Pakkoruotsin viimeiset vuodet

ovat todellisuutta

Kylmä totuus on että elämme pakkoruotsin viimeisiä vuosia, 10vuoden päästä Suomessa ei ole enää pakkoruotsia, samoin on lopetettu hurrien miljoonatuet.

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep!

      Kysymys on kuitenkin laaja-alainen. Koulujen pakkoruotsi murtuu jo muutaman vuoden sisällä ja yleinen virkaruotsi myös.

      Mutta sen jälkeenkin jää keinotekoista kaksikielisyyttä jäljelle enemmän kuin tarpeksi. Tuon muun poistaminen voi kestää kauemminkin kuin 10 vuotta.

      Pääasia on kuitenkin se, että saadaan pää auki. Koulun pakkoruotsi on avain.

    • Turhaa löpinää

      Enpä oli niinkään varma,enkä ainakaan kannata toisen kotimaisen kielen opettamisen lopettamista.Voiha jokainen ampua omaan jalkaansa,mutta onko se järkevää onkin jo eri asia.Aivan toisarvoisesta asiasta tälläkin sivustolla meuhkataan,kun maassa olisi paljon tärkeämpiäkin asioita pohdittavana.Onhan tämä ns. kielikysymys joillekkin tärkeä,mutta kokonaiasuuteen verrattuna hyttysen kusi ämpärissä.Tällä kysymyksellä ei ratkaista mitään ongelmia nyt eikä tulevaisuudessakaan,vaan päinvastoin.

      • Håkanin helvetti

        Kielikysymys on selvästikin tärkeä. Yksi syy siihen, että persujen kansanedustajamäärä lisääntyi räjähdysmäisesti on se, että persut olivat ainoa, joka puolueena vastustaa pakkoruotsia. Myös muissa puolueissa on paljon pakkoruotsin vastustajia, mutta heidän äänensä pyrkivät puolueiden puheenjohtajat vaimentamaan saadakseen RKP:stä tottelevaisen agility-koiran hallitustyöskentelyä ajatellen, esimerkkinä viime kesän kokkareiden puoluekokous. Tämän agility-koiran palkinto tottelevaisesta hallitustyöskentelystä on ruotsinkielisten eliittiaseman ylläpitäminen.

        Kielikysymys on erityisen tärkeä RKP:lle, jonka ainoa kynnyskysymys käytännössä on Suomen pitäminen virallisesti kaksikielisenä ja ruotsinkielisten eliittiaseman ylläpitäminen. Kyseessä on kielipuolue, joka yrittää antaa ulospäin kuvan, että se omaa myös muita funktioita, kuten suvaitsevaisuuden ja monikulttuurisuuden ylläpitämisen.

        Kielikysymyksellä siis todellakin on merkitystä.


      • Nimenomaan!

        Valheelliset ilmaukset, kuten "toinen kotimainen" ja "kansalliskieli" ovat sitä turhaa löpinää.
        Tosiasiassa ruotsin kieli on naapurimaan ja ja entisen valloittajan kieli, joka on jäänne menneisyydestä.
        Ruotsin kielellä ei ole mitään tekemistä suomalaisuuuden kanssa, joten se pitää muuttaa normaaliksi vähemmistökieleksi.


      • jokkex

        Ei toisen, mutta sen toisen eli ruotsin PAKOTTAMINEN PITÄÄ LOPETTAA ja se on aivan eri asia kuin opettamisen lopettaminen. Tajusitko?


    • Pakkoruåtti hyi hyi

      Mä sanoisin että molempi parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      184
      22409
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      82
      9624
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      45
      7610
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      87
      6406
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5092
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      116
      4747
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4476
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2195
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      84
      1477
    Aihe