Mikä on tasasuuntaaja?

Mitä virkaa tasasuuntaaja toimittaa kaksitahtisessa perämoottorissa? Entä millainen lataussysteemi on Yamaha 50:ssä?
35474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Magneettotyyppinen generaattori (=dynamo) kehittää vaihtovirtaa, jolla ei akkua saa ladatuksi. Siksi se tasasuunnataan mainitsemallasi laitteella.

Vaihtovirran napaisuus vaihtuu taajuuden ilmoittaman kertaa sekunnissa. Sähköverkossa on vaihtojännite, jonka taajuus on 50 Hz. Dynamossa taajuus vaihtelee kierrosten mukaan mutta on yleensä suurempi kuin verkossa. Tasavirran napaisuus pysyy.

Jos tarkoitat 2-t Jammua, niin uskon, että siinä laturi on dynamotyyppinen ja tasasuuntaaja on valmiiksi rakennettu joten akulle on valmiit johdonpäät. En siis tunne 2-t Jammua.

Äänestä

Kielenhuoltajien mielestä päätteet -aja, -äjä on varattu ensisijaisesti tarkoittamaan HENKILÖÄ (joitakin harvoja vakiintuneita poikkeuksia on, mm. laitteet nimeltä "muuntaja" ja "taajuusmuuttaja").

Tasasuuntaaja olisi siis henkilö, jonka työnä on tasasuuntaaminen – mutta eipä taida ammattinimikkeistö moista tuntea!

"Tasasuuntain" on nykyisin suositeltava sana; myös "tasasuunnin kelvannee".

Tasasuuntaimen tarkoitus tuossa edellä jo tulikin selitetyksi.

Yksinkertaisimmillaan tasasuuntaimen muodostaa yksi diodi. Se päästää lävitseen vain vaihtovirran joka toisen puolijakson, joten siirtyvä teho jää (häviöt huomioiden) alle puoleen siitä mikä olisi muuten mahdollista ja saatava tasavirta on hyvin sykkeistä. Neljän diodin muodostama siltakytkentä päästää lävitseen vaihtovirran jokaisen puolijakson, mutta kääntää joka toisen puolijakson napaisuuden, jolloin tasasuuntaimen lähdöstä ulos saadaan lähes saman verran tehoa kuin tulopuolella olevasta generaattoristakin. Myös sykkeisyys on helpompi tasata (tasauskondensaattorilla), kun jokainen puolijakso saadaan ulos eikä "tyhjiä välejä" esiinny.

Äänestä

Se muuttaa vaihtovirran tasavirraksi. Eli perämoottorin latauskäämi antaa vaihtovirtaa, virta kulkee tasasuuntaajan läpi, ja muuttuu tasavirraksi, joka varastoituu akkuun.

Tämä osa on välttämätön, jos veneessä on akku, ja lisäksi tasasuuntaajan yhteydessä on yleensä jännitteensäädin, joka tasoittaa virran, esim. 14V.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.T kirjoitti:

Mitä virkaa tasasuuntaaja toimittaa kaksitahtisessa perämoottorissa? Entä millainen lataussysteemi on Yamaha 50:ssä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu