Johan toi pelleily on jo nähty. Oliskohan nyt jo aika tehdä niinkuin olisi pitänyt jo alussa tehdä. Soini hoitamaan hallitusneuvotteluja ja ensiviikolla on jo uusi hallitus. Hallitukseen Perussuomalaiset, SDP ja keskusta, ei mikään unelmahallitus mutta ainakin toimisi. Ja luonnollisesti Soinin EU poliitiikalla eteenpäin että tämä hölmöily loppuisi.
KOKOOMUS OPPOSITIOON
Oma maa kuntoon
563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olisi mahtavaa, jos Soini hoitaisi hallitusneuvottelut, mutta vaalitulokset kuitenkin kertovat, että seuraavan tunnustelijan kuuluisi olla SDP:stä. En usko, että kepu haluaa hallitukseen.
Ja sehän jo tiedetäänkin, ettei Soini katso itselleen eikä puolueelleenkaan sopivaksi lähteä hallitusneuvotteluihin tosissaan. Ei niin raskas vastuu Soinia kiinnosta.
vaalitulos ja kansan selkeä esitys on, että Kokoomus jatkaa hallitusneuvotteluiden vetäjänä. Soinia ei kukaan ole esittänyt pääministeriksi, eikä tuolla urpiaisellakaan juuri nostetta ole.
SDP PS, ehkä Keskusta.
Muulla ei ole väliä, kunhan RKP on ulkona.
Ei ei ei vaan porvarihallituksen jatkettava kaikilla oikeisto pikkupuolueilla lisättynä eli kokoomus kepu rkp vihreät kd! näin saadaan aikaan aito kunnon oikeistohallitus!!