Aloittelija...issikka!

issikkafanittaja

Sopiiko issikka aloittelijalle? On vähän ristiriitaisia vastauksia kun jotkut sanoo että issikka on " vaativa " hevonen ja jotkut taas väittää että se sopii hyvin aloittelijoille. Osaako joku kertoa minulle edes vähän jos on ollut kokemusta issikan omistajana?

10

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mooiiikka

      Minusta issikat ovat erinomaisia alojtelia hevosia kokemuksesta itse aloijtin ratsastamaan issikoilla ja ratsastan viäläkin joten minä kyllä suoasitelen issikoita alojtelijoille vaikka niilä kin on aina omat heikoutensa (=

      • hevoshullu<3

        minun ensihevoseni oli issikka ja oikein hyvä:) suosittelen lämpimästi!


      • hevoshullu<3
        hevoshullu<3 kirjoitti:

        minun ensihevoseni oli issikka ja oikein hyvä:) suosittelen lämpimästi!

        ja lisäksi olen sitä mieltä että hevosia ei pidä leimata rodun takia, ei.se tarkoita sitä että jos yksi hevonen on ongelmallinen niin kaikki ovat samanlaisia. suhtautukaa yksilöllisesti.


    • llll

      Mene valmennukseen issikalla. Siitä sen näet. Issikka on helpohko hoitaa ja ratsastaa, mutta jos haluat kilpailla ja valmentautua eipä se olekkaan niin simppeliä!!!

    • Dale Islanninhevonen

      Mä aloitin ratsastamaan islanninhevosilla

    • tytsykkävaan

      sopiihan se hyvin, mitä jotkut nyt ovat poikkeuksia. minunkin ensihevoseni on issikka, kannattaa. ;)

      • hhg

        Mäkin saan ensipolleks issikan mustan ruunan kaverin ja vanhempien kaa:-)


    • _katherine_

      Ei issikka rotuna ole sen vaikeampi kuin muutkaan hevoset.


      Suurin ongelma on se, että issikat on yleensä ratsastettu eri tavalla kuin useimmat muut hevoset. Issikoiden kanssa mennään yleensä islannin tyyliin, kun taas normaalisti ratsastetaan englantilaiseen tyyliin.

      Jos ei ole issikoilla opetellut ratsastamaan, voi olla aika vaikea lähteä yllättäen sitä harjoittelemaan.

    • Janskis

      Tässäpä oma mielipiteeni:

      Issikka ei sovellu aloittelijoille yhtään sen enempää kuin muutkaan, eli siis tarkoitan, että on aivan sama onko aloittelijan hevosena esim. Nyffi vai Issikka. :)) Ja Issikassa on enemmän työtä aloittelijalla, varsinkin jos omaksi aikoo ostaa... Jos omaksi ostaa ja on itse aloittelija, niin kannattaa miettiä muutamia seikkoja; Kuka ylläpitää askellajit? Töltti ei automaattisesti hevosella säily, ellei sitä ratsasta... Ja entä miten ajoit pitää hevosen lihaksiston hyvänä, ettei niin sanotusti "juokse vain luillaan"? Ja miten aijot tunnistaa koska Issikka menee puhdasta tölttiä ja koska menee passi-tai ravitahtista tölttiä tai koska menee aivan jotain muutan esim possupassia, joka on ei toivottu askellaji?

      Issikkaa sanotaan usein aloittelijan hevoseksi sen sävyisän ja miellyttämishaluisen luonteen takia, mutta Issikka ei ole sen helpompi kuin muutkaan :)))

      Omasta kokemuksesta voin sanoa, että kannattaa hankkia ratsastuskokemusta Issikalla ensin tunneilla, tallilla josta saa kunnon opetusta ja vasta sitten suunnitella Issikan hankkimista :))) Koska talleilla tuntihevosia läpiratsastetaan ja tuntilaiset saavat keskittyä vain kartuttamaan omaa kokemustaan :)))

      Ja vielä sen verran, että olen itse harrastanut ratsastusta 12v. joista n.8 vuotta olen touhunnut Issikoiden kanssa. Ja vasta viime elokuussa ensimmäisen oman Issikan :)))

      & Vaikka tuo teksti onkin sinä-muodossa, en tarkoita sitä kenellekkään suoraan, vaan jokainen voi pohtia sitä omalta kantiltaan :)))) Ja tämä on vain minun mielipiteeni, joten älkää suuttuko :)))

    • Pohtija-aloittelija

      Liitän nyt kysymykseni tähän ketjuun:

      Onko järkevää, että kävisin alkeiskurssin issikkatallilla? Näin siis oppisin ratsastamaan edellä mainittuun islantilaiseen tyyliin (tai siis oppisen sen tyylin alkeet), mutta onko siitä haittaa, jos sitten halusinkin ratsastaa myös muilla hevosilla? Poikkeaako issikalla ratsastaminen siis olennaisesti muilla hevosilla ratsastamisesta (toki töltin ja passin osalta, mutta ovatko esim. apujen käyttö ravin nostossa jne samanlaisia?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe