Joustoja Kokoomus, joustoja!

Kokoomus on katsonut aiheelliseksi toistaa tavan takaa suorastaan jankuttamalla joustoja niin työelämässä kuin monella muullakin elämisen ja päätöksenteon alueella. Juuri nyt Kokoomuksella olisi ainutlaatuinen sauma näyttää oivallisen erinomaista esimerkkiä joustavuuden teorian toteuttamisesta käytännössä. Otetaanpa muutama seikka osviitaksi:
- Verotuksen saralla Kokoomus voisi joustaa ja luopua arvonlisäveron korotuksesta.
- Euroalueen kuratalousmaitten avustamisen suhteen Kokoomus voisi joustaa ja todeta, että Kreikan, Irlannin ja Portugalin sekä muitten mahdollisten kura- ja kuplatalouksen pitää itse hoitaa asiansa kuntoon ilman suomalaisten veronmaksajien antamaa köyhäinapua.
- Kokoomus voisi joustaa Nato-jäsenyyden ajamisesta ja todeta, että annetaan sen asian olla, sillä mitäpä tuosta risaamaan ja sillä juonittelemaan, kun kerran enemmistö on eri mieltä ja enemmistöhän on oikeassa.
- Kokoomus voisi joustaa pakkoruotsin ylläpitämisen tukemisesta ja todeta suomenruotsinkielisille likeisystävilleen (Stefan W., ym.), että ruotsinkielisyyden eskaloimisen aika Suomessa on ohi ja nyt on perusteltua syytä ryhtyä noudattamaan vapaan kielivalinnan periaatetta.
- Perustuslakihan ei tunne sääntöä, jonka mukaan eduskuntavaaleissa suurimman puolueen asemaan vaikka kutistumalla päässeen puolueen puheenjohtaja saisi ilman muuta pääministerin palkan ja virka-auton ja siinäkin asiassa Kokoomus voisi osoittaa mallikelpoista joustavuutta.

Olisihan noita joustamisen mahdollisuuksia monissa teemoissa lisääkin, mutta jos nyt ensi alkuun aloitettaisiin esim. tästä mainitsemastani listasta, niin ehkäpä uusi hallituskin saataisiin tähän tasavaltaan aikaiseksi.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homo homo homo

      Zyskovitsin kimppuun hyökätty, vittu kun hyökkäjä ei saanut vedellä kunnolla zysseä turpaan.

    • Kristillissosialisti

      Kyllä. Kokoomus joutuu joustamaan nyt sekä persujen että demareitten suuntaan. Muuten homma ei tule pelittämään.

    • Saatamme todellakin nyt päästä havainnoimaan merkittäviä suhtautumisten linjeerauksia. Mahtaako Kokoomus tajuta, että ei parinkymmenen prosentin eli yhden viidenneksen määrällä synny kaikkien muitten kyykyttämismahtia. Ja vaikka mukaan lisättäisiin vielä RKP:n kannatus eli yhdessä Kokoomuksen kanssa suunnilleen neljännes kokonaisuudesta, niin ei sekään ole niin iso voima, että 75 prosentin olisi alettava hyppäämään Kataisen-Wallinin tahtipillin soitannon tahtiin.

      Joustava yhteistyökyky on olennainen asia, kun nyt ollaan luomassa maahamme enemmistöhallitusta. Ellei Kokoomus halua eikä ehkä ymmärrä, kenties ei osaakaan toimia rakentavasti ja yhteistyöhakuisesti, niin eiköhän tun 75 prosentin nemmistön keskuudesta löytyne useitakin vaihtoehtoisia mahdollisuuksia hyvän hallituksen aikaansaamiseksi tasavaltaamme. Onhan Kokoomuksella sentään jo ennestään runsaasti kokemusta oppositiostatuksesta, joten sehän on vain yksi ja aivan tavanomainen asema politiikassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3113
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2854
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2405
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2236
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe