Ei kampanjoi kepu

Tuleeko uudet vaalit

Rahat on loppu. Vaaleihin mentiin kuin ne olisivat läpihuutojuttu ja koppava Kiviniemi puhui seuraavasta hallituksestaan. Tuli niin totaalinen tyrmäys, etteipä ole ennen nähty. Kepulaisille jäi vain vitutus, velkaaa ja pelkkiiä huonoja vaihtoehtoja puolueen tulevaisuuden suhteen. Tekee kepu niin tai näin, aina käy huonosti. Niin sanoo asiantuntijat.

ps. Kuntavaaleissa kepu saa lisää vitutuksen aihetta. Aikookoha se mennä niihinkin rinta rottingilla, vaikka Matti on kukkarossa?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uui-ukki, se oikea

      Mitäpä sitä vaaleihin mennä, kun hallitukseen pääsee ilman vaalejakin.
      Paitsi punikit joilta ovi on kiinni, koska rakkien paikka on oppositiossa. Näin on näreet???

      • Rahatonna on huonoa

        Menkkä, menkkä. Mää oikei kovast odota, ett kepu sinne mene taas. Se o isänmaalline teko. Sem mää ymmärrä, jot vastuullissi puolueit ain tarvita. Mut mihi kepua tarvita? Ei mihinkkä. Kepu on turha, kipristelkkö ny vielä vielä aikansa vaikk hallitukses. Mää heitä tommosell kerjäläispuolueelle räkäse nauru, ko se putto lopullisest.


      • Kun ei rahat iitä...

        Eikö kepu aio mennä kunnallisvaaleihinkaan? Presidentinvaalinhan kepu on jo kertonut jättävänsä väliin.


    • Velattomillakaan puolueilla ei ole varaa kampanjoida ylimääräisiä eduskuntavaaleja, sillä talvella käydään presidentinvaalit ja seuraavana syksynä kunnallisvaalit. Puoluetuet pienenivät kaikilla puolueilla persuja lukuun ottamatta, eivätkä nämäkään ole saaneet vielä maksusuorituksia pankkitililleen.

      Kuntavaaleista kepu selviää kokoomusta ja demareita halvemmalla, sillä maalaiskunnissa, jossa kepu on avainasemassa, ei juurikaan mainosteta. Pienimmissä kunnissa ei ollenkaan. Ei se taloutta pelasta, mutta pienentää vitutusta.

      Mutta pääsyy siihen, miksi ennenaikaisia eduskuntavaaleja ei tule, on puoluetaktisessa asetelmassa. Kokoomuksen ja demareiden intresseissä ei ole päästää perussuomalaisia eduskunnan suurimmaksi puolueeksi. Ennemminhän niiden kannattaa päästää Soini suoraan tekemään hallitusta ja katsoa, miten pääministerin asema vaikuttaa persujen suosioon. Jos se lähtee laskuun, heittäydytään hankaloiksi hallitusyhteistyössä ja ajaudutaan ennenaikaisiin vaaleihin 2-3 vuoden päästä.

      Sitä paitsi, mitä hyötyä ennenaikaisista vaaleista nyt syksyllä olisi. Samat erimielisyydet asioista olisi jäljellä edelleen, eikä hallitusta saataisi muodostettua edelleenkään.

    • Anneli on Mep

      Kiviniemi sanoi vaalien olevan myös pääministerivaali. 2003 kinattiin kovasti siitä, kuka niiden vaalien julisti olevan samanlainen. Keskustan riveistähän ne vaalit ensimmäiseksi julistettiin pääministerivaaliksi. Ja pääministeriksi tuli Annukka. Voi sitä riemua osassa kepuleiriä. Sitten Annukka hylättiin saman tein ja voi sitä riemua osassa kepuleiriä, kun Annukka valittiin Euroopan parlamenttiin. Tuo nainen, jonka valheita ei edes oikeus uskonut. Mutta tietty osa kepulaisista uskoi. Tai oli uskovinaan.

      • Kepu hylkäsi Annelin

        Ei tullut tukijoita omista riveistä. Miksi kepu hylkäsi Annelin, miksi?
        Kepuni, kepuni, miksi hylkäsit minut? Anneli voisi kysyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1169
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1089
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1083
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe