arvonlisäveron korotuksesta.
- Euroalueen kuratalousmaitten avustamisen suhteen Kokoomus voisi joustaa ja todeta, että Kreikan, Irlannin ja Portugalin sekä muitten mahdollisten kura- ja kuplatalouksen pitää itse hoitaa asiansa kuntoon ilman suomalaisten veronmaksajien antamaa köyhäinapua.
- Kokoomus voisi joustaa Nato-jäsenyyden ajamisesta ja todeta, että annetaan sen asian olla, sillä mitäpä tuosta risaamaan ja sillä juonittelemaan, kun kerran enemmistö on eri mieltä ja enemmistöhän on oikeassa.
- Kokoomus voisi joustaa pakkoruotsin ylläpitämisen tukemisesta ja todeta suomenruotsinkielisille likeisystävilleen (Stefan W., ym.), että ruotsinkielisyyden eskaloimisen aika Suomessa on ohi ja nyt on perusteltua syytä ryhtyä noudattamaan vapaan kielivalinnan periaatetta.
- Perustuslakihan ei tunne sääntöä, jonka mukaan eduskuntavaaleissa suurimman puolueen asemaan vaikka kutistumalla päässeen puolueen puheenjohtaja saisi ilman muuta pääministerin palkan ja virka-auton ja siinäkin asiassa Kokoomus voisi osoittaa mallikelpoista joustavuutta.
Olisihan noita joustamisen mahdollisuuksia monissa teemoissa lisääkin, mutta jos nyt ensi alkuun aloitettaisiin esim. tästä mainitsemastani listasta, niin ehkäpä uusi hallituskin saataisiin tähän tasavaltaan aikaiseksi.
Joustoja Kokoomus, joustoja!
3
129
Vastaukset
- homo homo homo
Zyskovitsin kimppuun hyökätty, vittu kun hyökkäjä ei saanut vedellä kunnolla zysseä turpaan.
- Kristillissosialisti
Kyllä. Kokoomus joutuu joustamaan nyt sekä persujen että demareitten suuntaan. Muuten homma ei tule pelittämään.
Saatamme todellakin nyt päästä havainnoimaan merkittäviä suhtautumisten linjeerauksia. Mahtaako Kokoomus tajuta, että ei parinkymmenen prosentin eli yhden viidenneksen määrällä synny kaikkien muitten kyykyttämismahtia. Ja vaikka mukaan lisättäisiin vielä RKP:n kannatus eli yhdessä Kokoomuksen kanssa suunnilleen neljännes kokonaisuudesta, niin ei sekään ole niin iso voima, että 75 prosentin olisi alettava hyppäämään Kataisen-Wallinin tahtipillin soitannon tahtiin.
Joustava yhteistyökyky on olennainen asia, kun nyt ollaan luomassa maahamme enemmistöhallitusta. Ellei Kokoomus halua eikä ehkä ymmärrä, kenties ei osaakaan toimia rakentavasti ja yhteistyöhakuisesti, niin eiköhän tun 75 prosentin nemmistön keskuudesta löytyne useitakin vaihtoehtoisia mahdollisuuksia hyvän hallituksen aikaansaamiseksi tasavaltaamme. Onhan Kokoomuksella sentään jo ennestään runsaasti kokemusta oppositiostatuksesta, joten sehän on vain yksi ja aivan tavanomainen asema politiikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837
