Oon yläasteen 9:nnelle menevä tyttö ja olis tarkotus mennä lukioon ja sen jälkeen inttiin,mut mul on pieni ongelma.Kuulin tutulta,että jos on alle 150cm,niin armeijaa meno on mahdotonta.Oon 145-146cm ja kunto ei oo meijän luokan huonoimmasta päästä.Olen hyvä hiihtämään.Miten on:voisinko hakea lukion jälkeen intiin?
Lukio->intti
4
426
Vastaukset
- en minä
ole kuullut mitään pituusrajaa kun kiväärin ja täyspakkauksen jaksaa kantaa.Kyllä se reppu aika matalalla laahaa.Miksi inttiin.Kaikki mikä sieltä löytyy löytyy myös harrasteina siviilissä.Sulla olis ehkä myös oikeus kasvuhormooni satsiin lääkäriltä.En ole varma mutta muistelen että alle 150 cm naisilla oikeuttaa hoitoon.Saishan siinä jonkun sentin lisää.
- no one
Mä oon saanut jo pienenä semmosen kasvuhormonisatsin,joka tosin lopetettiin jokunen aika sitten ja sen jälkeen vielä tullut n.1 cm.Haluan oppia puolustamaan Suomea tosipaikan tullen ja aion sinne inttiin mennä vähintään asepalvelusta suorittamaan.Olen isänmaallinen.Olen vain huolestunut siitä,miten kasvatusisäni suhtautuu sitten aikanaan asiaan,hän kun on ollut sivari ja on käsitykseni mukaan vieläkin hieman armeijaa vastaan.
Kyllä mä jaksan kantaa tavaroita kun mä joudun kantamaan soitintani ja sen laukkua(yht.n.8-10kg nuotit mukaan laskettuna)joskus muutamiakin kilometrejä.- fvdffffvd
Mikä itsetunto ongelma lyhyillä akoilla on, ku pitää sinne inttiin väkisin tunkea.
Kaikki armeijan käyneet/yritäneetkäydä muijat mitä minä oon tavannu on ollu alle 165cm hukkapätkiä.
- mulla oli
intissä tuomittanen kessu kouluttajana.Kyllä se mukana pysy.Mieti kuitenkin vielä.Tuolta voit katsella mm kuntovaatimuksia
http://www.puolustusvoimat.fi/fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083