RKP SANELEE EHDOT ?

HUR MYCKET

RKP epäilee hallitusyhteistyötä perussuomalaisten kanssa
julkaistu tänään klo 14:20, päivitetty tänään klo 14:22

Ruotsalaisen kansanpuolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ulla-Maj Wideroos toivoo, että Jyrki Katainen jatkaa hallitustunnustelijana. Wideroosin mielestä hallitusneuvottelut olisi saatava nyt nopeasti päätökseen.

Wideroos sanoo, että hallitusneuvottelijan vaihdoksesta on eduskunnassa keskusteltava, jos enemmistö eduskunnassa sitä haluaa. Wideroos kuitenkin sanoo, että tilanne on niin vakava, että hallitusneuvottelijasta ei nyt pitäisi käynnistää poliittista peliä.

Wideroosin mukaan neljän hallitusneuvotteluihin jääneen puolueen ja keskustan olisi otettava tilanne vakavasti ja pyrittävä saamaan hallitus aikaan.

Jos vetäjäksi valitaan esimerkiksi sosiaalidemokrattien puheenjohtaja Jutta Urpilainen, hänellä on Wideroosin mukaan edessään ennenkuulumattoman kova tehtävä.

Hallitusyhteistyö sosiaalidemokraattien kanssa ei Wideroosin mukaan olisi RKP:lle ongelma. Jos pyrittäisiin sosiaalidemokraattien alunperin kaavailemaan kahden suuren puolueen hallitukseen tulisi pikemminkin ongelmia SDP:n ja perussuomalaisten välille esimerkiksi Eurooppa-politiikassa.

RKP:lle kynnyskysymyksiksi nousisi hallituksen suhtautuminen positiiviseen syrjintään eikä puolue myöskään voisi olla hallituksessa, joka heikentäisi ruotsin kielen asemaa Suomessa, sanoo Wideroos.
Astrid Thors: Eduskuntakierros olisi eduksi

Eroavan hallituksen maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrin Thorsin (rkp.) mielestä hallitusneuvottelujen jatkajasta olisi hyvä keskustella eduskunnassa. Näin kaikki eduskuntapuolueet pääsisivät käsittelemään tilannetta.

Thors sanoo myös, että keskustan tulo mukaan hallitusneuvotteluihin olisi tässä tilanteessa normaalia ja toivottavaa.

YLE Uutiset

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rkp:n orjat

      "RKP:lle kynnyskysymyksiksi nousisi hallituksen suhtautuminen positiiviseen syrjintään eikä puolue myöskään voisi olla hallituksessa, joka heikentäisi ruotsin kielen asemaa Suomessa, sanoo Wideroos."

      Katainen, Stubb, Sasi ja Wallin ovat jo ennen vaaleja varmistaneet pakkoruotsin sailymisen ja aikaistamisen peruskouluissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe