Suomi EU -Itävalta EU elintarvikkeet !

K.uuluttaja

Käväisin äskettäin Itävallassa sikäläisessä Hofer KG -elintarvikekaupassa. Katso itse esim. viinien ja oluitten hintoja netistä: Hofer KG at.
MEITÄ KULUTTAJIA VEDETÄÄN SUOMESSA KAUPOISSA HÖPLÄSTÄ JA RASKAASTI !

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettonetto

      Mites suomen verotuskuvio korreloi ulkomaiden kanssa? Alkaa ne halvat vinkut ja kaljat maksamaan tänne tuotaessa.
      Ulkomaisia elintarvikkeita voi nytkin ostaa kaupasta, jos vain omaan makuun sopii.
      Ja juomia saa Virosta, mutta hakeminen maksaa.

    • Rahaa ei o

      K.uuluttaja on täysin oikeassa, paitsi että ei ainoastaan ruoka, vaan KAIKKI on Suomessa todella kallista ja kauppa tai tukkuporras vetää välistä surutta kovia tuottoja.

      Yksi esimerkki: Halusin ostaa ilmanpuhdistimen, katsoin vertaa.fi sivulta, mistä saisin sen halvimmalla Suomesta. Paikkaa en nyt muista, mutta hinta oli 560e. Mietiskelin, että onpas kallista ja päätin etsiä samaa tuotetta muualta. Löysin Italiasta yrityksen (ko tuotteen Italian maahantuojan edustaja), joka olisi myynyt saman tuotteen minulle kotiovelle kuskattuna hintaan 360e.

      On se aika kummallista, jos voin ostaa nyt vaikka näitä ilmanpuhdistimia yksittäin Italiasta, tuottaa ne kotiovelle ja halutessani vaikka myydä ne eteenpäin hyvällä satasen katteella ja silti olisin Suomen reilusti halvin liike. Jotain on pielessä täällä. Samanlaisia olen havainnut muidenkin tuotteiden kohdalla (ei siis ruoka). EU alueella esim Saksassa tai Hollannissa on aina halvempaa kuin täällä peräpohjolassa. MIKSI? Ei voi olla niin, että kuljetus tänne maksaa niin paljon; merikontti Kiinasta maksaa 2000$, joten kuljetuskustannukset on puppua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11428
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2697
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1795
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1483
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1386
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe