Eli mulla olisi heinäkuussa alkamassa palvelus. Nyt olen kuitenkin alkanut miettimään, että mitenköhän armeijassa selviän tämän helposti verta vuotavan nenän kanssa. Verenvuoto saattaa olla etenkin nuhaisena sekä talvisin (ilma on kuivaa) viikottaista, tosin usein voi vuotaa monenakin peräkkäisenä päivänä. Esimerkiksi nyt tässä keväällä kun oli pientä nuhaa niin vuoti parin viikon aikana lähemmäs 8-10 päivänä. Verta ei yleensä tule kauheita määriä, vaan tyrehtyy suhteellisen nopeasti (tupon kuitenkin tarvitsen). Tosin aina joskus vuotaa myös niin, että tuntuu ettei tyrehdy millään ja voi viedä puolikin tuntia, että uskaltaa nousta seisomaan. Nenä saattaa ehkä keskivertoa helpommin vuotamaan myös jos siihen kohdistuu jokin pieni isku, oksa tai käsi tai muu.
Joten miten sitten pitää toimia jos armeijassa alkaa nenä yllättäen vuotamaan verta? Miten esimerkiksi sellaisessa tilanteessa pitää toimia jossa pitäisi olla paikallaan ja asennossa? Pitäisikö minun ilmoittaa asiasta (kenelle?) palvelukseen astuessani?
Vai voiko tällaisen takia saada vapautuksen armeijasta? Onhan sitä kai heppoisimmistakin syistä vapautuksia annettu...
Nenäverenvuoto ja armeija? C?
Kyselijä2
1
1634
Vastaukset
- Eräjorma55671
Varmaan kannattaa se nenä paikata, itsellä on sama ongelma ja lähtö huomenna. Verta on tullut nyt parin viikon ajan ihan päivittäin ja ajattelin mainita siitä sitten heti lääkärintarkastuksessa jos saisin jossakin välissä laitatettua paikan nenään. Lääkärisetä siis laittaa muovisen paikan nenän sisälle mikä estää tällaiset vuodot. Isoveljelle tehtiin tällainen operaatio vuosi sitten, eikä sen jälkeen ole verta vuotanut nenästä.
Eli siis uskon ettei tällaisella syyllä mitään vapautusta saa, pidät vain varalta paperia mukana niin eiköhän se siitä sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603008
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012595Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981300Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!331289Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?191165- 451039
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.288952Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109916Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti42910Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34870