Oikeusministeriön menot eduskuntavaaleissa 2007 olivat arviolta seuraavat: ennakkoäänestys ja postimaksut 2 056 091 euroa, vaalimateriaalit 608 310 euroa, vaalitietojärjestelmä 1 178 917 euroa, vaalipiirilautakunnat 1 933 194 euroa, kuntakorvaus 7 382 667 euroa, muita menoja 65 949 euroa eli yhteensä 13 225 128 euroa. Kuntien kulut olivat yhteensä 9 533 000 euroa. Vaalit maksoivat yhteiskunnalle yli 22 miljoonaa euroa. Miten paljon sitten puolueiden kautta paloi yhteiskunnan maksamaa puoluetukea vaaleissa ja tietenkin ehdokkaiden omat kukkarot vielä. Tuskin kukaan tietää Vaalien 2011 menoja, ei vielä löytynyt eriteltyinä, mutta tuskin ne alemmat olivat. Kunnissa tosin vaalilautakuntien määrä on alentunut.
Persut vaativat ”vaalien uusimista” eli ennenaikaisia vaaleja. Ne maksavat joka tapauksessa pitkälti yli 20 euroa yhteiskunnalle suoraan ja vällisesti runsaasti lisää. Sen lisäksi tulevat ne poliittisen järjestelmän tyhjäkäynnistä aiheutuvat kulut muutaman kuukauden ajalta, kun mitään ei voida tehdä. Mutta persut ne huutavat lisää vaaleja, vaikkeivät nykyistäkään voittoa ole lunastaneet. Mutta rahaa temppuiluun pitäisi löytyä.
Persut vaativat ”vaalien uusimista” eli ennenaikaisia vaaleja. Ne maksavat joka tapauksessa pitkälti yli 20 euroa yhteiskunnalle suoraan ja vällisesti runsaasti lisää. Sen lisäksi tulevat ne poliittisen järjestelmän tyhjäkäynnistä aiheutuvat kulut muutaman kuukauden ajalta, kun mitään ei voida tehdä. Mutta persut ne huutavat lisää vaaleja, vaikkeivät nykyistäkään voittoa ole lunastaneet. Mutta rahaa temppuiluun pitäisi löytyä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Korjaus: eduskuntavaalit maksavat yhteiskunnalle suoraan siis pitkälti yli 20 miljoonaa euroa. 20 euroa ei tietenkään riitä mihinkään!
Persut tykkäävät käydä vaaleja ja saada lisää rosentteja. Työnteon ja vastuunkannon he jättävät toisille.
Joo ja kun laskee kaikkien vuoden aikana käytyjen vaalien "rosentit" yhteen, tulos voi nousta yli 100:n "rosentin". Aivan kuin menneessä Neuvostoliitossa.
Ennenaikaiset vaalit saataisi aikaan aikaisintaan syyskuussa. 200 kansanedustajaa avustajineen ja koko muu eduskunnan henkilökunta istuu kuukausikaupalla tyhjänpantteina, mutta palkka juoksee. Ministeriöissä valmistelevat virkamiehet ovat myös palkalla toimeettomia. Saakeli, tämä maksaa myös!
Mutta, kun persut nyt istuvat isona ryhmänä jarruttamassa kaikkia ratkaisuja, voitaisi ajankuluksi ja kansan sirkushuviksi järjestää juhannuksena kansanäänestys siitä, pitääkö maassa järjestää ennenaikaiset eduskuntavaalit. Kun on lähdetty pelleilyn tielle, niin menköön sitten kaikki.
3 mooses 19,19
Suomen kaksikielisyyshimmeliin kaikkine pakkoruotseineen ja muine oheisvittuiluineen kuluu ainakin miljardi vuodessa, todennäköisesti paljon enemmänkin.
Kannattaa siis pitää ainakin 50 vaalit vaikka joka vuosi, kunnes paskoruotsisysteemit on saatu lopetetuksi.
Kun yksi veturi maksaa kutakuinkin 1,5 miljoonaa euroa ja puolalainen heinähäkki neljällä kumipyörällä korkeintaan 1 500 euroa, niin kannattaa meidän ostaa VR:lle 1000 kpl heinähäkkejä yhden veturin sijaan kunnes vetureiden tarve poistuu lopullisesti. Perusteellista peruspersulogiikkaa kuten yllä.