loputon huippaus

dippadai123

tere

Minua on vaivannut nyt vaatimattomat 18 vuotta huimaus. Olen 30. Tämä on ihan jatkuvaa 24/7, suurimman osan ajasta kuitenkin siedettävää, sillä tavalla että pystyy elämään. Välillä kuten nyt, pahenee ja silloin ei tule mistään mtn. Nyt on viikko mennyt todella sekavissa tunnelmissa. Jostain syystä yleensä keväällä tämä iskee täysillä. Mielestäni allergiat eivät tätä selitä.

Minulla on vaikea ahdistuneisuushäiriö, jonka piikkiin nämä oireeni on laitettu. minä en usko. Onhan tässä vuosien varrella tutkittu kaikenlaista (myös pään magneettikuvat), mutta mitään vikaa ei tunnu löytyvän. Ainoastaan toinen poskionteloni on temppuillut koko elämäni, ja siihen tehtiin aikoinaan jopa leikkaus, koska epäiltiin että se olisi syy huimaukseen (en nyt muista miksi ja miten jne), mutta eihän sekään mitään auttanut, ei edes poskiontelotulehduksiini. nytkin onteloni on selvästi ärtynyt. Niskani on ihan kauheassa kunnossa(selvästi pahentaa tunnetta, mutten usko että syy).

Minusta siis tuntuu että pääni on ihan sekaisin. tuntuu kuin kävelisin laiturilla ja maailma ympärilläni on hutera. silmäni ovat kauhean väsyneet koko ajan. Näen siis huimauksen, ja näkökenttä "elää" jatkuvasti, seinät huojuu ja "hengittää". pää tuntuu olevan täynnä painetta. ajattelu on raskasta, hengästyttää ahistaa masentaa. Joskus olen jopa miettinyt itsemurhaa tämän oudon olon takia. EN ENÄÄ JAKSA! tämä on vienyt minulta elämän. Sitten kun olo pahenee(heh, siis tuo kuvaus on se normi olo), niin kuin nyt, pyörii päässä ihan kunnolla. kuitenkaan sellaisia rajuja veivauskohtauksia, etten sängystä ylös pääse, on ollut vain muutama tässä 18 vuoden aikana. mielestäni kuitenkin ongelma aikoinaan alkoi kun heräsin yöllä ja huone pyöri silmissä, mutta tästä en ole ihan varma. viime yönä mm heräsin samaan(lievempänä), mutta se loppui parissa minuutissa kun nousin jalkeille, ja paluu normivetvaukseen.

ainut mikä tuntuu auttavan on alkoholi. En nyt mikään ihan rapajuoppo vielä ole, mutta kyllä se olutpullo poksahtaa aikas helposti kun tietää että muutaman jälkeen alkaa olo tasaantumaan. hauskaa, kännissä tasapaino paranee(ei täysin, mutta usein helpottaa oloa selvästi). Rentoutuminen siis vaikuttaa selvästi oloon. Mutta kun olen aina niin ahdistunut, rentoutuminen ei ole helppoa.

olen sairauspelkoinen, joten tämän asian kanssa olen saanut painia kovasti. kasvaimet, ms tauti jne jne alkavat pyöriä mielessä aina kun olo pahenee. tosin mistään hengenvaarallisesta tuskin on kyse kun 18 vuotta tämän kanssa on leikitty, ja onhan minut tutkittu.

MITÄ IHMETTÄ TÄMÄ ON???

9

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matti 41

      Jos juot kahvia tai käytät kaakaotuotteita voi tulla oireita.Tai sitten niskat jumissa.

    • dippadai123

      eipä tuota kahvia ole tullut pahemmin juotua, ei se siitä....

      niskoista voisi ainakin osittain johtua. mutta ymmärtääkseni huimaus immeisillä menee helposti niskat huonoon jamaan siitä huippaamisesta johtuen.

      tuli mieleen kokemus muutaman vuoden takaa. Sain kunnon niskahieronnan ihan ammattilaiselta. ai armoton sitä kauheeta oloa sen jälkeen! Minä en päässy puoleen tuntiin ylös lattialta kun päässä veivas ihan perkeleesti. siihen jäi hieronnat, hyi. en sitten tiedä että onko tuo selvä merkki jostain, jos joku tietää niin olisi kiva kuulla....

      kaikkein kauhein kokemus oli lentokone. siitä ei tullut mitään, olo oli kuin olisi helvettiin joutunut. moiseen en astu enää ikinä. ilmanpaineen vaihtelut, esim ennen ukkosta vaikuttaa oloon selvästi.

    • hei suosittelen että tilaat vaan ajan lääkärille. että eiköhän ne siellä pysty auttamaan sua jotenkin.

    • dippadai123

      niinhän se kai on mentävä TAAS. mutta mitäpä uutta ne osais tähän enää sanoa, mitään syytä (paitsi henkiset syyt) ei ole ennenkään keksitty. neurologit on rampattu, silmälääkäri, korvalääkäri, yksityisellä kävin pään magneetissa, kaikki verikokeet moneen kertaan jnejne. nyt en ole muutamaan vuoten sitten enää jaksanut lekureita vaivata, kun turha se on.

    • Yualle

      Tarkistahan, että onhan sulla kunnollinen tyyny, jossa kyljellä nukkuessasi on kaularanka suorassa...?

    • huiputtaa!

      nyt laitan tänne ketjua, kun tuonne "terveys" palstalle yritin, mutta kukaan ei vastannut. Itse käsin asentohuimauksesta, onko tätä sinulta tutkittu?

      -minulla kaikki alkoi ollessani 6-vuotias. Testejä on tehty ja as.huimaus diagnoosikin oli aika heikohko, kun mun huimaus ei ole se tyypillinen, että huone pyörii, vaan minä itse ikäänkuin liikun, hutera olo, kävelen pilven päällä, ympäristö tuntuu omituiselta, se voi jopa näyttää oudolle.. maa jalkojen alla keinahtelee.. kävin erään hyvän lääkärin luona joka varmisti että sitä se on, ei mikään muu voi näin kauan kestää. Ja ikää on 25v.
      MYÖS niskojen kunto vaikuttaa.. itsellä nämä pskana ja selkä kolarista mennyt rikki.

      kerro lisää jos sulta ei tätä ole tutkittu ja olisi mahtava saada jotakin kautta kohtalotovereita, ei ole yksin kiva olla näiden huimausten orjana :(

    • kallonsis.?

      Olisiko joku migreenityyppi tai kallonsisäinen paine?

      Samoin tensiopäänsäryn niska-hartiaseudun kivut viittaisivat oireisiisi. Migreeniyhdistyksen sivuilta löydät lisää tietoa. Tosiaan kasvaimet ja MS-tauti ovat muita vaihtoehtoja. Yksi vaihtoehto pyörryttämiseen on verenpaine.

      Vältä terveyskeskuslääkäreitä. Vain neurologi osaa auttaa.

    • dippadai123

      Palaan tähän ikivanhaan aloittamaani ketjuun....

      Tilanne edelleen sama. Jälleen tosi vaikea jakso menossa :( yhtä helvettiä olo ihan koko ajan. Niskat on kamalan väsyneet ihan tauotta, kamala paine päässä ja nykyään myös naamassa ja suussa! kielikin puutuu välillä ja mitä lie kummallista. Pakko myöntää etten ole tehnyt asialle mitään, en vain ole jaksanut, olen niin lopen uupunut tähän kamalaan oloon. Vuodet vierii ja olo pahenee....ei mtn selitystä. Vähän sitä ja tätä ja plaaplaa. JOKIN ON VIALLA. Mutta mikä?????

    • mummumm

      Tarkastuta korvasi, vika voi löytyä sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe