Kaunis päivä

on ollut tänään, olin kävelyllä ja löysin sinivuokkoja, en siis kenenkään kukkapenkistä, vaan ihan villinä kasvavia.. Voisin poimia niitä sinulle.. ;)
22304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Se on vaan paha jos poimit etkä saa annettua mulle niitä kuiteskaan ;)

Äänestä
  • Siksi onkin tärkeää mennä yhdessä paikan päälle.. ;)

    Äänestä

Otin maljakon jo esille ,hyvä ettet reipinyt toisten kukkapenkeistä :)

Äänestä
  • Juu ei kenenkään kukkapenkistä saa viedä.. ;D Yhdessä voisi mennä niitä hakemaan.. :)

    Äänestä

vie niitä kukkapenkistäni! ;D

Äänestä
  • En tietty. :)

    Äänestä

niitä sinulle.. ;)"

MIKSI ET SITTEN POIMI???

Äänestä
  • Eka pitäisi saada häneen jonkilainen kontakti reaalissa, jotta voisi ne antaakin, turha niitä nyt on poimia, koska ne varmaan eivät säily kovin pitkään? ;D

    Voisin tietty poimia niitä valmiiksi taskuuni ja jossain hänet näen niin antaa sitten ne? ;D

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Eka pitäisi saada häneen jonkilainen kontakti reaalissa, jotta voisi ne antaakin, turha niitä nyt on poimia, koska ne varmaan eivät säily kovin pitkään? ;D

    Voisin tietty poimia niitä valmiiksi taskuuni ja jossain hänet näen niin antaa sitten ne? ;D

    Jaa. Eikö sinivuokot olekaan rauhoitettuja?? Sinne sit vaan, pöheikköön poimiskelemaan sinivuokkoja..

    Äänestä

  • sinivuokkokimppu kirjoitti:

    Jaa. Eikö sinivuokot olekaan rauhoitettuja?? Sinne sit vaan, pöheikköön poimiskelemaan sinivuokkoja..

    Sinivuokko on Suomessa leskenlehden ja valkovuokon tavoin kevään ensimmäisiä kukkijoita ja sen kukinnan edistymistä seurataan Suomessa muun muassa Luontoliiton vuosittaisessa kevätseurannassa. Sinivuokko on Hämeen alueen maakuntakukka. Se on ollut osittain rauhoitettu Suomessa vuoteen 2005 asti.[9] Toisin sanoen sinivuokon kerääminen myymistä varten on ollut kiellettyä. Leinikkikasveille ominaisesti sinivuokon kaikki kasvinosat sisältävät myrkyllisiä aineita.

    En oikein tiedä onko sinivuokko rauhoitettu nykyään, yön pimeydessä sitten poimimaan.. ;)

    Äänestä

siitä hyvästä saat jotain hyvää kaunissilmäinen miekkonen ;S

Äänestä

älä ihmeessä poimi minulle ainakaan, ärsyynnyn siitä kun hölmöt poimii rauhoitettuja kasveja.....

Äänestä

Onko ne rauhoitettuja? :) Lupiineja taikka horsma sitten..

Äänestä

Muakin harmitti kun näi sinivuokkoja ja kieloja..molemmat ns. rauhotettuja..
olisi vienyt niitä tosi ihanalle ihmiselle =(

Äänestä
  • Ai ne siis on rauhoitettuja, höh sitten valkovuokkoja? :)

    Äänestä

kukkasen tahtoo omakseen!

Äänestä

Jaa mikäs se on? :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-ok- kirjoitti:

on ollut tänään, olin kävelyllä ja löysin sinivuokkoja, en siis kenenkään kukkapenkistä, vaan ihan villinä kasvavia.. Voisin poimia niitä sinulle.. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu