Ettekö Te

älyä hyvät

Kansanedustajat, että Suomeen otetaan liikaa velkarahaa, eikö sitä pitänyt sitä valtion velkaa pienentää jo vähitellen. Ei ole aiheen mukaista keskustella omina rahoinaan jotakin Portugalipakettiin tarvittavaa rahaa jos se on velkarahaa, kuka sen sanoo, että Suomi sitä velkarahaa jatkossa jostakin saa. Pitäisi kansainvälisiä rahahanoja jo vähitellen pienemmälle vääntää, ei se Suomi niillä pelastu, jonkun ajan päästä ollaan yhtä heikossa asemassa tällä menolla, kuin mitä Portugali nyt on. Ja kenenkä selkänahasta se raha sitten revitään, sopii vain arvailla, että pienituloiset ovat tähänkin asti maksumiehinä olleet, riippumatta omista poliittisista ajatuksistaan tai siitä ketä ovat vaaleissa äänestäneet.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olliala67

      MUUTOSTA ystävät.ME maksetaan,Katainen nauraa,TYÖVÄENPUOLUE,VIHREÄT,RKP,KEESKUSTA,jessus mitä jengiä,NAURAA.Haloo suomi

    • ei tartte arvailla
    • Kohtuus kaikessa

      Mikäli toimittaisiin harkiten olisi heti 2008 pitänyt laittaa kaikki hankkeet tärkeysjärjestykseen ja käydä karsimaan toisarvoisia kohteita.Hallintokulut jäihin(palkat jäihin valtiolla ja kunnissa).Veroja olisi pitänyt nostaa heti taantuman helpotettua,eikä siirtää niiden nostoa vuosilla eteenpäin.Kun nyt ollaan päästy kasvu-uralle olisi budjetit laadittava siten,että vuosittain voisimme maksaa miljardeja euroja lainaa takaisin.Mitä nopeammin hoidamme velkamme pois sitä enemmän meillä on pelivaraa tulevaisuudessa,sekä sitä pienemmät korkomenot vuosittain.Velkaa olisikin ensisijaisesti otettava kotimaasta mikäli saadaan,vaikka hieman korkeammalla korolla sillä korkoraha jäisi tulevaisuudessa kotimaahan pyörittämään uusia investointeja ja koko taloutta.

      • voi mahoton

        jospa nyt joku kaistapää osaisi edes seurata mitä maailmalla tapahtuu.toi sama korotteleminen ja laskeminen jos jonkinlaisista menoista ja tuloista ei johda mihinkään.se on jo ennenkin nähty.me maksetaan ns.turhista roistoista jotka lusivat vankiloissa.esim.kannankasvattajat jotka ovat maailman harmittomin porukka,tosin viinankanssa lutraajat ovat asia erikseen.mutta nostaahan valtio siitäkin paheesta rahaa.siis kanna lailliseksi,niin meiltä loppuu pitkälti rikollisuus ja valtio saisi tästäkin rahaa.ikäraja polttajille ja jne.onhan sitä laillistamassa muissakin maissa.esim poliisi.tv joka esitetiin yöllä,oli seuraamassa kun kovien huumeiden puolesta puhuivat poliisit ja kuvernöörit.että sellasta.kuinkahan meillä tämä asia luovitaan.


    • 01

      No niin juuri voi mahoton. Täkistäsi otetaan pala takavasemmalla ja edestä päin saat palan takaisin "korotuksena" mutta kummallista kyllä se pala ei enää täytä sitä tilaa että peitto näyttäisi eheältä ja kokonaiselta. Sama meininki ja meno on ollut koko ajan riippumatta mitkä puolueet hallituksessa istuu. Mikä ihmeen talous-, ja työmarkkina- ja työnantajajärjestö tätä Suomea oikeasti johtaa. Nyt näyttää siltä, että yksityisten rahat pankki saa vapaaehtoisesti luovuttaa EU:n kriisimaille. Muka vapaaehtoisesti, hyvä sanoa näin, kun tiedetään miten kiltti Suomi on, aina on omastaan antamassa vaikka ei olisi varaakaan.
      Syksyllä tulee lisärahantarve EU:n kriisimaille, ja tälle rahalahjoitusmäärälle ei näy mitään loppua. Kreikassa mielenosoituksia, olisivat miettineet ajoissa elämäänsä kun ovat velaksi mällänneet, niinhän se on yksittäisen ihmisenkin tehtävä. Ja poliitikot Suomessa luulevat, että he ovat tämän tilanteen niskan päällä ja vahvasti, vaikka itseasiassa kaukana on näiden tilanteiden hallinta, jos ei osaa sanoa "EI" "nyt riittää".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      30
      5110
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4091
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3667
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2718
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      154
      2526
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2378
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2167
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1695
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1538
    Aihe