kannabis laillistetaan

pajatso palaa

Maaiman entiset johtavat virkamiehet julistavat, kannabis tulee laillistaa. Liikaa huumesotia, korruptiota, myrkytyksiä, murhia, rikoksia, harmaata taloutta, huumeongelmaan rakenteellista sitouttamista aiheuttaa kieltolaki.

Huumeet ovat hupia ja ongelmaa, niitä ei saa pyyhityksi pois. Lainsäädäntöä tulisikin säätää entistä enemmän. Lainsäädäntöä tuotannosta, luvista, seurannasta, jakelusta, jälleenmyyjistä, asiakkaista, ikärajoista, myyntiehdoista, mainostamisesta, lapsille myymisestä, hyväksikäyttämisestä jne. Mutta nyt näistä asioista sanotaan vain EI EI EI EI EI EI. Kieltolait haittaavat meidän yhteisömme ja perheidemme jäseniä. Yhteisöjä uhkaa myös yhä raaistuva ja enemmän kieltolakia haastava huumerikollisuus. Rikollisuus, jonka on kannattavaa valmistautua ja käydä aseellisia yhteenottoja heitä vastustavia tahoja, kuten poliisia vastaan.

Laillistamisen jälkeen koko dominorakennelma romahtaisi. Valtio voisi vaikka määrätä ensin hinnoista, jokatapauksessa hinnat romahtaisivat täydellisesti, varsinkin kun sadon todella tuottaisi maajussi tai kasvihuonekalle. Kun hehtaarilta sais tuollaiset kaksinkertaiset kauraan verrattuna ja tulot tuommoista tavallista bruttona 30000 euroa vuodessa. Pysyisi varkaat poissa.

Jossakin verrattiin että laillistetaan väkivaltakin, niin ei tule rikoksia. Kuitenkin eri asia, yhdestä teosta tulee vakva ruumiinvamma, väkivallalla voi uhata hallita jne.

Kannabiksen tuhannestakaan käyttökerrasta tapahdu muuta kuin, että savua tulee suusta naurun välissä.

No suurimmalla osalla kuitenkin piponnumeroon mahtuu, että väkivalta ja marihuana eivät oikein ole vertailukelpoisia, paitsi käsitteinä telluksen ihmisillä käytössä, se yhteys löytyy.

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

        Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
        Maailman menoa
        215
        7724
      2. Halaisin sua mies

        Jos voisin 💗
        Ikävä
        58
        3043
      3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

        Vähän luulen että on..
        Ikävä
        199
        2457
      4. Mitä tämä on

        Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
        Tunteet
        10
        1913
      5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

        gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
        Maailman menoa
        189
        1830
      6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

        Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
        Helsinki
        24
        1562
      7. Olen valmis

        Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
        Ikävä
        75
        1301
      8. Hyvää yötä kaivatulleni

        En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
        Tunteet
        28
        1212
      9. Nyt on konstit vähänä.

        Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
        Kiuruvesi
        38
        1193
      10. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        72
        1040
      Aihe